Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jak Tukoni pomáhají

recenze knihy Jak Tukoni zachránili strom

„Dnes se chtěl vypravit za svým nejlepším přítelem stromem a dát si s ním čaj. Jenže se něco přihodilo…“

tukoni jsme měli možnost setkat se již dvakrát, a to v knize Zubr si hledá hnízdo (recenze) a Medvěd nechce jít spát (recenze). V těchto dvou knihách tukoni nehráli hlavní roli, ale nyní v knize Jak Tukoni zachránili strom sehrají důležitou úlohu.

Jak Tukoni zachránili stromV noci přišla bouře a poničila jeden ze stromů. Tukoň Tuláček si s tímto stromem rád dával čaj. Tentokrát mu přišel poštou vzkaz, že jeho kamarád strom potřebuje pomoc, a tak Tuláček svolá svoje kamarády tukoně, bytosti, které se starají o les, květiny, ale i o zvířátka. Podaří se poškozený strom zachránit? Jakou moc mají tukoni?

Tentokrát bych řekla, že si pro nás autorka připravila příběh poněkud složitější na pochopení. V knize není tolik textu a musíme si hodně domyslet z ilustrací. Myslím, že díky tomu bude příběh hůř pochopitelný pro menší děti, ale tříletí a starší mu jistě už porozumí, především pokud sami rodiče zapojí fantazii a příběh jim dovypráví podle obrázků.

„Musíme zavolat na pomoc naše kamarády – ostatní tukoně.“

Knihu jsem četla s naší skoro čtyřletou dcerou a po přečtení mi řekla, že to bylo krátké. Je pravda, že když jsem jí knihu před spaním četla, byla jsem již unavená a bohužel jsem jí příběh nedoplnila vyprávěním vyplývajícím z ilustrací, ale rozhodně mám v plánu se s ní ke knize vrátit a vše jí dovysvětlit. Opravdu tato kniha vyžaduje soustředění a obohacení textu o vlastní vyprávění podle obrázků.

Příběh je velmi krásný a opět poučný, předává dětem ponaučení, že je třeba se o přírodu starat, chránit ji a pečovat o ni. Autorka v dětech probouzí zájem o přírodu a ukazuje jim, jak by se k ní mohly chovat.

Ilustrace jsou, jako v předchozích knihách, milé a krásné. Autorka tentokrát využila především nejrůznějších odstínů hnědé a zelené.

Na obálce knihy je její hlavní hrdina, Tuláček, s nezbytným baťůžkem na zádech, a v příběhu sehraje nejdůležitější roli. Tentokrát se kniha věnuje především tukoňům a my se dozvídáme, jací nejrůznější tukoni v lese žijí.

Již nyní se těším na další knihu a jsem zvědavá, kterému z tukoňů bude věnována příště.

„Ach, to je báječné, dát si čaj se svým nejlepším přítelem!“

Knihu doporučuji všem rodičům, kteří mají doma malé zvídavé děti, a těm, kteří svým dětem rádi před spaním čtou krátké, ale poučné příběhy.

Knihu bych osobně doporučila od tří let výše, ale dvouleté děti mohou zaujmout ilustrace, a pokud jim příběh více vysvětlíte, mohou ho pochopit i ony.

Řekla bych, že tento příběh dal autorce více práce než předchozí dva, jelikož hodně z něho ukryla právě do kreseb.

Moje hodnocení je 98 %.

 

Jak Tukoni zachránili strom

 

 

Název knihy Jak Tukoni zachránili strom
AutorOksana Bula
ŽánrPro nejmenší, Pohádky
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran40
ISBN978-80-7577-700-3
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jak Tukoni zachránili strom

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Jak Tukoni zachránili strom

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)