Jen se tě trochu dotknout…

recenze knihy Stačí jen dotyk

Jubilee Jenkinsová je alergická na lidi. Doslova. Jakýkoliv dotek, i jen letmý, by ji mohl zabít.

Představte si, že byste se nemohli dotknout druhých lidí, dát někomu pusu, poklepat kamaráda po rameni, obejmout mámu… Šílené, že? Není divu, že se Jubilee uzavřela do sebe a přestala vycházet z domu. Po smrti matky se však musela vzchopit a najít si práci. Zakotvila v knihovně, kde se její knihomolské srdce cítí jako ryba ve vodě.

Stačí jen dotykErik se jen nedávno rozvedl, dcera, která zrovna vstoupila do osidel puberty, ho ignoruje a adoptivní syn žije v jakémsi vlastním superhrdinském světě. Erik a Jubilee se potkávají v knihovně a vypadá to, že by si mohli rozumět i víc než jako přátelé. Jenže stačí jen dotyk a Jubilee může zemřít. Má taková patová situace řešení?

Tohle není typický román o lásce. Colleen Oakleyová s velkým pochopením a nadhledem nahlíží do duše mladé ženy sužované smrtelnou alergií a fobií, kvůli kterým má problém začlenit se do běžného života. Autorka sleduje vývoj hlavní hrdinky od dob, kdy nedokázala ani otevřít dveře pošťákovi, nakoupit si v obchodě nebo posekat trávu na zahradě, až po pozvolné první samostatné krůčky. Colleen Oakleyová sama přiznává, že alergie, kterou popisuje, lékařsky prokázána není, přesto se ji podařilo vystihnout podstatu nemoci naprosto věrohodně.

Děj plyne jen velmi pomalu, pozvolna a je prostý velkých akcí a gest. Ocení jej čtenáři, kteří milují poklidné příběhy, které nikam neodbočují a drží se osvědčeného schématu. Dvě křehké duše ztracené ve světě, jemuž až tak úplně nerozumí, si získají fanoušky romantických knih.

Atraktivitu zvyšuje i prostředí knihovny, jehož kolorit dotváří svérázní návštěvníci.

Kromě stěžejní zápletky se autorka zabývá také rodinnými vztahy, zejména křehkými vazbami mezi rodiči a dětmi, ať už vlastními či adoptivními. Mohlo by se zdát, že zpracovává příliš mnoho témat najednou, ale není to tak. Vše do sebe zapadá a odpustit jí proto můžeme i lehce otevřený, trochu hollywoodský konec, který příběh činí trochu kýčovitým.

Stačí jen dotyk je zábavná a romantická kniha, která dokazuje, že i ty největší překážky se dají překonat, pokud opravdu chcete.

 

Název knihy Stačí jen dotyk
AutorColleen Oakleyová
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Fortuna Libri
Rok vydání2017
Počet stran352
ISBN978-80-7546-100-1
  
Nákup knihy www.fortunalibri.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fortuna Libri

Od roku 1992, kdy nakladatelství vzniklo, vydáváme populárně-naučnou literaturu se širokým tematickým záběrem, dětské knihy, ženské a historické romány. Výrazným rysem naší knižní produkce je trvalá přítomnost historické tématiky v mnoha podobách a souvislostech. Poutavé příběhy našich knih určené dětem v sobě skrývají nenásilné poučení, jiné knížky čerpají především ze světové pokladnice pohádek. Nakladatelství Fortuna Libri působí jak na českém, tak na slovenském trhu.

www.fortunalibri.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)