Úterý, 16.4.2024
KalendáriumOstatní volný časVolný čas

Kalendárium – George Bernard Shaw

Kalendárium - George Bernard Shaw* 26. července 1856 –  † 2. listopadu 1950

Před 159 lety, 26. července 1856, se v irském Dublinu narodil dramatik, esejista a kritik G. B. Shaw. Třetí a nejmladší dítě soudního zaměstnance a učitelky hudby. Maminka, opravdu dobrá hudebnice, by asi měla největší radost z toho, že podle Pygmalion, hry jejího syna, vznikl slavný muzikál My Fair Lady.

S Georgem Bernardem Shawem, jsou spojeny samé superlativy. Je považován za největšího dramatika od dob Shakespearových, nejlepšího satirika od časů Swiftových, nejvzdělanějšího hudebního kritika v Anglii a nejlepšího divadelního kritika své generace. To není špatné vysvědčení pro samouka, který své vzdělání získal v knihovně Britského muzea. Onen dramatik o sobě s oblibou tvrdil, že je socialista. Ale byl spíše utopista a především individualista. Nenáviděl konvence, nedůvěřoval institucím, vysmíval se zkostnatělé a falešné morálce, pokrytectví a bigotnosti, odsuzoval chřestění zbraněmi. Všechnu svou nechuť, svůj výsměch a své umění vložil do svých her. Napsal jich sedmačtyřicet.

V roce 1925 byl odměněn Nobelovou cenou za literaturu. Mimochodem, velmi mě pobavil jeden jeho výrok. Cituji: „Krása anglických žen a jejich kuchařské umění vyhnaly Angličany na moře a udělaly z Anglie námořní velmoc.” Snad mi anglické dámy prominou, ale tomu pánovi opravdu nebylo nic svaté. Snad jen Johanka z Arku.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.