Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jsem umělec!

recenze knihy Pohled mrtvého

Inspirace. Neuchopitelná, vznášející se kdesi ve vzduchu, skrývající se v šeru a čekající na své objevení. Může vyvolat plejádu emocí, sama je k nim však netečná. Nadchne, nabudí, posedne a neopustí svého vyvoleného do té doby, než ji vystřídá její sestra. S novým dnem tak může přijít nová inspirace. Velkolepější, ohromující, děsivější.

V potemnělé místnosti sedí muž, jehož oči jsou fixovány na soustavu monitorů, na nichž bez přestání míjí jeden obrazový výjev za druhým. On nikam nespěchá. Do vzduchu požitkářsky vydechuje dým z vodní dýmky. Čeká, přemýšlí, pociťuje lehký neklid. Ví, že přijde, přestože je vrtkavá a její návštěvy jsou nepravidelné. Čeká, až ji objeví na některém z monitorů. Muž v pokoji inspirace je trpělivý.

Lipská policie je šokována nejnovější vraždou. Syn místního prominenta je nalezen mrtev za naprosto zvláštních okolností. Na první pohled je jasné, že vrah si dal s celou záležitostí značnou práci. Místo činu totiž připomíná umělecké dílo. Doslovně. Vyšetřovatelé brzy zjistí, že se jedná o naprosto přesnou adaptaci obrazu „Smrt Marata“. Kromě značně neobvyklého provedení, kdy byla oběť nejdříve sťata a následně jí byla useknutá hlava přilepena velmi pečlivě zpět na krk, je na těle nalezena i bodná rána přesně kopírující zranění na umělecké předloze. Ta už byla ovšem zasazena posmrtně.

Pohled mrtvéhoSlavných obrazů s motivem smrti je takové množství. A náš vrah sám sebe stále přesvědčuje, že dokáže víc.

Počet vražd narůstá, stejně jako počet mrtvých připadajících na krutá umělecká díla, přičemž vrah je neustále o krok napřed před policií. Ba co víc, on je dokonce varuje před zhoubným pohledem mrtvého! Své výhrůžky míní smrtelně vážně a vcelku rychle je začne měnit ve skutečnost. Příslušníci policie se potýkají s násilným snižováním stavů.

Markus Heitz stvořil parádně vyšinutého vraha, dal mu značně gargantuovský úkol a nechal ho poprat se s tím vlastním způsobem. Příběh je zpočátku příjemně tajemný a děsivý, pečlivě brnká na čtenářovu citlivou strunu napětí, bohužel mu takto nasazená laťka zhruba v polovině spadne.

Co bylo zpočátku příjemně nové a šokující, se s postupem času mění v bezduchou přehlídku mrtvol, jimž už není věnována taková pozornost jako na začátku. Na stránkách se tak bezduše hromadí kopa nebožtíků, se kterými si nikdo neví rady. Vrah se mění v geniálního šílence, jenž se dostane kamkoli a dokonce prakticky zdecimuje samotný policejní sbor. Všechno se to na vás valí takovou rychlostí, že nemáte pořádně čas se nadechnout. Nikdo si není jistý svým životem. Nakonec zjistíte, že i vy, v pohodlí a bezpečí svého domova, přemýšlíte, zda někde někdo nesedí ve zšeřelé místnosti, nepotahuje z dýmky a v hlubokém rozjímání zrovna nenatrefil na obraz, v němž by vám báječně seděla hlavní úloha.

Co k tomu všemu závěrem říci? Škoda těch iracionálních kopanců od druhé poloviny knihy. Jasně se ukázalo, že počty mrtvých nejsou přímo úměrné kvalitě příběhu. Bonusové body dávám za originální způsob, který vymyslel autor pro svého vraha, aby mohl policii posílat vzkazy. Velmi dobře skryté vzkazy na umělecky ztvárněných místech činu.

Hodnocení: 3/5

 

Knihcentrum

 

Název knihy Pohled mrtvého
AutorMarkus Heitz
Žánrthriller
  
Nakladatelství Fantom Print
Rok vydání2018
Počet stran416
ISBN978-80-7594-017-9
  
Nákup knihy www.knihcentrum.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fantom Print

Nakladatelství Fantom Print, jedno z největších českých nakladatelství specializujících se na fantasy, sci-fi a literární adaptace počítačových her.

www.fantomprint.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.