Sobota, 30.9.2023
Ostatní volný časVolný čas

Jaké boty na zimu?

Zima se rychle blíží, a pokud chceme zůstat aktivní i v nejchladnějším období roku, měli bychom se vybavit správnou obuví. Zimní boty se rozhodně liší od letních modelů, a to nejen proto, že musí chránit nohy před nízkými teplotami, ale musí také chránit před snadným promočením a měly by nabízet dostatečnou přilnavost na sněhu nebo ledu. Stejně jako obuv pro teplejší část roku se i tato obuv vybírá v závislosti na vykonávané činnosti. Které boty budou nejlepší?

Za prvé, izolace

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zimní obuvi je dostatečná izolace proti nízkým teplotám. Dobré boty na zimu by měly účinně chránit naše nohy před snadným prochladnutím. Přední výrobci outdoorové obuvi proto používají mnoho různých typů zateplení. Převažuje syntetická výplň, která je lehká, odolná proti vlhkosti a dokonale izoluje nohu od chladu. Často se také používá fleecová nebo vlněná podšívka, která zajišťuje mimořádný tepelný komfort pro nohy. Vynikajícím příkladem dobře zateplené obuvi jsou zimní boty Sorel. Jedná se o značku, která má dlouholeté zkušenosti s výrobou obuvi určené pro použití ve velmi nízkých teplotách. Tato obuv se dobře osvědčuje v chladném počasí a nabízí nohám příjemné prostředí.

 

Boty

 

Za druhé, ochrana před sněhem

U zimní obuvi je nesmírně důležité, aby účinně chránila před vniknutím sněhu dovnitř. Ochrany proti vodě a sněhu lze dosáhnout různými způsoby. Svršek bot může být vyroben z nepromokavých materiálů, které nepropustí sníh a vlhkost dovnitř. Pokud jsou švy svršku řádně utěsněny, je takové řešení zcela dostačující. Spodní část boty je často zajištěna vysokou gumovou obsázkou, díky které je ochrana proti blátu ještě účinnější. Dalším způsobem ochrany bot před vlhkostí je použití nepromokavé membrány. Nejčastěji se takto vyrábí zimní trekingové boty. Vysoce kvalitní membrána zajišťuje téměř úplnou nepromokavost obuvi a zároveň vysokou prodyšnost. Kožené boty s nepromokavou membránou se skvěle hodí na delší túry ve sněhu a poskytují vysoký stupeň ochrany proti vlhkosti.

 

Boty

 

Za třetí, přiměřená přilnavost

Typické zimní boty od letních nebo celoročních zcela jistě odlišuje podrážka. Modely vyrobené pro zimní měsíce používají poněkud jiný typ pryže, který se lépe chová při nízkých teplotách. Na zasněžených a zledovatělých cestách je přilnavost klíčovým faktorem pro pohodlnou túru. Důležitý je také vzorek. Speciální vzorek zabrání náhodnému uklouznutí a zajistí větší jistotu při každém kroku. Nejpokročilejší modely mají pokročilé podrážky kombinující několik různých řešení. Díky tomu obuv dobře funguje na zmrzlém povrchu, sněhu, ledu, ale i na asfaltu. Takové modely snadno najdete v dobrém outdoorovém obchodě.

 

Boty

 

Za čtvrté – pro jakou činnost?

Při výběru zimní obuvi je důležité, co v ní budete dělat. Boty pro zimní trekking v horách jsou konstruovány zcela odlišným způsobem než boty pro chůzi v zasněžených lesích a boty pro každodenní nošení ve městě. Při cestě do hor bychom měli věnovat zvláštní pozornost výběru obuvi. Zimní podmínky na stezkách vyžadují, abychom si řádně chránili nohy. V zimě se hodí pouze vysoká treková obuv s pevným svrškem, který účinně zabraňuje pronikání sněhu a vlhkosti dovnitř obuvi. Ten je obvykle vyroben z hrubé kůže a navíc chráněn nepromokavou membránou. Trekové boty na zimu by navíc měly být vhodné pro použití s mačkami. To je možné pouze v obuvi s dostatečnou tuhostí.

V případě obuvi používané ve městě se těchto problémů obávat nemusíme. Zde je klíčová dostatečná izolace bot a vysoká úroveň pohodlí při nošení. Ačkoli některé modely mohou vypadat jako klasická turistická obuv, mnohem větší důraz je kladen na lehkost a pohodlí. Společnost Helly Hansen boty městské připravuje se stejnou péčí jako své terénní modely. To zajišťuje mimořádně vysoký komfort pro nohy a maximální pohodlí při nízkých teplotách.

Za zmínku stojí také typická zimní obuv, jako jsou sněhule. Jsou ideální volbou pro kratší procházky ve sněhu, jako teplá obuv po sjezdu z lyžařského svahu nebo pro večerní procházky na zimní dovolené. Tento typ obuvi má vyšší svršek, aby se sníh nedostal přes horní okraj. Ve spodní části jsou obvykle zakončeny gumovou obsázkou, takže jsou dokonale nepromokavé i při tání sněhu. Celá obuv je silně zateplená a měkký svršek poskytuje maximální pohodlí při chůzi. Pánské a dámské sněhule Sorel jsou velmi oblíbené. Většina z nich je vhodná pro použití při velmi nízkých teplotách.
Jak tedy vidíte, výběr dobrých zimních bot není složitý, ale vyžaduje krátké zvážení toho, k čemu budeme boty používat. Pokud se pohybujeme převážně ve městě nebo na nenáročných cestách, mělo by být naší prioritou pohodlí, zatímco při horské turistice bychom měli dbát na několik dalších faktorů.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz