Kalendárium – Moliére

Kalendárium - Molière

*15.ledna 1622 – † 17.února 1673

Moliére se narodil v roce 1622 v Paříži, v zámožné rodině královského komorníka a čalouníka. Studoval na jezuitské koleji a získal právnický diplom. Více než suchá řeč paragrafů však mladíka lákalo divadlo.

V roce 1643 utvořil s hereckou rodinou Béjartových divadlo s neskromným názvem Illustre Theatre, „Slavné divadlo“. Aby nekompromitoval rodinu, změnil si jméno. Třináct let jeho herecká skupina kočovala po francouzském venkově. Pak Moliére usoudil, že nadešel čas dobýt Paříž. Díky přátelům u dvora vzbudil zájem králova bratra, vévody orleánského a v krátké době získal i přízeň mladičkého Ludvíka XIV. a všemocného ministra financí Fouqueta. Herci dostali titul „králova divadelní společnost”, Moliérovi byl přiznán důchod a stal se dvorním dodavatelem zábavy.

Většinu svých her psal v překotném chvatu, v časové tísni, podle zmate- ných objednávek uměnímilovných dvořanů. A přesto dokázal napsat nádherné věci, které diváky baví ještě dnes. I když, každý Moliérem nadšen nebyl: Voltaire tvrdil, že jeho hry jsou barbarské. Jean Jacques Rousseau v nich pak viděl „školu neřesti a špatných mravů”.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.