Čtvrtek, 18.4.2024
HudbaKalendáriumOstatní volný časVolný čas

Kalendárium – Jimi Hendrix

Kalendárium - Jimi Hendrix* 27. listopadu 1942 – † 18. září 1970

V roce 1970 byl zvolen nejlepším rockovým kytaristou Jimi Hendrix. Ve stejném roce zemřel. Ne kvůli svým nejvěrnějším přátelům drogám. Neúmyslně se předávkoval obyčejnými prášky na spaní a při převozu do nemocnice se zadusil zvratky. Čtyřletá hvězdná kariéra “Krále elektrické kytary” skončila.

Jimi se narodil v roce 1942 páru profesionálních tanečníků. Otec byl černoch, matka indiánka. Po rozvodu zůstal u pobožného otce, který mu – aby mohli společně zpěvem a hudbou velebit Krista – koupil kytaru. Hrát na ni se Jimi naučil sám.

V sedmnácti letech zběhl ze střední školy, utekl z domova a dal se naverbovat do armády. Otcův dril nahradilo peklo ve 101. parašutistické jednotce. Při seskoku padákem si Jimi poranil kotník a páteř a byl se všemi poctami propuštěn do civilu. Rozhodl se prorazit v showbusinessu.

Jimi byl geniální instrumentalista a kytarovou legendou se stal už za života. Hrál s kytarou za zády, drnkal na ni zuby, jazykem, lokty i rozkrokem.

Hrál na ni v opačném gardu. Mohl za to bigotní otec. Jimi byl levák, ale otec mu zakazoval hrát levou rukou, protože to bylo znamení ďábla. Jimi už tehdy prokázal kytarovou genialitu. Naučil se před otcem hrát pravačkou. Jakmile osaměl, kytaru si prostě přehodil. Jak má nataženy struny, mu bylo jedno.

17. září 1970 Jimi složil svou poslední píseň. Jmenovala se “The Story of Life”, Životní příběh. Den nato zemřel. Bylo mu sedmadvacet let.

V roce 2003 Jimiho Hendrixe hudební časopis Rolling Stones označil za nejlepšího kytaristu všech dob.

#club27 #jimihendrix

 

Kalendárium - Jimi Hendrix

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.