Pátek, 22.9.2023
KalendáriumOstatní volný časVolný čas

Kalendárium – Jan Zrzavý

Kalendárium - Jan Zrzavý* 5. listopadu 1890 – † 12. října 1977

Byla to zvláštní postavička. Byl maličký, drobný, schýlený, na hlavě vždy baret nebo častěji čepičku. Čepičky střídal dvě, černou a červenou. Nevím, jestli ho někdy někdo viděl bez jedné z nich. A moc by mě zajímalo, co ho vedlo k tomu, že hrábl třeba zrovna po té černé. Nebo červené.

 

Jako malý chlapec onemocněl a pan doktor tatínka varoval, aby na synka mnoho nenakládal, že bude zázrak, vydrží-li do dvaceti. A tak otec synkovi nechal volnou ruku. Chlapec našel zálibu v malování. Toužil také stát se hercem, ale Vojan, kterého požádal o pomoc, mu řekl, ať se drží palety. Na Uměleckoprůmyslové škole mu říkali Gauguin, jeho obrazy prý byly stejně divoké. Nakonec ho vyhodili pro špatnou docházku. Chtěl to zkusit na akademii, ale Hynais mu řekl, ať jde raději na zahradnictví, že kreslí jako tercián. Přesto maloval dál.

První výstavu mu připravila žena, které byl hluboce oddán, malířka Zdenka Braunerová. Richard Weiner obrazy pochválil, Josef Čapek strhal. Ale on se už zlomit nenechal a maloval obrazy, nad nimiž jako by se vznášel všudypřítomný anděl melancholie.

Kalendárium - Jan Zrzavý

Kalendárium - Jan Zrzavý

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.