Jen čas ukáže

Jeffrey Archer je anglický spisovatel, kterého není třeba představovat zejména starší generaci čtenářů. Je autorem mnoha knih, jeho romány a povídky zpracovávají širokou škálu témat – politiku, bankovnictví, umění a mnoho dalších. Román Jen čas ukáže je prvním dílem rozsáhlé ságy rodu Cliftonů. Začíná v roce 1920 a seznamuje nás s Harrym Cliftonem, chlapcem z chudé rodiny, kolem kterého se  vznáší opar skandálu. Byl jeho otcem Arthur Clifton, dokař, nebo bohatý Hugo Barrington? 

Jen čas ukáže - recenzeAutor rozehrál vskutku velkou partii, Clitonova sága obsahuje celkem sedm dílů, a jestli je každý z nich tak obsáhlý a hutný jako ten první, máme se na co těšit. Díl Jen čas ukáže zahrnuje dvacet let života Harryho Clitona, od jeho dětských let až po ranou dospělost. Harry vyrůstal v nejhorší chudobě a jen díky své šťastné povaze a píli se dostal mezi příslušníky lepší společnosti. Nastoupil na internátní školu, kde se stává terčem šikany, ale také poznává, co je pravé přátelství, nejlepšího kamaráda získává v synovi boháče Barringtona, který v tom cítí jisté nebezpečí. Harry poznává i lásku, dokonce se má ženit, ale osud si pro něj připravil jiné plány

Jeffrey Archer je mistrný vypravěč, vtáhne vás do příběhu na první dobrou. Dokáže se vžít do svých postav a zároveň plasticky popsat prostředí, do něhož je děj zasazen. Provede vás nejchudšími uličkami a zatuchlými levnými byty, nechá vás popíjet čaj z křehkých porcelánových šálků v luxusních jídelnách, zavede vás do vlhkých přístavů vonících rybami a palivem z lodí.

Také jeho hrdinové jsou plní protikladů. Proti kladnému Harrymu stojí nelítostný Hugo, který jde za svým cílem – zničit Harryho – doslova přes mrtvoly. Zajímavou postavou je Harryho matka Maisie, žena odhodlaná zařídit svému synovi život takový, jaký si podle ní zaslouží. A mladíkův mentor a celoživotní učitel Jack Tar? Jednoznačně jedna z celkově nejzajímavějších postav! Archerův počin oplývá silnými charaktery, mnohdy na první pohled nerozpoznatelnými.

Děj je vyprávěn chronologicky, má několik různých vypravěčů. Z pohledu Harryho, jeho matky Maisie, dokonce i Huga Barringtona a dalších důležitých aktérů tak nahlížíte na konkrétní situaci pokaždé jinak.

Harry se s čtenáři loučí v obzvláště dramatické a zajímavé chvíli, která naznačuje, že jeho další životní pouť bude neméně vzrušující a napínavá. Jste-li příznivci rodinných ság s neobyčejnými osudy obyčejných lidí, Cliftonova kronika by vás neměla minout.

 

Název knihy Jen čas ukáže
AutorJeffrey Archer
Žánrspolečenský román
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2022
Počet stran456
ISBN978-80-7588-339-1
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)