Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jaké jsou barevné varianty písku do pískoviště?

Nejste si jisti s výběrem sortimentu a chcete zvolit ten nejlepší písek pro pískoviště? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody mají materiály na základě nejlépe rozeznatelného znaku, kterým je barva písku. A jaké osvědčení potřebuje ten správně vybarvený materiál? Více v článku.

Patří bílý písek do dětského pískoviště?

Sněhobílý odstín je znakem čistoty. Ale hodí se taková surovina jako písek do pískoviště? Jedná se o křemičitý písek, který se skládá pouze z jednoho minerálu jménem křemen. Ten je zdravotně nezávadný a chemicky stálý. V tomto ohledu splňuje požadavky. Má však jednu vadu na kráse, a to že neobsahuje jílovou složku. Tím postrádá základní vlastnost nutnou pro stavbu báboviček –⁠ soudržnost.

Je vhodný tmavý písek na pískoviště?

Tmavošedý písek také občas bývá k dostání v hobby marketech nebo stavebninách. Jeho původ je zpravidla v čediči a v našich končinách se běžně nevyskytuje. Typický je pro sopečné oblasti Kanárských ostrovů nebo Island. Tento materiál obsahuje minerály, které nejsou příliš vhodné pro dětskou hru a opět neobsahuje jíl. Navíc se tmavý písek při přímém slunečním svitu nepříjemně zahřívá.

Zlatý písek na pískoviště je ten dokonalý

Z výběru barev zůstává už jen zlatožlutý písek pro dětská pískoviště. K dostání je běžný stavební, ale ten rozhodně neodpovídá hygienickým standardům. Pro vaše ratolesti chtějte jen to nejlepší. A zárukou vysokých standardů je splnění požadavků uvedených ve Vyhlášce č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických limitů písku v pískovištích venkovních hracích ploch. Jednotlivé limitní parametry jsou uvedené v příloze č. 14. Když testovaný materiál splní požadavky při testu v laboratoři, stává se z něj certifikovaný písek do pískoviště.

Jak správně udržovat písek pro pískoviště?

Certifikovaný písek do dětského pískoviště je nutné obměnit každé dva roky ještě před začátkem sezóny, abyste měli jistotu zdravotní nezávadnosti. Před samotnou hrou pak pečlivě promíchejte horní sušší vrstvu se spodní vlhčí vrstvou. Pokud je i tak vlhkost nízká, zalijte materiál vodou z konve. Jen s dostatečným množstvím vody drží bábovičky tvar. Když se děti přestanou bavit, je potřebné uklidit povrch od všech hraček a přinesených klacíků. Pískoviště vždy zakrývejte, zabráníte tak znečištění od volně pobíhajících zvířat.

Kde si koupíte ten nejlepší písek do pískoviště?

E-shop Stonex.cz nabízí certifikovaný písek do pískoviště ve frakci 0/4, který je zabalený v pytlích po 25 kilogramech. Ty jsou uložené na paletách a dočkáte se dovezení až před bránu vašeho domu. Pokud se potřebujete před nákupem poradit, na infolince na vás čekají kvalifikovaní odborníci, kteří rádi odpoví na všechny dotazy. Doprava je po celé České republice zdarma.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.