Pátek, 24.5.2024
Chrudim

Jednou budem dál

Jednou budem dálPraha – Dnes, v den výročí úmrtí pana Václava Havla si chceme nejen připomenout odkaz této výjimečné osobnosti soudobých českých dějin, ale také se zamyslet nad tím, jak může každý z nás přispět k tomu, aby byla Česká republika „jednou dál”, jak si pan Havel přál ve svém proslovu k 17. 11. 2009. Také v něm prohlásil, že je důležité, aby „sdílené hodnoty byly brány celou společností co nejvážněji a byly přijímány jako ukazatele dobrého směru na všech rovinách lidského soužití, c ož předpokládá trvalé pěstění mravního cítění nás všech, anebo prostě slušnost. Všichni můžou v této věci něco dělat.”

 

Pořádáním této události chceme mimo jiné podpořit aktivizaci občanské společnosti, aby naše země byla „jednou dál”, a tak jít „s Havlem dál”, přestože on již s námi nemůže.

Program 18. prosince 2012:

16:00 Václavské nám., prodej balonků s možností napsat vzkaz/přání, co udělat proto, abychom byli jednou dál

17:00 Václavské nám., projekce DVD koncertu „Pocta Václavu Havlovi” z loňské Lucerny

17:50 zahájení průvodu z Václavského nám. na Hradčanské nám.

19:00 Hradčanské nám., program moderuje Jan Lacina

• projekce slideshow z fotografií významných českých fotografů ze soukromého i pracovního života Václava Havla (Karel Cudlín, Eugen Kukla, Tomki Němec, Ondřej Němec, Ivan Prokop, Oldřich Škácha a další)

• vystoupení hostů (Jan Ruml, Vladimír Hanzel, Michael Kocáb, Jiří Havelka, iniciativa Inventura demokracie, iniciativa Krátké kalhoty pro Václava Havla a další)

• happening „Jednou budem dál” – ve spolupráci s Radiem 1, vypuštění balonků

„Jak bude naše země vypadat za dalších dvacet let? Budem dál? Věřím, že budeme… Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.” Václav Havel, 2009

„Právnímu řádu musí předcházet řád mravní. Důležité proto je, aby sdílené hodnoty byly brány celou společností co nejvážněji a byly přijímány jako ukazatele dobrého směru na všech rovinách lidského soužití, což předpokládá trvalé pěstění mravního cítění nás všech, anebo prostě slušnost. Všichni můžou v této věci něco dělat.” Václav Havel, 2009

Podporujeme také iniciativu „Krátké kalhoty pro Václava Havla” (www.denvaclavahavla.cz) a tak pokud chcete, přijďte s výrazně ohrnutými kalhotami.

Jednou budem dál

Vyjádření osobností, které se rozhodly akci podpořit:

Ladislav Špaček:

„Popravdě řečeno, neměl jsem velké iluze, že Češi budou ctít památku Václava Havla ještě dlouho po jeho smrti. Navzdory tomu, že prezident Havel byl největší Čech dvacátého století, obával jsem se, že na něj veřejnost brzy zapomene. S radostí uznávám svůj omyl, s potěšením sleduji přípravy na vzpomínkovou akci na Václavském náměstí s průvodem na Hradčanské náměstí. Jsem rád, že Václav Havel žije v srdcích hlavně mladých lidí, neboť to byl on, kdo jim přinesl svobodu, ze které se mohou dnes těšit.”

Vladimír Hanzel:

„Václav Havel měl velký smysl pro humor. Rád vtipkoval, nezřídka na vlastní adresu. Říkával, že až skončí ve funkci prezidenta a stane se z něj zapomenutá a bezvýznamná figurka, bude vysedávat po hospodách, a když vytáhne z náprsní kapsy ušmudlanou fotku, na níž bude se Sylvestrem Stallonem nebo Arnoldem Schwarzeneggerem, možná mu někdo koupí panáka. Těší mne převelice, že v tomto žertu se mýlil: nejenže není zapomenutou figurkou, ale jeho význam si uvědomujeme s ročním odstupem stále více. Povzbudivé je, že mladí lidé se seznamují s Havlovými myšlenkami a jeho pohledem na svět, že se jimi inspirují. Vidím v tom velkou naději do budoucna, naději, že do politického života i do života celé společnosti se vrátí slušnost poctivost, že se budeme zajímat o dodržování lidských práv nejen u nás, ale i jinde na světě. Že myšlenky, pro které byl mnohdy vysmíván, budou žít nadále. Že jednou budem dál.”

Jan Ruml:

„Ten rok co tu Václav Havel není, ukázal, jak moc nám chybí”.

Michael Kocáb:

„Průvod na Hrad, který se koná v rámci akce „S Havlem dál”, samozřejmě vítám. Vloni jsem se ho účastnil s velkým smutkem, ale letos cítím spíše radost nad tím, že jsme se mohli dlouhou dobu pohybovat v Havlově blízkosti, a že byl tak dlouho naším drahým prezidentem. Jsou to silná slova, ale všichni, kteří souzněli s Havlovým vnímáním světa, duchovních hodnot, ale i každodenní reality, se mnou budou určitě souhlasit.

Václav Havel měl dar schopnosti vyjádřit i komplikované myšlenky jednoduchým, srozumitelným, a vlastně bezelstným způsobem. Byl schopen zaujmout široké spektrum společnosti, od nejprostších až po významné světové státníky. Ticho, které v určitých důležitých oblastech naší politiky po jeho odchodu zavládlo, je nečekaně tíživé. Jeho hlas opravdu chybí. O to víc bude záležet na volbě příštího prezidenta, která je svěřena do rukou všech občanů. Doufám (a přál bych to i celé naší společnosti), aby to byl člověk, který je schopen navázat na hodnoty, které Václav Havel v domácí i zahraniční politice prosazoval.”

Michal Prokop:

„Je to skoro k neuvěření, že už je to rok, co nás Václav Havel opustil. Možná, že právě teď, když vrcholí předvolební kampaň uchazečů o post, který zastával, si jeho odkaz uvědomuji víc, než kdy jindy. V té přehlídce různých osobností, osob i figurek hledám někoho, kdo by na něj dokázal aspoň trochu navázat. Nehledám žádného spasitele, ani Václav Havel nebyl spasitelem, byl jen tím, kdo dokázal, že si nás ve světě po létech zase začali vážit. A takovou službu bych očekával od toho příštího prezidenta. A tak bych všechny voliče, až půjdou volit, chtěl poprosit, vzpomeňte si u té volební urny trošku i na Václava Havla…”

Tomáš Sedláček:

„Moc se mi líbí myšlenka, že jdeme ´S Havlem dál´ a mrzí mě, že při ní nemohu být fyzicky přítomen. Přeji setkání a průvodu zdar a věřím, že přijde na událost k připomenutí si pana prezidenta Havla a jeho odkazu mnoho lidí různých věkových skupin, protože on byl prezidentem nás všech.”

Ivan Gabal:

“Havla si oba s ženou připomínáme hlavně osobně, pro jeho laskavost, jakousi lidskou shovívavost a humor. Byly neopakovatelné a dnes velmi chybí. Před rokem jsme zrušili dovolenou a jeli domů, rozloučit se. Dnes se ale rozhlížím, zda žijí a platí Havlovy hodnoty české politiky, zda jsou u nás ti, kteří udrží jeho politický a geopolitický směr i odkaz. V tom a proto, se budu účastnit připomínání a zpřítomňování Havlových myšlenek a výsledků i rok po jeho smrti. Máme na co navažovat, narozdíl od mnohých jiných, tak je třeba s tím začít! Třeba v prezidentských volbách!”

 

Více na FB profilu akce http://www.facebook.com/events/485169104868264/.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.