Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jízdě na kole v chladnějších měsících? Přinášíme vám rady jak se efektivně obléci i v tomto období.

Jak se správně obléct na kolo? V létě tuhle otázku nejspíš řešit tolik nemusíte, během chladnějších měsíců ale nad vhodným oblečením budete muset o trochu více přemýšlet. Na co se zaměřit, aby vám nebyla zima, ale ani teplo?

 

Možná znáte známé pořekadlo – neexistuje nic jako špatné počasí na cyklistiku, jen nevhodně zvolené oblečení. A podle toho se budeme řídit. Jezdit na kole se zkrátka dá v každém počasí. Jen je třeba k tomu vždy zvolit kvalitní oblečení.

Cyklistika silniční vs. horská 

Na silnici je vhodnější oblečení elastické a obepínající tělo. Dá se navíc skvěle vrstvit. Na horské cyklistice zase využijete spíše volné a flexibilnější úbory. Vždy byste ale měli mít kvalitní cyklistický set přímo na kolo.

Cyklistická bunda

Zimní cyklistické bundy jsou nepromokavé, ale prodyšné. Nabízí ochranu proti větru, mají i slabší podšívku, aby vás skutečně udržely v teple. Vybírejte takovou bundu, která vám zajistí dobrou viditelnost pomocí reflexních prvků, přece jen v chladnějších měsících bývá brzy tma. Důležitá je také její skladnost. Bundy na kolo se od těch na outdoor nebo běh liší – mají hlubší kapsy, které jsou umístěny tak, aby byly snadno dostupné během jízdy. Hlavní kapsy jsou v dolní části zad. Boční kapsy naopak překáží v pohybu a mohou tlačit do břicha. Bunda by neměla mít kapuci, limituje vás v pohybu. U bund můžete zvolit:

  • střední hřejivost 
  • slabou hřejivost
  • silnou hřejivost
  • bez zateplení

Vybírejte konkrétní typ sobě na míru, ať už se bude jednat o pánské cyklistické dresy, dámské cyklistické dresy nebo ty pro děti.

Jaké zvolit kalhoty? 

Kromě toho, že si na jízdu na kole budete muset zvyknout, aby vás nebolely příslušné partie, je dobré jít pohodlí naproti i vhodně zvolenými cyklistickými kalhotami vybavené měkkou vložkou. Vybírejte takové, kde nejsou zbytečné švy, pro zimní měsíce jsou vhodné dlouhé cyklistické kalhoty. 

Funkční prádlo 

Bez vrstev se v chladnějších dnech zkrátka neobejdete. Pro vrstvení je ideální cyklistické funkční prádlo, které si oblečete pod dres a které vás bude udržovat hezky v teple. Existují klasická termo funkční prádla, pro cyklistiku ale pořídíte i speciální cyklistické funkční prádlo.

Rukavice

Bez zimních cyklistických rukavic se těžko obejdete. Chrání před mrazem i před větrem, bez nich byste vůbec vyrazit neměli. Zatímco pro jiné sporty můžete využít rukavice střední hřejivosti, během jízdy na kole vás vlivem proudění vzduchu udrží v teple ideálně silně nebo extrémně hřejivé zimní rukavice. Volte ty s tlumicími polštáři ve dlani.

Čepice

Klasické cyklistické helmy příliš zatepleny nejsou. Pokud budete chtít hlavu a uši udržet v teple, oblečte si na hlavu pod helmu čepici. Speciální čepice pod helmu se vyrábí v různé tloušťce, můžete si tak vybrat takové, které vám budou vyhovovat. Koupit můžete i několik čepic různé tloušťky, které budete během jízdy střídat podle potřeby.

Když je chladněji, můžete využít také…

  • vesty
  • návleky a tretry na zimu
  • nákrčníky
  • čelenku

Myslete na to, že hřejivost znamená pro každého něco jiného. Slabší a střední hřejivost využijete většinou během jara a podzimu, silnější a extrémně silnou hřejivost zase během zimy, kdy teploty venku spadají pod nulu. Tohle rozdělení ale uzpůsobte sobě na míru – jak dlouho a jak daleko jezdíte, kolik je venku stupňů, zda je větrno nebo zda jste nepřekonatelný zimomřivec.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.