Pondělí, 11.12.2023
HudbaKultura

Jak se kalila britská ocel

Judas Priest, foto: Jaromír Zajda Zajíček

JUDAS PRIEST | UFO
12. 12. 2015, Brno, Rondo Arena

Britská hudební škola u nás vyučovala. Pod brněnským Špilasem si totiž dali rande jedni z hlavních architektů hard rocku a heavy metalu, které zná celý hudební svět – kapely UFO a Judas Priest. Spojení těchto hudebních legend bylo přitom víc než pikantní, protože bývaly doby, kdy bylo v jejich případě pořadí headlinera a předkapely obrácené. UFO se stali legendou už v 70. letech, éra Judas Priest přišla až o dekádu později a trvá prakticky dodnes. Podle toho také vypadalo složení diváků v hale, z nichž někteří, zejména ti mladší, UFO neznali anebo jen velmi vzdáleně.

Judas Priest, foto: Jaromír Zajda ZajíčekA právě od nich si sedmašedesátiletý zpěvák “ufounů” Phil Mogg vysloužil občas nelichotivou poznámku “Hobluj, dědku” na znamení toho, že snad patří do důchodu. To ale ani náhodou! Moggovi možná chyběly některé přední zuby, ale rozhodně ne nasazení a jeho stále charismatický zpěv. Také kapela šlapala jako hodinky a její chvíle přišla v momentě, kdy pozvolna přešla od svých nejnovějších alb A Conspiracy Of Stars a Seven Deadly ke svým největším hitům, které neodmyslitelně patří do hardrockových učebnic. UFO jimi ovlivnili takové osobnosti jako třeba Steve Harrise (Iron Maiden), Kirk Hammetta (Metallica) nebo Dave Mustaine (Megadeth) a mnohé další mladší rockery. Naštěstí si na to rozpomnělo i publikum v Rondo Areně, které pak spolu s UFO sborově zpívalo hitovky Only You Can Rock Me, Rock Bottom nebo Doctor Doctor, které jsou nestárnoucí ozvěnou kytary Michaela Schenkera, bývalého legendárního kytaristy této kapely. Loučení s UFO bylo tedy nakonec po hodině hraní příjemné, protože je vyprovodil bouřlivý potlesk.

 

 

 

Judas Priest, foto: Jaromír Zajda ZajíčekA pak udeřilo z čistého nebe. K zemi spadla obří opona s nápisem Judas Priest a Jidáši vtrhli na scénu. Začal příběh o tom, jak se kalila britská ocel. A pěkně nahlas. Jako když američtí vyšetřovatelé zkoušejí na své základně Guantánamo, co vydrží ušní bubínky vězněných teroristů. Metaloví bohové zkrátka sestoupili a nic proti tomu nezmohl ani náboženský aktivista, který před Rondem vykřikoval cosi o falešných prorocích. Judas Priest Brnu totiž ukázali, že jsou po příchodu kytaristy Richie Faulknera jak polití svěcenou vodou a je zřejmé, že jim tento křest ohněm vlil novou krev do žil a kapela nabrala díky tomu druhý dech. Všichni byli ale především zvědaví na hlasový rejstřík Rob Halforda, zda neubral něco ze svých pověstných výšek. A skutečně neubral. Pořád to tam má, i když možná trochu s přispěním současné moderní techniky. Jidáši se tentokrát ve svém repertoáru trochu více rozkročili a podnikli i několik výletů do svých začátků, stejně jako se nezdráhali zařadit i méně hrané skladby. O to více pak vynikly notoricky známé pecky. Škoda jen, že při nich zanikal zpěv fanoušků, kteří neměli šanci překřičet do maxima nabuzený aparát. Došlo přitom i na Harley-Davidson, na němž Halford přijel za ohlušujícího burácení na pódium a snažil se potom “naostro” rozezpívat dav. A právě tady se v plné nahotě ukázalo, jak je někdy technika potřebná. Zkrátka, Robovi je už čtyřiašedesát a nelze mu to mít za zlé stejně jako jeho krátké rozloučení, které fanouškům vynahradili ostatní členové kapely, díky nimž zněla závěrečná Living After Midnight ještě dlouho každému v uších. Možná ještě déle než do půlnoci.

 

Judas Priest

Ian Hill – baskytara, doprovodné vokály
Rob Halford – zpěv
Richie Faulkner – kytara
Glenn Tipton – kytary, klávesy, syntezátor, doprovodné vokály Scott Travis – bicí, perkuse

Playlist

Dragonaut
Metal Gods
Desert Plains
Victim of Changes
Halls of Valhalla
The Rage
Turbo Lover
Redeemer of Souls
Beyond the Realms of Death
Screaming for Vengeance
Breaking the Law
Hell Bent for Leather
Electric Eye
You’ve Got Another Thing Comin’
Painkiller
Living After Midnight

Judas Priest, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

UFO

Phil Mogg – zpěv
Paul Raymond – klávesy, kytara
Andy Parker – bicí
Vinnie Moore – kytara
Rob De Luca – basová kytara

UFO, foto: Jaromír Zajda Zajíček

Playlist

Mother Mary
Run Boy Run
Lights Out
Venus
Burn Your House Down
Only You Can Rock Me
Let It Roll
Messiah of Love
Rock Bottom
Doctor Doctor

 

Judas Priest, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

Judas Priest

 

{source}
[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/1087267?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]
{/source}

Kompletní fotogalerie z koncertu Nightwish naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1087267

 

 

 Judas Priest

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.