Úterý, 16.4.2024
HudbaKalendáriumKulturaOstatní volný čas

Přesně před 43 lety byl zastřelen John Lennon

Dnes je tomu přesně 43 let ode dne, kdy se John Lennon, legendární hudebník skupiny Beatles, stal obětí atentátu. Když se v  pozdních nočních hodinách dne 8. 12. 1980 se vracel z natáčení, před branou jeho newyorského bytu v the Dakota jej pěti ranami těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman. John Lennon zemřel ještě téže noci.

John Lennon je v široké veřejnosti znám především ve spojitosti se skupinou Beatles, která začala fungovat v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu John Lennon seznámil s Paulem McCartneym a přivedl ho do své skupiny jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniklo nejslavnější hudební spojení všech dob – Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začali spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta.

V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se s manželkou Yoko Ono přestěhoval natrvalo do USA, zabydleli se v domě v New Yorku.

John Lennon se prosadil také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista. V březnu roku 1964 vydal Lennon svou první knihu In His Own Write, takřka přes noc se stala bestsellerem. O rok později vydal další knihu s názvem A Spaniard in the Works.

Po jeho smrti se vyrojila spousta teorií o fingované vraždě a Lennonovi, který žije někde v Tichomoří na zapadlém ostrově. Lennonova vdova, Yoko Ono, žije v Dakota House dodnes.

Lennonovy písně (např. Imagine, Strawberry Fields Forever) jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě.

John Lennon má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.