Jaky na pardubické obloze připomenou 75. výročí operace Barbarossa

Jaky na pardubické obloze připomenou 75. výročí operace BarbarossaProgram Aviatické pouti organizátoři již tradičně komponují tak, aby některé scény a vystupující letadla připomínaly významná letecká a vojenská výročí připadající na daný rok. Stejně tak tomu bude i letos, kdy se o víkendu 28. a 29. května 2016 na pardubickém letišti uskuteční již šestadvacátý ročník Aviatické pouti.

Na letošní rok připadá 75. výročí od operace Barbarossa, při níž Němci přepadli 22. června 1941 Sovětský svaz. Původní plán i počáteční rychlý postup předpokládaly brzký vítězný konec nacistických vojsk s předpokládaným dobytím Moskvy. Vše se v podzimních dnech změnilo před jejími branami, kdy Rudá armáda přibrzdila a následně i odrazila německý postup, svým dílem k tomu pomohla i tvrdá ruská zima. V roce 1941 tak byla otevřena východní fronta.

typ Jak-3

„Ke zvrácení sil ve prospěch Rudé armády bylo potřeba také nových typů vojenské techniky. Mezi letadly v prvních liniích byly rozšířeny stíhací stroje konstruktéra A. S. Jakovleva. Jedním z nejúspěšnějších a mezi piloty nejoblíbenějších se stal typ Jak-3 a právě dva stroje tohoto typu se představí i na letošní Aviatické pouti, v komponované scéně z konce války, kde je doplní ještě jeden Jak ve válečném zbarvení a také legendární dvouplošný Polikarpov Po-2 Kukuruznik,“ přibližuje vystoupení letadel s rudými hvězdami Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Polikarpov Po-2 Kukuruznik

Aviatická pouť i letos nabídne tradiční pestrý pozemní program s řadou ukázek vojenských klubů, veteránistů a hasičů. Pochopitelně o posledním květnovém víkendu nebude na Aviatické pouti chybět ani rozmanitý program pro děti.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.