Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Jsem žena, jež něco dokáže

recenze knihy Kábulská škola krásy

Deborah Rodriguez ve své první knize bere čtenáře do Afghánistánu těsně po pádu Tálibánu v roce 2001, kam se vypravila s humanitární organizací po tom, co se v Americe zapojila do pomoci obětem 11. září. Do té doby si ve svém životě sama prošla mnoha krizemi, ať už osobními či rodinnými, a také byla obětí domácího násilí. Zpočátku byl pro ni výjezd do Kábulu spíše útěkem od traumatizujících zážitků a zklamání, které jí přineslo její druhé manželství. Ve svém dosavadním životě vystřídala mnoho profesí, ale vždy se vracela k povolání kadeřnice a kosmetičky, a překvapivě se ukázalo, že to je přesně ta profese, která ji nasměrovala na další životní etapu.

Kábulská škola krásy - recenze knihyKrátce po svém příjezdu do Afghánistánu zjistila, že právě po službách kadeřnice ze západu touží většina Evropanek a Američanek žijících v Kábulu. Díky své otevřenosti a komunikativnosti se brzy seznámila i s místními ženami a ukázalo se, proč se zde této služby tak žalostně nedostává. Kosmetické a kadeřnické salony byly během vlády Tálibánu zavřeny a tím byl ženám zapovězen jeden z mála světů, který patřil pouze jim. Protože prostor těchto salonů byl vyhrazen pouze ženám, představovaly zkrášlující podniky svobodné otevřené prostředí, které měla podnikatelka jen ve svých rukou.

Deborah zjistila, že po roce 2001 tak ale v hlavním městě chyběla nabídka těchto služeb, případně dostatečná proškolenost těch žen a dívek, které tuto profesi vykonávaly formou občasného přivýdělku. Ve spolupráci s neziskovou organizací a afghánským ministerstvem se tak autorka rozhodla otevřít kurzy pro kadeřnice a kosmetičky. Během realizace tohoto projektu se na své cestě setkala s mnoha překážkami v podobě jazykové bariéry, kulturních odlišností nebo obyčejnou neochotou a vypočítavostí, a vyslechla řadu smutných ale také řadu úsměvných lidských příběhů. O to vše se Deborah Rodriguez rozhodla podělit ve své knize.

Její zážitky a popis Afghánistánu jakým byl zejména po roce 2002, vyznívá v kontextu současného znovunastolení vlády Tálibánu hořce. Nicméně i přesto je důkazem toho, že i zdánlivě banální nebo nepříliš významné aktivity jedné osoby, mohou pozitivně ovlivnit životy mnoha jednotlivců a zajistit jim lepší budoucnost. Knihu lze doporučit všem, kteří chtějí nahlédnout do života lidí, kteří jsou možná od nás vzdálení, a to jak skutečnou vzdáleností, tak i kulturně, ale i přesto nás mohou inspirovat svou statečností a vůli bojovat za lepší život.

 

Název knihy Kábulská škola krásy
AutorDeborah Rodriguez
Žánr Literatura světová, Biografie a memoáry
  
Nakladatelství Argo
Rok vydání2021
Počet stran324
ISBN978-80-257-3452-0
  
Nákup knihy www.argo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Argo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáží seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou jejich práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování knih jim přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje i nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

www.argo.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde