Jednou jsi dole, jednou nahoře

Patrik Hartl - Okamžiky štěstírecenze knihy
Patrik Hartl – Okamžiky štěstí

Takový okamžik štěstí, jako když ty dupačky držela v ruce, už strašně dlouho nezažila.

Spisovatel Patrik Hartl přichází ve své třetí knize s novým nápadem, který vás, ještě než začnete knihu číst, staví před zásadní rozhodnutí, od něhož se poté odvíjí celkový dojem z jeho díla. Uvnitř knihy jsou totiž ukryty dva samostatné příběhy a ať vezmete knihu do ruky z té, či oné strany, budete pokaždé na začátku jednoho z příběhů.

Můžete se rozhodnout, jestli začnete postavou Veroniky, nebo Jáchyma. To jsou dva sourozenci, hlavní hrdinové, pro než si autor na prahu jejich dospělosti nachystal velkou životní překážku. A těch životních kotrmelců bude víc. Jak se se svým trápením poperou?

Nerada se rozhoduji, pokud nemám dostatek informací, a tak po přečtení několika komentářů na internetu, jsem začala příběhem Veroniky a opravdu nelituji. Její příběh vás vtáhne do děje, budete jí fandit v jejím nelehkém životě, prožívat s ní lásky, zklamání a bolest, obdivovat její odhodlanost, ale i kroutit hlavou nad její pošetilostí a nerozvážností, která ji přivede do několika problémů, avšak bude tu její mladší bratr, který je její velkou oporou. Odehraje se vám před očima osm let jejího života, seznámíte se s několika dalšími lidmi, kteří ji v životě provází, ale i opouštějí, aby uvolnili místo pro nově příchozí, a pak se třeba i vrátili…
Příběh Jáchyma přináší mnoho nového nejen o jeho životě, ale i o životě Veroniky. I přesto mi ale ze začátku nepřišel tak zajímavý jako její část. Ale nakonec se děj rozjel a já se nemohla odtrhnout, dokud jsem nedočetla, tušila jsem, že na konci na mě čeká překvapení a taky že ano. I s Jáchymem budete jako na horské dráze, i když musel předčasně dospět, několika životním kopancům se nevyhne. Je však nebojácný a do všeho se vrhá po hlavě, aby ne, když jeho koníčkem je parkour.

Přemýšlela, jestli tomu mohla zabránit. Určitě mohla. Ale nechtěla. Milovala se s ním navzdory své inteligenci, zkušenostem i strachu. Neuměla zdůvodnit proč. Sama se v sobě nevyznala.

Jestli seš zamilovanej, tak to prostě cítíš. Jako třeba strach. Nikdy přece nezkoumáš, jestli máš strach, nebo nemáš. Strach nejde poznat. Prostě ho máš, nebo ne.

I když jsou v knize dva pohledy ve dvou oddělených příbězích se dvěma hrdiny, nemůžu se zbavit dojmu, že ústřední postavou knihy je Veronika. Přemýšlela jsem, který z příběhů napsal autor jako první, a tipovala bych si, že právě její. Přišel mi víc propracovaný, než Jáchymův, který nám sice prozradil dost o Jáchymovi, ale odhalil i některá Veroničina tajemství. Ve Veroničině příběhu se toho o Jáchymovi zas tolik nedozvíme.
Pokud budete váhat, z jaké strany knihu uchopit, začněte z růžové, Veroničiny. Myslím, že kdybych začala z modré, Jáchymovy, asi by mě kniha tolik nepohltila, protože bych se toho dozvěděla o Veroničině životě tolik, že už by mě v její části nemělo moc co překvapit.

Pokud máte rádi zajímavě pojaté knihy, rádi čtete o lidských vztazích, o lásce v různých podobách (rodičovské, sourozenecké, milenecké, ale i kamarádské) a o všem, co k tomu patří (štěstí, zklamání, ale i třeba nevěra), pak je to kniha právě pro vás. A nemusí vám být dvacet nebo třicet, abyste hrdinům porozuměli, stačí, pokud jste duší ještě stále mladí.

„„Jedna půlka lidí je nešťastná, protože o svým životě přemejšlí málo, a druhá proto, že o něm přemejšlí moc,“ dodal ještě ke své diagnóze.

A co bych řekla na závěr? Myslím, že životy každého z nás provází také takové malé okamžiky štěstí, které nás drží nad vodou.

Moje hodnocení je 90 %.

 


Název knihy:         OKAMŽIKY ŠTĚSTÍ
Autor:                      Patrik HARTL
Patrik Hartl - Okamžiky štěstí
Nakladatelství:      BOURDON
Rok vydání:           2016
Počet stran:           460

ISBN:                       978-80-905173-8-7
EAN:                        9788090517387

E-shop:                   www.martinus.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

 

Patrik Hartl - Okamžiky štěstí 

 


MartinusMartinus
začal před 25 lety jako kamenné knihkupectví ve slovenském Martině, rychle se ale vypracoval i na internetu a dnes je tím úplně nejoblíbenějším slovenským e-shopem. Od roku 2012 ovšem nezahálíme ani v České republice! Měsíčně nás navštíví přes 350 000 zákazníků a my pilně pracujeme na tom, aby byli spokojení. Nabízíme přes 150 000 titulů, více než 100 výdejních míst a skvělý zákaznický servis, na kterém si zakládáme, stejně jako na různých projektech pro knižní nadšence, které nemají v Česku obdoby – za všechny jmenujme Den nepřečtených knih, soutěž Knižní šifra nebo Knižní hrdina.

Co pro vás děláme

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.