Kam se poděla písmenka?

Hortensie Malinovárecenze knihy Hortensie Malinová

Říkáte si, že jste již z příběhů pro děti vyrostli? Pohádkám pro své ratolesti už nevěříte tolik, jako tomu bylo, když jste při nich usínali vy sami? Máte pocit, že v nich již není uzavřeno všechno kouzlo, jež tam bylo, když jste byli malými posluchači? My vám v následujících řádcích představíme knihu, jež je primárně určena zvídavým dětem. Své si v ní však najde i dospělý čtenář. Osobně jsem toho příkladem, protože mě Hortensie Malinová uchvátila a já si tak knihu užívala od první stránky až do té poslední. Co vše se v příběhu zvrtne a co budou muset naši dětští hrdinové vyřešit? Začtěte se do této poutavé útloučké knížky a budete polapeni.

Mladá česká autorka Jitka Ludvíková má na svém kontě již 7 titulů, z nichž je pět věnováno výhradně dospělým čtenářům a dva jsou pro děti. Jedním z dětských titulů je právě i Hortensie Malinová. Jelikož knihy pro děti začala autorka psát až po zkušenostech s tituly pro dospělé, můžeme tak v příbězích sledovat jisté prvky, jež by mnohdy dítě nepochopilo. Je jedno, jestli se jedná o jazykové prostředky, nebo třeba o činnosti, jež běžně dítě ve svém volném čase nedělá. Ač by to někdo mohl považovat za nedostatek, já v tom spíše spatřuji potenciál, jenž zábavnou formou dítě seznámí s věcmi, jež mu byly dříve cizí. Při čtení se tedy budou bavit jak dospělí, tak i děti.

Titul Hortensie Malinová vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána. Pokud se vám recenze zalíbí a budete se chtít buď sami, nebo se svými potomky vydat za dobrodružstvím, můžete si knihu zakoupit zde.

Pokaždé, když jsem v parku, připadám si jako v jiném světě. Nevím, čím to je, protože na první pohled se jedná o úplně normální park. Zelený trávník je protkán voňavým lučním kvítím a staré mohutné stromy mluví řečí ptáků, kteří si v jejich korunách postavili svá hnízda, jako kdekoli jinde. Přesto vím, že je tu ukryto něco magického, jenom se mi nepodařilo přijít na to, co to je.“ (s.8)

Povídání je zajímavé tím, jak je strukturované. Aby kniha bavila nejen děti, jimž je příběh předčítán, ale také ty, jež si jej již mohou přečíst samy, autorka příběh vepsala do velice krátkých kapitol, které odpovídají vyprávění malého děvčátka. Na atraktivnosti též hodně přidávají krásné a barevné ilustrace od Valerie Brůnové. Ty knihu oživily ještě mnohem více. Zároveň působí tak trošku jako pomyslné stéblo trávy pro malého čtenáře, jenž nemusí pořádně rozumět každému slůvku. Kniha je napěchována dobrodružstvím a spoustou napínavých chvilek, jež nenechají spát ani vašemu potomkovi, ani vám samotným. Ač je to zvláštní, musím podotknout, že se zde můžeme setkat se zkratkovitým vyprávěním, díky němuž má titul pouhých 136 stran, zároveň však tyto zkratky často přispívají ke zvýšení napětí čtenáře. Příběh se pyšní svou lehkostí, díky níž jej mohu s klidnou hlavou zařadit do kategorie odpočinkové četby. Čtení je opravdu jednoduché, nemůžeme mluvit o žádných náročných propleteních dějových linií a podobně. Jde jen o přímočaré odvyprávění něčeho, co se klidně mohlo přihodit, ale také třeba ani nemuselo.
Při čtení jsem často měla pocit, že hlavní hrdinové nejsou avizovanými dětmi, bylo tomu tedy alespoň v jednom případě, což tak trošku nabourává kolorit této knihy. Na druhou stranu, bez tohoto prvku by to také nebylo ono, protože by knížka postrádala jednu ze základních funkcí literatury pro děti a mládež. Touto funkcí je ta vzdělávací (didaktická). Dítěti, ale i dospělému čtenáři by dílo mělo něco donést, třeba nějaké to ponaučení. Když se pak podíváme na celkový obraz postav, jenž před námi leží, můžeme podotknout, že některé jsou typizované, jiné nikoliv. Při četbě jsem se často setkávala s jednoduchými ponaučeními.

Když jsem si knihu vybírala, vyhrála u mě Hortensie Malinová zejména z tohoto důvodu, že jsem si hned na první pohled zamilovala barevnou ilustraci na obálce. Když jsem pak svazek otevřela a viděla spoustu dalších povedených obrázků, byla jsem nadšená. Pak jsem si přečetla anotaci, která mě také nadchla, miluji totiž krásné, velké a barevné ilustrace, jež pozorovateli něco napoví. Prostě podle mého naprosto dokonalý počin, jenž se povedl jak autorce, tak i ilustrátorce. Kromě ilustrací mě ale také doslova chytla anotace, jež je živá stejně jako ony samy. Budete se tudíž bavit již při jejím čtení.

Kniha se skládá ze 34 kapitol. Každá z nich je jinak dlouhá, některé mají pouze dvě stránky, jiné mají stránek kolem deseti. Všechny jsou opatřeny čísly v barevných kroužcích. Přechody mezi jednotlivými kapitolami většinou ani nepostřehnete, protože buď vytuhnete vy, nebo vaše dítě a vy to stejně nestihnete dočíst až do konce.

Kompozice díla je jednoduchá, stejně jako děj samotný. Ve skutečnosti je vše odvyprávěno pouze v chronologickém postupu. Bez retrospektivy a paralely je příběh opět o mnoho jednodušší. Příběhem vás provází jedenáctiletá Linda. Té dělají společnost její bratranec Hugo a sestřenice Anna. Pro vyprávění je použito subjektivní ich-formy, obsaženy jsou i dialogy, ale ty se neobjevují tak často. Linda často popisuje nejrůznější situace, prostředí, lidský charakter a spousta dalších.

Můj subjektivní názor je pozitivní, výhrady ke knize nemám téměř žádné. Není nic, co by mi na knize vyloženě nelíbil. Užívala jsem si dynamičnosti příběhu, jež byla často trošku přibrzďována z pozice dvojčat Huga a Anny. V takovýchto částech se nejčastěji objevují právě již zmíněné dialogy, v nichž se často opakuje jedna věc. Autorčino dílo a její snahu hodnotím velice kladně. Nikde se nic nezadrhává, vše jede tak, jak má. Po gramatické, stylistické a typografické mi kniha vyhovovala a opravdu jsem si její četbu užívala. Celkově knihu hodnotím nádhernými a zaslouženými 100 %. Pokud máte doma dítě, které večer nemůžete uspat, zkuste mu přečíst něco málo ze zápisků o rošťárnách, výsledek je zajisté zaručen.

 

Hortensie MalinováNázev knihy:      HORTENSIE MALINOVÁ
Autorka:             Jitka Ludvíková

Žánr:                  Dobrodružné, Povídky, Pro děti a mládež

Datum vydání:    2017
Počet stran:        160
Nakladatelství:    Brána

Formát:               160 × 205, pevná
EAN:                   9788072439720
ISBN:                  978-80-7243-972-0

E-shop :              www.brana-knihy.cz

D
atabáze knih:   www.databazeknih.cz

 

Brána
Nakladatelství Brána
vzniklo v roce 1994.
Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)