Středa, 22.5.2024
KnihyKultura

Jako hvězdy v temné noci

recenze knihy Jako hvězdy v temné noci

Máte rádi knihovny? Procházet se mezi regály a vybírat si knížky, které si chcete přečíst? Představte si, že žijete vysoko v kentuckých horách, píší se třicátá léta dvacátého století a jedinou dostupnou možností, jak se ke knihám dostat, je pojízdná koňská knihovna. Doba je navíc taková, že ženy mají ve společnosti své místo pevně dané. Kde? V kuchyni a u dětí. Čtení? Kdo to kdy viděl? Takže není divu, že zejména mužské části obyvatelstva horského městečka Baileyville je myšlenka pojízdné knihovny, se kterou přišla Eleanor Rooseveltová, značně proti chuti. Naštěstí se projekt uskutečnil a neotřelá knihovna s knihovnicemi rozvážející čtivo na koních mohla být otevřena navzdory podmračeným pohledům pánů tvorstva. A že to něžným knihovnicím osladí, na to vemte jed! 

Jako hvězdy v temné noci recenzeJednou z dobrovolných knihovnic je Alice Van Cleveová, temperamentní Angličanka, která věřila, že jí svatba s jedním z nejkrásnějších mužů v Baileyville pomůže uniknout nudnému životu v upjaté Anglii. Jenže nic není takové, jak si představovala, a tak s radostí vítá možnost stát se dobrovolnicí v koňské knihovně. V práci se setká s dalšími ženami, které se vymykají tehdejším společenským konvencím a v pojízdné knihovně mají možnost být samy sebou. A opět se vkrádá nezbytná otázka, dovolí jim to sešněrované Baileyville?

Jojo Moyes je autorkou mnoha románů, které chytly za srdce  čtenáře (nebo spíše čtenářky) celého světa. A pokud se tak ještě nestalo, troufám si říct, že to tato kniha, nazvaná poeticky Jako hvězdy v temné noci, změní. Oblíbené spisovatelce se podařilo do čtivé podoby přenést hned několik témat. Prvním je samozřejmě láska a partnerské vztahy. Alice se potýká s nezájmem svého manžela. Prolomit ledy je velmi těžké, navíc jim do vztahu zasahuje despotický tchán. Dalšími tématy je vnímání žen v tehdejší společnosti a také rasová segregace. V případě tohoto románu se nejedná pouze o milostnou romanci, ale o příběh, který má velký přesah. A to, že si jako stěžejní zápletku vybrala propagaci knihoven a četby jako takové, je třešinka na dortu, která potěší milovníky těchto institucí. 

Hrdinky knih Jojo Moyes mají všechny jeden společný rys. Než se jim podaří dosáhnout osobního štěstí v životě i v lásce, musí překonat spoustu nástrah. Stejně je to v případě Alice Van Cleveové a jejích kamarádek, jejichž poutavé osudy autorka zasadila do nepříliš známých historických reálií. Jojo Moyes je skvělou vypravěčkou, která klade důraz na vzájemné mezilidské vztahy a stejně tak i na prostředí, jenž v příbězích hraje neméně významnou roli. Její romány tak zaujmou stejně, ať se odehrávají v kterémkoliv časovém období a jsou netrpělivě vyhlíženy čtenářkami napříč kontinenty.

 

Název knihy Jako hvězdy v temném nebi
AutorJojo Moyes
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran400
ISBN978-80-249-4347-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)