Za rodinným tajemstvím do Indie

recenze knihy Jasmínové nebe

Čtrnáctiletá Mira Levensonová žije s rodiči v Londýně. Těší se na setkání se svou sestřenicí a její rodinou, se kterými si až doteď pouze psala nebo povídala přes Skype. Poletí za nimi do Indie, aby je lépe poznala a taky zjistila, co před lety rozdělilo rodinu

Ale to není vše. Před odjezdem se Mira pohádala s matkou a do Kalkaty odlétá i s dopisy, které jí nepatří. Před třiceti lety došlo v rodině k události, která vedla k odcizení Miřiny matky se sestřenicí. Dívka doufá, že najde v dopisech vysvětlení a přiměje tetu, aby jí o tom prozradila víc. Ale naráží na hradbu mlčení, kterou jen tak lehce nepřekoná.

Jasmínové nebe - obal knihyJasmínové nebe je primárně určeno mladým děvčatům, ale určitě zaujme i čtenářky starší. Mira má teprve čtrnáct let, ale kromě první lásky, která jí zamotá hlavu, na ni čekají i věci mnohem vážnější. Seznamuje se s Kalkatou jako s městem, které útočí na všechny její smysly, zároveň ji poznává i z temnější stránky. Zatímco bohatě zásobená tržiště oplývají hojností a nepřeberným množstvím rozmanitého zboží, Miře se pod nohama pletou chudé špinavé děti s bosýma nohama, natahující ruce pro almužnu. Pro něžnou duši umělecky založené dívky je Kalkata neocenitelným zdrojem inspirace. Vnímá ji skrz barvy, vůně i celkovou atmosféru. Autorka indickou metropoli popsala opravdu věrohodně, nepřibarvila ji a přiblížila i záporné stránky. Mira má stejně jako většina lidí, kteří vidí odvrácenou stranu života na vlastní oči, spasitelský komplex. Pro děvče stojící na prahu puberty je to opravdový zásah do emocí, s nimž se musí vyrovnat.

Příběh prvoplánově působí možná jako romance pro zamilované dívky, ale když se začtete, zjistíte, že tomu tak není. Největší pozornost Sita Brahmachariová klade na rodinu. Soudržnost, láska i vzájemný respekt jsou asi nejdůležitějšími motivy příběhu. Mira si díky nim uvědomuje, že rodinné vazby jsou důležité a je třeba o ně pečovat, pak je nerozdělí ani vzdálenost nebo rozmíšky. Autorka má pro svou hrdinku porozumění a citlivým, nenásilným způsobem ji provádí nástrahami, které život může mladé dívce klást do cesty. 

Jasmínové nebe je druhou knihou s Mirou Levensonovou v hlavní roli, poprvé se čtenářům představila v románu Artyčoková srdíčka. Oba romány se dají číst samostatně a nabízí příjemnou četbu nejen na letní dny.

 

Název knihy Jasmínové nebe
AutorSita Brahmachari
Žánrděti a mládež, dívčí romány
  
Nakladatelství Slovart
Rok vydání2016
Počet stran320
ISBN978-80-7529-221-6
  
Nákup knihy www.slovart.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Slovart


Nakladatelství Slovart působí na českém trhu již od roku 1994. Vydává knihy domácích autorů převážně z oblasti dětské a populárně naučné literatury i licenční tituly předních světových nakladatelů.

Mimořádně úspěšné jsou unikátní obrazové publikace, jako např. Ars Sacra, Baroko a řada dalších i původní rozsáhlé a významem ojedinělé monografie mj. Jan Saudek či Adolf Born, které jsou exportovány do mnoha zemí po celém světě.

Součástí nakladatelství je i značka Brio, ve které vychází knihy pro děti i nově vzniklá značka, zaměřená na young adult literaturu #Booklab.

www.slovart.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)