Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Když se objeví jeden mrtvý navíc

recenze audioknihy Jeden mrtvý navíc

Období středověku bylo pro život hodně náročné a smutné. Vše se točilo kolem přízně k určitým rodům, které mezi sebou bojovaly. Aby toho nebylo málo, tak tu ještě proti sobě stály dvě složky společnosti, a to šlechta a církev. Tyto problémy se plně projevují a jsou zaznamenány i v audioknize Jeden mrtvý navíc  od Ellis Peters. Hlavním tématem titulu je občanská válka, jež se odehrává v roce 1138 a poznamenává také městečko Shrewsbury. Audiokniha si vás získá pro svou napínavost, ale i zajímavost  látky. Dílo je autentické zvoleným jazykem, ale i líčením prostředí a popisem situací. Jedná se o vyprávění, které si najde příznivce mezi muži i ženami, a to v průřezu všemi věkovými kategoriemi. Získá si vás pro celou řadu nečekaných zvratů, které se na vás pohrnou už od první stopy.

Tím, na koho nejvíce rodové rozepře působí, jsou potomci vládců. Ti si nemohou najít lásku v řadách protistrany, a to i v případě, že už na sebe narazili a zamilovali se do sebe. Navíc pro středověkou epochu je typické, že manželské svazky dětí byly uzavírány už v jejich útlém dětství na základě dohod. Takto mohlo dojít k tomu, že o sebe potenciální manželé nejevili zájem a ani jeden nechoval k tomu druhému sympatie. I sňatková politika hraje v tomto příběhu svou roli. Posluchač tedy okusí téměř hmatatelně všechna příkoří a boje. Kromě toho se podíváte pod pokličku klášterního života a okusíte, jaké to je být mnichem. Audiokniha je plná intrik, smrti, smutku, ale pochopitelně i radosti a lásky. Při poslechu vám bude chvilkami běhat mráz po zádech, budete litovat protagonisty a budete se společně s bratrem Cadfaelem snažit přijít na to, kdo a proč vraždil. Autor, ale i vypravěč se zasloužili o to, že se budete cítit, jako byste byli součástí vyprávěného, dokonale budete vtaženi do děje a nebudete se od poslechu moci odtrhnout, dokud nedoposloucháte do konce a nezjistíte, jak to vlastně vše bylo.

Příběh je zapleten velmi dobře a vy do poslední chvíle nebudete moci přijít na to, kdo a proč učinil takovou hanebnost. Budete dokonale přeneseni do dob dávno minulých. Děj je sepsán tak, že na vás bude působit realistickým dojmem, klidně se to takto mohlo před dávnou dobou stát i ve skutečnosti. Celý děj je odvyprávěn v objektivní er-formě a doplněn spoustou dialogů. Ve vyprávění sledujeme pátrání bratra Cadfaela a osud mladého „hocha“ (Godricka), jenž byl přiveden do kláštera, aby se tu vzdělával a zároveň byl chráněn před tím, co se odehrává za hranicemi kláštera. Bratr Cadfael ale odhalí Godrickovo tajemství vcelku záhy. Jak se s ním popasuje a jakou roli hraje v celé zápletce?

Na tuto audioknihu jsem přišla náhodou, když jsem si povšimla ukázky v jedné nejmenované aplikaci, kde sleduji podcast s ukázkami novinek vydavatelství OneHotBook. Ukázku jsem si poslechla a zaujala mě, takže jsem si řekla, že další audioknihou, kterou bych si chtěla poslechnout a zrecenzovat ji, bude právě tato. Netrvalo dlouho a titul mi byl k recenzi nabídnut, což mě potěšilo. Ač se jedná o druhý díl ze série o bratru Cadfaelovi, musím podotknout, že jsem se s tímto seriálem ještě nesetkala a toto byl tedy můj první kontakt nejen s ním, ale i s autorkou. Když jsem se zaposlouchala, což se podařilo během chvilky, musela jsem si přiznat, že se mi vyprávění moc líbí a že mě oslovil styl autorčina psaní, ale i to, jakým způsobem bylo dílo koncipováno. Co vás mile překvapí, je přímočarost a chronologie. Dalším faktorem, který mnohé posluchače bezpochyby přiláká, je jméno interpreta, jež je uvedeno na přebalu nosiče. Vypravěčem se stal mnohým příznivcům audioknih známý Pavel Soukup.

Obálka audioknihy vás zaujme tematickým zpracováním, kde v pozadí uvidíte klášterní zdi a v popředí se vyjímá sám Pavel Soukup oděný do mnišského roucha. Přesně vám je tedy představeno prostředí, v němž se budeme s hrdiny pohybovat. Přebalu však dominuje název série, a to Bratr Cadfael, pod ním je uvedeno jméno autorky, jméno titulu je napsáno překvapivě poměrně malými písmeny. V dolní části se setkáte s informací o vypravěči a vydavateli, kromě toho tam najdete i informaci o tom, že se jedná o audioknihu. Anotace je poměrně krátká a poodhaluje jen něco málo z děje, navnadí vás tak k poslechu a neprozradí vám příliš mnoho.

Jeden mrtvý navíc - obálkaPavel Soukup se do vyprávění velmi dobře vžil a vy máte pocit, jak kdybyste opravdu poslouchali vyprávění mnicha, a to se vším všudy. Celé vyprávění je procítěné a brilantně ztvárněné. Na posluchače srší velká dávka rozličných emocí, počínaje strachem, smutkem a konče radostí a láskou. Hlas vypravěče se k tomuto titulu hodil a dobře se poslouchal. Je velice sympatický a působí autenticky. Mohu tedy konstatovat, že se tak Jeden mrtvý navíc stává realistickým. Tvůrci audioknihy tak svým výběrem určitě chybu neudělali. Vyprávění je plynulé, má spád, nezaměnitelný ráz a jedinečnou atmosféru. Jak již vím z minulosti, vypravěč dokáže při interpretaci pracovat skvěle se svým hlasem. Jeho rétorika je také brilantní, a proto si při poslechu nepovšimnete jediné chyby. Všemu čtenému je dobře rozumět, protože vypravěč perfektně vyslovuje. Četba byla rytmická a bez zadrhávání. Rychlost čtení byla přiměřená pro téma titulu.

Knižní předloha audioknihy vyšla v originálu (One Corpse Too Many) v roce 1979. U nás byla kniha vydána hned dvakrát v nakladatelství Mladá fronta, a to v letech 1993 a 2005. V březnu 2020 se dočkali i milovníci audioknih, o vydání titulu se postaralo vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si toto vyprávění poslechli, můžete si audio zakoupit na stránkách e-shopu vydavatelství.

Při poslechu mě hodně zaujal a okouzlil hudební podkres, jenž působí dobovým dojmem. Zpočátku jsem byla hodně překvapená, protože s úvodní znělkou jsem se již setkala na jiné audioknize a je mou oblíbenou. Melodií je v celém příběhu nesčetné množství, dokonce se objevují i v průběhu jedné kapitoly. Hudba vznikla prostřednictvím různých hudebních nástrojů. Všechny tóny plně odpovídají tomu, co se zrovna odehrává v dané kapitole. Rytmické celky se občas opakují, což ale není vůbec na závadu. Skladby se nacházejí na přechodu jednotlivých kapitol a pak ještě v průběhu, kdy je nutné se v ději posunout někam dál. V knize to autor udělá prostřednictvím vynechaného řádku, ale v audio podobě se o tyto přechody musí postarat hudba. I přesto ale mohu konstatovat, že četba tímto faktorem není nijak narušována. Nejdelší rytmy jsou umístěny logicky na počátku a na konci audioknihy.

Příběh je plynulý a bez zadrhávání. Rychlost četby Pavel Soukup přizpůsobil tematice audioknihy, jak jsem již napsala výše. Autorka vás prostřednictvím 25 různě dlouhých kapitol přenese do historie 12. století. Čeká na vás celkem 10 hodin a 9 minut zajímavého a napínavého poslechu.

Moje celkové hodnocení Jednoho mrtvého navíc je pozitivní. Musím říci, že to byl poutavý příběh se zajímavou zápletkou, při jejímž řešení jsem se zapotila, protože mám ráda, když se mohu do pátrání společně s vyšetřovateli zapojit. Zde byl vyšetřovatelem příslušník církve, a to bratr Cadfael, jenž mi byl od samého začátku sympatický. V tuto chvíli přemýšlím o tom, že si přečtu všechny jeho příběhy. Jak jsem napsala výše, toto bylo moje první setkání a i přesto, že se jedná o druhý díl, vůbec nebylo na škodu, že jsem si jej poslechla jako první. Jedná se o samostatný případ a na předchozí titul nenavazuje. Autorka zpracovala  fiktivní, ale velmi dobře uchopitelný a uvěřitelný příběh, jenž by se klidně mohl stát i ve skutečnosti. Jelikož mi bylo zprostředkováno velké množství emocí, častokrát jsem je společně s hrdiny prožívala, což ukazuje nejen na kvality literární předlohy, ale i na výbornou interpretaci narátora. Kromě příběhu jsem si zamilovala i dobový hudební podkres, jenž doprovází posluchače v průběhu poslechu. Jsem moc ráda, že jsem si mohla tento příběh poslechnout a užít si jej naplno. Za brilantní výkon vypravěče a výborné zpracování si ode mě tento titul zasloužil nádherných 100 %. Audioknihu mohu s radostí doporučit všem milovníkům historických románů s detektivní zápletkou.

 

 

Ellis Peters - profilAutor: Ellis Peters (1913–1995)

Anglická spisovatelka velšského původu, vlastním jménem Edith Mary Pargeter, se věnovala zejména válečné, historické a detektivní próze. Je autorkou více než sedmdesáti knih, které vyšly v milionových nákladech v patnácti jazycích. V roce 1994 obdržela Řád Britského impéria za zásluhy o literaturu, je držitelkou prestižních žánrových ocenění Stříbrná Diamantová dýka udělováných každoročně britskou asociací autorů detektivek Crime Writers´Association (CWA). Do světové literatury se zapsala trilogií Nebeský strom (1958-1963), řadou případů inspektora Felse i jeho syna (1951-1978) a dvacetidílnou sérií historických detektivek s bratrem Cadfaelem (1977-1994), jíž proslavil i televizní seriál (1994-1998) s Derekem Jacobim v hlavní roli. Byla propagátorkou české kultury v Anglii, pravidelně navštěvovala Prahu a překládala díla českých autorů do angličtiny (např. B. Němcová, J. Neruda a B. Hrabal).

Pavel Soukup - profilÚčinkující: Pavel Soukup (*1948)

Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Po studiu působil v oblastních divadlech, později se vrátil do Prahy, kde hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Dobře známý je z televizních obrazovek – od roku 1980 se objevuje v televizních pohádkách, komediích a také v seriálech (např. Náhrdelník, Život na zámku, Ordinace v růžové zahradě). Daleko známější je ovšem jeho hlas – jednak díky mnoha dokumentům, k nimž namluvil komentář, a jednak jako dabér Arnolda Schwarzeneggera, Robina Williamse, Gérarda Depardieua, Michaela Douglase, Harrisona Forda, Bruce Willise nebo Roberta Redforda. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám z filmů Toy Story: Příběh hraček, 101 dalmatinů či Spláchnutej. Za mistrovství v dabingu byl několikrát oceněn.

 

 
Název audioknihy Jeden mrtvý navíc
AutorEllis Peters
InterpretiPavel Soukup
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka10 hodin a 9 minut
EAN8594169483283
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)