Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jarní úklid i pro vaše elektro

Jarní úklid i pro vaše elektroSoučástí jarních úklidů českých domácností se už dávno stal vedle mytí oken nebo utírání prachu také odnos či odvoz nepotřebných nebo nefunkčních elektrospotřebičů k jejich recyklaci. Loni Češi nechali recyklovat více než jeden milion spotřebičů.

“Vždy na jaře stoupá počet spotřebičů, které zákazníci přinesou nebo přivezou odevzdat k nám na prodejny v rámci zpětného odběru,“ potvrzuje Bohuslav Komín, tiskový mluvčí společnosti Euronics. Ta se řadí mezi prodejce, zaregistrované u společnosti Elektrowin – největšího kolektivního systému zaměřeného na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů u nás. Díky tomu je možno v prodejnách Euronics tyto spotřebiče zdarma odevzdat a umožnit tak jejich další recyklaci. Za loňský rok Češi odnesli či odvezli do míst, která přijímají nepotřebné elektrospotřebiče, více než milion kusů.

Kam s nimi?
Lidé si nejčastěji stěžují na to, že nevědí, kam vysloužilé spotřebiče odevzdat.
Takových míst však přitom není málo – jedná se o více než tisícovku sběrných dvorů, kam míříme nejčastěji, a o cca 2,5 tisíce prodejen elektra. V nich se odevzdá téměř čtvrtina všech elektrospotřebičů, určených k další recyklaci.
Společnost Euronics za rok 2012 ve svých provozovnách vybrala zpátky téměř 1 700 spotřebičů. „Každý spotřebitel, tedy i ten, který u nás nenakupuje, může u nás bezplatně odevzdat elektroodpad. A to během celého roku,“ uvádí Bohuslav Komín.
Společnost Euronics to umožňuje na všech svých více než 160 prodejnách. Mezi pobočky, které jsou rekordmany v počtu vybraných vysloužilých elektrospotřebičů, za loňský rok patří například prodejny Euronicsu v olomoucké Galerii Moritz, v pražském DBK nebo v Brně, Bidlácích.
Část nakupujících využívá i možnost odvozu starého spotřebiče při závozu toho nového:
“Pokud realizujeme závoz velkých spotřebičů k zákazníkovi, nabízíme jim zároveň odvoz starého,“ dodává Bohuslav Komín. Nejvíce podle jeho zkušeností zákazníci využívají možnost vrácení vysloužilých přístrojů u ledniček a praček. Z kategorie malých spotřebičů odevzdávají spotřebitelé na prodejnách Euronics k další recyklaci nejvíce vysavače, mikrovlnky a fény. „Na sběr starých spotřebičů se chceme letos výrazně soustředit. Na několika nových prodejnách, ve Frýdku-Místku a karlovarských Varyádách, jsme umístili speciální stojan, který je přímo u vchodu do prodejny. Počet vrácených spotřebičů na nich vzrostl oproti srovnatelným prodejnám o 60 procent. Jen během letošního roku budeme stejné stojany instalovat i na dalších pěti prodejnách,“ doplňuje Komín.
“Pokud jde o recyklaci chladniček, tam patříme do první pětky v rámci Evropy,“ chválí Čechy Táňa Pokorná z kolektivního systému Elektrowin, který se recyklací vysloužilých elektrospotřebičů zabývá.
“Rezervy však máme ve zpětném odběru ostatních velkých a malých spotřebičů, jako jsou pračky, sporáky nebo třeba rychlovarné konvice, holicí strojky, fény a podobně.“ Vedle již zmiňovaných sběrných dvorů nebo prodejen elektro mohou lidé ke zpětnému odběru elektrospotřebičů také využít například mobilní svozy či další mimořádná místa.

Jaký je další osud nefunkčních či zastaralých spotřebičů, které odevzdáte na prodejně s elektrem?
Výrobky putují do sběrných košů nebo elektrický odpad přebere prodavač.
Nepotřebné elektrospotřebiče pak putují na jedno místo, odkud je Euronics odváží přímo ke zpracovateli. Ve vybraných smluvních závodech probíhá demontáž, zpracování a další využití elektroodpadu. A spotřebitel poté, co odevzdá vysloužilý výrobek, má jistotu, že z něj bude využito vše, co je využitelné.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.