Jak si zvířata a rostliny pomáhají

recenze knihy Neobyčejná přátelství v přírodě

„Takovou potupu a ponížení si přece nenechám líbit! Rozhodl jsem se, že odsud okamžitě zmizím, vydám se do světa a najdu si kamaráda! Někoho, kdo mi bude rozumět, kdo se o mě postará, kdo mě bude obdivovat… Ehm, ještě si musím ujasnit, jaký přesně by ten můj nový kamarád měl být.“

Mají vaše děti rády velkoformátová leporela? Zajímají se o přírodu a mívají zvídavé otázky? Pak je potěší novinka z nakladatelství Pikola, a to Neobyčejná přátelství v přírodě. Hlavním aktérem knihy je kocour Mourek, který jednoho dne zjistí, že doma není nic, jak by mělo být, a tak se rozhodne najít si nového kamaráda. Koho během svého putování přírodou potká? K čemu na konci knihy dospěje? Vezměte knihu a pojďte své zvídavé děti poučit.

Kniha je určena dětem od čtyř let, určitě i ony si v ní přijdou na své, ale spíše bych knihu věnovala dětem o něco starším, myslím, že prvňáčci si ji užijí více a mají lepší předpoklad porozumět všemu, co nám chce kniha přiblížit.

Každá dvojstrana leporela je věnována určitému typu vztahu v přírodě, například pečujícímu kamarádovi, spolupracovníkovi, falešnému kamarádovi nebo zamilovanému kamarádovi. Nezbytnou součástí knihy jsou ilustrace od Emílie Dziubakové, které zachycují zvířata a rostliny, o nichž kniha pojednává. Ke každému obrázku pak máme vysvětlení v podobě kratičkého textu.

„VLK A KRKAVEC – Mezi těmito dvěma zvířaty se vyvinula podivuhodná forma spolupráce. Krkavci vlkům prozradí, kde se nachází kořist, ti ji uloví a ptákům za odměnu nechají zbytky.“

Neobyčejná přátelství v příroděKniha, která je určena dětem, zaujme ale i dospělé, i já jsem se z ní dozvěděla mnoho zajímavého a poznala pár zvířat, o jejichž existenci jsem neměla nejmenší tušení. Víte například, kdo je to klubák? Je to pták, který čistí kůži například nosorožci. Nebo víte, kdo je to dzo? Je to kříženec jaka a krávy. A podobných překvapivých informací na vás v knize čeká více.

Na konci najdete zábavný kvíz, kde zjistíte, jakým typem kamaráda jste vy. Mně vyšlo, že jsem fazolka a řekla bych, že charakteristika fazolky, především druhá část, na mě sedí naprosto dokonale.

„JSI FAZOLKA

S kamarádem tvoříte nerozlučnou dvojku. Všichni si o vás myslí, že jste dokonalý pár, který se ve všem perfektně doplňuje. Někdy působíš nesměle a odtažitě. Máš potíže s navazováním nových kontaktů, ale když se s někým skamarádíš, je z toho přátelství až za hrob!“

Poslední dvojstrana je věnována u malých dětí oblíbenému bludišti.

Ilustrátorka Emília Dziubaková úžasným způsobem zachytila zvířata i rostliny. Možná její ilustrace znáte z jiných dětských knih. Ačkoliv ilustrátorka volí tmavé odstíny, její obrázky děti zaujmou a pomohou jim utvořit si představu, jak které zvíře vypadá.

Toto vzdělávací leporelo nám umožní nahlédnout pod pokličku řady vztahů v přírodě. Uvědomíme si její provázanost, a to, že málokdo dokáže žít bez pomoci někoho dalšího.

Knihu doporučuji spíše zvídavým dětem od šesti let a také jejich rodičům, možná, že budete překvapeni, co nám v hodinách biologie zůstalo zatajeno.

Moje hodnocení je 99 %.

 

 

Název knihy Neobyčejná přátelství v přírodě
AutorEmília Dziubaková
Žánrpro děti, naučná literatura
  
Nakladatelství PIKOLA
Rok vydání2019
Počet stran28
ISBN978-80-7617-350-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

PIKOLA

Nakladatelství dětské literatury PIKOLA vzniklo v roce 2017. Knihy pro děti však vydáváme v nakladatelství EUROMEDIA GROUP, a.s. již od roku 1992. Malým čtenářům přinášíme to nejlepší od českých autorů a ilustrátorů – Ferdu Mravence, Krtečka, Alenčinu i Martínkovu čítanku a další. Jsme výhradním českým vydavatelem světoznámého autora Roalda Dahla, ale vybíráme i další zajímavou beletrii a encyklopedie ze zahraničí.

www.knihyzpikoly.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)