Katakomby (recenze knihy)

Katakombyrecenze knihy – Katakomby

Musím přiznat, že jako čtenář knihy Katakomby jsem měl tři výrazné handicapy: nečetl jsem předchozí díly Asylum a Sanctum, nejsem už hodně dlouho náctiletý a nedávno jsem dočetl stěžejní dílo světového hororu, Kingův román To.

Nejprve jsem se podíval na anotaci Katakomb, abych věděl, do čeho jdu. Píše se tam: Napínavý příběh třetí knihy bestsellerové série Asylum nás opět zavede mezi tři přátele, Dana, Abby a Jordana. Poslední rok jejich vysokoškolského studia se chýlí ke konci, a tak vyrážejí na výlet, aby si užili posledních společně strávených chvil. Jenže cestou do New Orleansu, kde měli v plánu navštívit Jordanova strýce, si trojice přátel všimne, že je někdo sleduje. Dan navíc dostává zprávy od člověka, který zemřel během minulé halloweenské noci. Když konečně dorazí do New Orleansu, podivné okolnosti se ještě stupňují a Dan si musí připustit, že vše, co se mu přihodilo v uplynulých letech, rozhodně nebyla náhoda, nýbrž osud. Osud, který ho poutá k velmi zvláštní skupině lidí, jež fanaticky obdivuje proslulé vrahy. A jediné, po čem Dan touží, je, aby přežil… Minulost je někdy lepší pohřbít.

Nahlédl jsem i na Databázi knih. Tam má dílko Madeleine Roux krásných více jak 80%. Tak jaképak obavy!

Nejprve mě potěšila pěkná grafická úprava knihy, navazující v mnohém na nosný nápad série o sirotčinci slečny Peregrinové. Mnohé slibovaly úvodní citáty a prolog knihy. A tím jsem s přednostmi téměř skončil. Bohužel.

První část zachycuje cestu hlavních hrdinů do New Orleans, při níž sem tam probleskují jejich osudy z předchozích dílů trilogie. Popis je rozvleklý, takže se zdá, že kýženého cíle se nedožijete. Sem tam se postavy stanou svědkem čehosi tajemného (setkání s duchem, zprávy od mrtvého, podivní pronásledovatelé, hřbitov). Tajemná místa a okolnosti však zůstávají trestuhodně nevyužity k opravdovému zvýšení napětí. Hrdinové převážně bezbarvě tlachají, starají se, co kde pojíst, vše ve stejném nevýrazném stylu. Příjezd do New Orleans přinese mírné oživení, a to náznaky několika přeci jen působivějších popisů. Ale opravdu jen náznaky.

V ten okamžik jsem zauvažoval, že knihu zahodím, než mě unudí k smrti. Ale nakonec jsem vydržel, za což se mi autorka odměnila tím, že někde kolem strany 200 se konečně začalo něco dít. Začalo to být dokonce snad i napínavé. Děj se náhle zauzlil tak, že jsem byl zvědav, jak z toho autorka na zbývajících stránkách vybruslí. No, nakonec se to jakžtakž povedlo.

Co říci na závěr? Kniha je avizována jako horror pro mládež, nicméně já bych ji viděl spíš jako mysteriózní thriller s duchařskými motivy, cílený převážně na dívky. Ve srovnání třeba se Zafónovými knihami pro tuto věkovou kategorii (Kníže z mlhy, Marina)ovšem zaostává jak celková výstavba příběhu, tak charakteristika postav, o stylistické stránce ani nemluvě. Stejně tak, pokud bychom srovnávali třeba s Rowlingovou. Pro jistotu jsem nechal na prostinký styl nahlédnout i svou náctiletou dceru. Řekla mi, že to ještě jde. Že jsou i horší knihy pro teenagery, což je dost smutné konstatování. Jsem přesvědčen, že by přeci jen nebylo od věci zvednout laťku o něco výš.

Tak jo, dávám tomuhle dílku tak 50% s vědomím, že mě stejně všechny jeho příznivkyně označí za starého protivného dědka. A já je za to budu strašit! Doufám, že lépe, než tato kniha. 

 

KatakombyNázev knihy:      KATAKOMBY
Autor:                 Madeleine Roux
Překlad:             Bronislava Grygová

Nakladatelství:  JOTA
Rok vydání:       2017
Počet stran:       328

ISBN:                978-80-7565-167-9
EAN:                9788075651679

E-shop:            kniha www.jota.cz
                         e-kniha www.palmknihy.cz
                                  
Databáze knih:  www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/51542167″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 


Nakladatelství JOTA
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesb?ho, manuál k ?jinému? rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.