Kalendárium – James Cook

Kalendárium - James Cook

* 27. října 1728 – † 14. února 1779

Anglický mořeplavec James Cook se proslavil už svou první cestou, kterou podnikl v letech 1768 až 1771. Z příkazu admirality měl tehdy plout na jih a pokusit se najít nepolapitelnou “neznámou jižní zemi” – Terra Australis Incognita.

Vědci věřili, že si plochy pevnin severní a jižní polokoule musí být rovny a že tedy na jihu musí být doş sud neznámá pevnina velká jako Asie. Cook doplul k Novému Zélanş du, který objevil Abel Tasman už v roce 1642, a zjistil, že to není výběžek “jižní pevniny”, jak se Tasman domníval, ale dva samostatné ostrovy. Plul dál na jih, ale brzy to vzdal, přesvědčen, že “Jižní pevnina neexistuje a pokud ano, může to být jen nehostinné a mořeplavcům nepřístupné místo poblíž pólu.” Při návratu prozkoumal východní pobřeží Nového Holandska, dnešní Austrálie, zabral je jako britskou državu a nazval Novým Jižním Walesem. Do Anglie se vrátil jako hrdina. Při druhé cestě objevil souostroví Tonga, Nové Hebridy a Novou Kaledonii. Při třetí výpravě našel na Havajských ostrovech smrt.

Víte, že díky Cookovi se britským námořníkům dlouho posměšně říkalo “limonádičky”? Aby zabránil kurdějím, dával svým mužům pít citronovu šťávu. Námořníci nechápali, že jim zachraňuje život a byli rozhořčeni. Jako všichni mořští vlci uznávali jediný nápoj – Rum.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.