Jak Petlík našel domov

recenze knihy Podivuhodná dobrodružství obra Burydáše

„Na nebi se v mrazivém vzduchu třepetaly hvězdičky, bylo jich nepočítaně a na zemi jiskřil čerstvě napadaný sníh. Byla nádherná zimní noc. Do další obce se muselo jít přes potok. Mikuláš přešel po ledu lehkým andělským krokem, jako by se vznášel. Taky Petlík se dostal snadno na protější břeh. Pak stoupl na led Burydáš a malér na sebe nenechal dlouho čekat. Pod jeho váhou se led probořil a obr spadl do ledové vody.“

Neobvyklá dvojice, obr a malý dinosaurus, spolu prožívají dobrodružství a zavítají na nejrůznější místa a potkají se nejen s pohádkovými postavami.

V této dětské knize na děti čeká jedenáct kratších příběhů, které jsou vhodné ke čtení před spaním. Kniha podněcuje dětskou fantasii a připomene dětem to, co už znají, ale přinese jim i nové informace. Obr Burydáš a jeho věrný společník dinosaurus Petlík se setkají s Mikulášem, navštíví nebe, ale i peklo, chytnou zlatou rybku, putují do středu země, prozkoumají oceán, ale i vzdálený vesmír a z cirkusu vede jejich cesta až do Afriky.

Podivuhodná dobrodružství obra Burydáše - obálka knihyAutor si opravdu s příběhy vyhrál a dětem přibližuje známý i neznámý svět. Burydáš, ale i Petlík, jsou občas neposlušní a pak následují problémy, ale vždy si vzájemně pomohou a z každé šlamastyky vyváznou, někdy i za pomoci kouzelných věcí.

„Tu se stal zázrak. Mezi pusou a ušima jim narostly žábry, podobali se tak trochu kaprům, ale začali zase dýchat. Navíc Petlík ucítil, jako by ho po hlavě něžně pohladila čísi ruka. Byl to ale konec jednoho z osmi chapadel chobotnice obrovské. Petlík ztuhl, nemohl se pohnout, vlasy se mu zježily hrůzou jako hřebíky a začal ječet. V mysli se mu vynořily hrůzostrašné historky, jak chobotnice uchvátily plavce a zaškrtily je svými osmi chapadly.“

Knihu dokreslují krásné a přívětivé ilustrace Lucie Vávrové. Již na obalu knihy se na nás dobrácky usmívá dobrosrdečný obr Burydáš, který v náruči drží svého kamaráda Petlíka.

Děti jistě bude bavit každý příběh a budou překvapeny, jak putování této nerozlučné dvojice dopadne.

Kniha zaujme i rodiče, protože se jedná o neobvyklé pohádky o nesourodé dvojici přátel.

Podivuhodná dobrodružství obra Burydáše bych doporučila dětem od pěti let, ty již budou schopny všem příběhům porozumět.

Jedinou výtku bych měla k tomu, že autor občas zapomněl zohlednit obrovu velikost, a je možné, že si toho zvídavé děti všimnou.

Kniha je napsána čtivě a pro děti srozumitelně.

Jedná se o první knihu, kterou tento autor věnoval dětem, a myslím, že si zaslouží hodnocení 90 %.

 

 

Název knihy Podivuhodná dobrodružství obra Burydáše
AutorJiří Hanibal
ŽánrPro děti a mládež, Pohádky
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2018
Počet stran112
ISBN978-80-7584-034-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)