Neděle, 28.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jak se do lesa volá

Dívka, která kopla do vosího hnízdaRecenze knihy: Dívka, která kopla do vosího hnízda

Jedno se jí musí nechat – skákání z problému do problému jí jde výborně. Tentokrát k tomu však přišla jako slepá k houslím. I když se na ty housle sama naučila hrát…

Lisbeth Salanderová se už nejspíš nezmění. Nesnáší muže, kteří nenávidí ženy. Nikdo jí to ale nemůže vyčítat. Zkušenosti z dob jejího dětství a dospívání ji snad ani nemohly vymodelovat jinak. Nenechá si nic líbit. Bohužel se však stala obětí machinací utajené složky švédské bezpečnostní policie.

Mikael Blomkvist, redaktor měsíčníku Milénium, se snaží Lisbeth pomoct. Ví, že není neviňátko, ale praktiky, které se v jejím případu objevují, nepovažuje za spravedlivé. Díky němu se naštěstí dají věci rychle do pohybu.

Velmi zajímavá je protagonistčina interpretace morálního chování. Chová se tak, jak jí samotné připadá správné, a je jí šumafuk, jaký bude mít způsob, kterým takové činy provádí, dopad na společnost. Každopádně se říká, že účel světí prostředky.

Pomocí knihy snadno nahlédnete do manipulace jak mediální, tak tajné ze strany „mocnářů“ skrývajících nepříjemné skutečnosti systému. Proto si na své přijdou i příznivci konspiračních teorií, kterým já sám příliš neholduji. Pakliže jsou první dva díly krimithrillery, potom třetí je thrillerem politickým. Značně chytlavým a strhujícím.

Kromě mnou již několikrát zmiňované výborné jazykové stránky (potažmo překladu), lze o Miléniu říct, že má schopnost zaujmout hned na prvních stránkách a čtenáře si nezprotiví ani mnohdy předlouhými popisnými pasážemi. Autor byl opravdu velmi nadaný, o to více pak zamrzí, že dalšího díla z jeho pera se jen těžko dočkáme.

Na sérii pohlížím z různých uhlů. Bezpochyby se jedná o významný zásah do moderní literatury. Pravdou ale je, že Larsson působí jako feminista. V jeho románech se objevují ženy, které hýbou příběhem (jako tomu je u klasického Dekameronu). Ať už svérázná kariéristka, nezvladatelná punkerka či nadaná kriminalistka.

Stejně jako v recenzích na předchozí díly se ani tentokrát nemůžu zdržet malého doporučení. Pokud stále váháte, zda se do knih pustit, přestaňte. Podle mě sami sebe ochuzujete o výbornou zábavu. Jestli si myslíte, že Milénium je na vás moc, jak se říká, mainstream, tak klidně skeptičtí buďte. Není lepší výchozí pozice ke čtení, než je ta pochybovačná, jelikož kniha vás zklamat zkrátka nemůže – potenciál k překvapení má však velký.

Hodnocení 5 z 5

 

A pokud není četba váš koníček, zkuste stejnojmennou audioknihu z vydavatelství OneHotBook.

{source}[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/stieg-larsson-milenium-3-divka-ktera-kopla-audiokniha&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]{/source}

 

 

Autor:

Stieg Larsson (* 1954, † 2004)

Švédský novinář a spisovatel se narodil nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. V devadesátých letech založil nadaci Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Když v padesáti letech zemřel ve Stockholmu na infarkt, zanechal po sobě tři hotové, ale dosud nepublikované romány, dohromady tvořící trilogii Milénium. Trilogie Milénium se stala fenoménem, který změnil podobu žánru a odstartoval boom severské krimi. Knihy byly zfilmovány, vyšly v padesáti jazycích a dosud se prodalo 80 milionů výtisků. Deset let od prvního vydání knihy Muži, kteří nenávidí ženy se na jeho odkaz a sérii snaží navázat román z pera švédského spisovatele Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti. 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Autor recenze:Jakub Hrbek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.