John Hayllor – recenze alba Jam Again

John Hayllor je blues rocková kapela z Chrudimi, která loni přišla se svým debutovým albem Jam Again. Kapelu tvoří zpěvák a kytarista Janek Žežula, baskytarista Břéťa Oliva a bubeník Míra Svoboda. Album vyšlo 16. prosince 2017, a my Vám nyní přinášímě jeho recenzi.

 

John Hayllor

 

Obal vypadá celkem prostě, ale rozhodně nikoho neurazí. K albu je přiložený booklet, ve kterém najdete části textů písniček, fotky skupiny, stručný životopis kmotra kapely Johna Hayllora a samozřejmě credits. Na první pohled mi stránka s vytrženými částmi textů přišla trochu strohá. Přeci jenom jsem rád, když jsou k albu přiložené celé texty písní. Když jsem se však na tyto texty podíval o několik dní později, tak mi došlo, jak dobrý nápad to je. Nejde totiž ani tak o texty, jako spíše o citáty, které skvěle popisují náladu písniček na albu. 

 

 

 

První písnička Jam Again je dobrý rozjezd alba. Patří k těm zvukově silnějším a energičtějším písním na albu. Je to trochu klasičtější blues rock, takové hezké osmdesátky. Druhá písnička uvolní tempo a doslova z ní sálá vliv pravého amerického country. U poslechu této písničky jsem měl chuť nalít si sklenku brandy, nasadit si klobouk, a vyrazit prozkoumávat nějakou odlehlou oblast divokého západu. Dále album pokračuje jako na vlnách, kdy vám nejprve předhodí pomalejší rockem ovlivněnou baladu, a poté náhle přechází do rychlejších, spíše bluesových písní, ve kterých si může kapela tím správným bluesovým způsobem hrát s nástroji. Jako bonus je jako číslo 8 přidaný singl z roku 2015, nesoucí název Freedom Of Your Soul.

 

 

Jednou z věcí, kterou bych rád pochválil jsou i mixing a mastering. Za poslední dobu jsem slyšel hromadu dost zvláštně nedotažených alb, které paradoxně byly od autorů, od kterých bych žádné studiové chyby nečekal. Je proto příjemné překvapení, že u prvního alba této kapely je poskládání písní za sebe i zvukové vyvážení solidní. Další plus by mohlo být srovnání s konkurencí, a to klidně i s tou zahraniční. John Hayllor totiž, co se hudby týče, vůbec nezaostávají. Je dobře poznat, že kapela spolu hraje už relativně dlouho, a že svůj první velký počin neuspěchali, což se na výsledku pozitivně podepsalo.

Jsem přesvědčen, že poslech alba doma ve sluchátkách rozhodně není ten nejlepší způsob, jak si jejich hudbu nejlépe vychutnat. Spíše bych doporučil vyhledat si nějaký jejich koncert, a na ten bez váhání vyrazit. I tak ale můžu koupi alba s klidnou duší doporučit

 

www.johnhayllor.cz  |  www.facebook.com/johnhayllor

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje.