Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jim Morrison zemřel před 41 lety

Jimi MorrisonVčera tomu bylo 41 let co odešel z tohoto světa Jim Morrison ( vlastním jménem James Douglas Morrisson). V srdcích a myslích miliony těch co ho ani zažít nemohli zůstává dal.
Básník, rocker, bojovník…

 

Narodil se v Melbourne, Florida, USA dne 8. 12. 1943 Odmaturoval v Alexandrii ve Virginii. Roku 1964 začal studovat v LA na filmové fakultě. Jim však, po neúspěchu, opustil zklamán školu a v létě roku 1965 potkal Raye Manzareka. Na Venice Beach v L.A. mu Jimy zazpíval píseň Moonlight drive. Ray byl nadšen a vznik kapely, jejíž název měl Jim dávno vymyšlený, na sebe nedal dlouho čekat. The Doors vytvořili zpěvák Jim Morrison, klávesista Ray Manzarek, kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore.

Jima silně ovlivnila beatnická filozofie života. Miloval Kerouaka a snil o životě Neala Cassadyho hrdiny románu Na cestě. (Dean Moriarty) Psal také poezii (ovlivněn Nietzschem), kterou pak na vlastní náklady vydával. Jeho životní láskou byla Pamela Courson. Byla to jeho “vesmírná družka”, jak ji s oblibou nazýval.

The DoorsVystoupení The Doors byly neuvěřitelným zážitkem. Jim neustále zasahoval do rytmu hudby a celé koncerty spíše připomínaly něco nadpozemského. Mnohokrát se dostal do konfliktu se zákonem. Bral velice hodně halucinogenních látek nejvíce LSD, což způsobilo jeho obsesi smrti, kterou trpěl. Holdoval také alkoholu a nosil kožené kalhoty s dírou na zadku, které se později po jeho smrti staly symbolem rockových kapel

Třetího července 1971 v Paříži James Douglas (Jim) Morrison umíra. Jeho smrt je dodnes obestřena tajemstvím. Byl nalezen ve své vaně. Jako příčina smrti byla oficiálně uvedena srdeční zástava, hypotéza, že šlo o předávkování drogami, nebyla jednoznačně potvrzena. Někteří lidé si myslí, že se jen uklidil do ústraní a stále žije. Avšak tato verze je nepravdivá. Hudba skupiny The Doors je i v dnešní době kritiky hodnocená jako nesmrtelná.

Jim Morrison – Divočina (Americká noc)

AMERICKÁ NOC

neboť kůže hromadí
Zázrak ulic
Vůně a smogy a
pyly existence

Blýskavá čerň
tak zcela nahá byla
Naprosto nekonsternovaná

Rozhlíželi jsme se
teď už s rozžatými světly
Po spolucestujících

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.