Pondělí, 2.10.2023
HudbaKultura

Keltská noc 2019

Keltská noc Plumlov logo kříž19. – 20. 7. 2019 | kempu Žralok – Plumlov 

Mezinárodní hudební festival Keltská noc – Celtic Night je žánrově zaměřený dvoudenní festival tradiční keltské kultury, představující to nejlepší z české a světové keltské hudební scény. Festival každoročně konaný v České republice, Plumlov, kemp Žralok, doplňuje bohatý celodenní doprovodný program jako například bojové ukázky skotského regimentu, keltskou kovářskou výrobu, ukázky pečení chleba, seminář keltské čarodějky, ukázky tradičního života keltů a keltská řemesla, výuku irských tanců, ohňová show, atd. V dvoudenním programu  Keltské noci vystoupí témeř 150 umělců a účinkujících z osmi zemí světa.

Keltská noc je kvalitní kulturní akcí, která dobře reprezentuje moravský region a jeho keltské kulturní tradice, akcí která přitahuje stále více a více lidí nejen z celé České Republiky, ale i ze zahraničí. Pořadatelé jsou hrdí, že mezinárodní hudební festival Keltská noc se svou nezaměnitelnou atmosférou je jednoznačně označován za jeden z nejlepších festivalů svého žánru v celé naší zemi a má již své pevné místo na kulturní mapě České republiky a Evropy. Ať žije festival Keltská noc v moravském městě Plumlov! Těšíme se i na Vaši návštěvu na letošním festivalu Keltská noc.

SHARON SHANNON & band (IRL)

Světově proslulá irská folková hudebnice a virtuozka na akordeon, housle a irské flétny, Sharon Shannon vystoupí se svojí kapelou na festivalu Keltska noc 2019 – Plumlov a bude to v celé její historii úplně první vystoupení v ČR. Její debutové album v roce 1991 se stalo nejprodávanějším albem tradiční irské hudby, které kdy vyšlo v Irsku. Sharon Shannon úzce spolupracovala a nahrávala hudbu se zpěvačkou Sinéad O’Connor a s mnoha jinými světovými hudebníky, např. Bono, Jackson Brown, Dónal Lunny, Moya Brennan, Christy Moore, Kirsty MacColl, Michael McGoldrick a další. Její nahrávka skladby Cavan Potholes vyšla na kompilačním albu společně se skladbami interpretů, jako např.: Bono, Kate Bush, Elvis Costello. Je nositelkou mnoha světových ocenění a mimo jiné je nejmladší držitelkou doživotní ceny Meteor Music Awards. Návštěvníky Mezinárodního hudebního festivalu Keltská noc 2019 v Plumlově čeká se Sharon Shannon zcela unikátní, celoživotní hudební zážitek.

CISAL PIPERS (ITA)

Keltská folková kapela Cisal Pipers ze severní oblast Itálie Emilia-Romagna, byla založena na podzim 2004. Jejich hudba vychází z jejich vášně pro hudební nástroj dudy a z pečlivého výzkumu rozsáhlého historického, hudebního, populárního a tradičního repertoáru střední a severní Evropy, včetně Itálie.

RADIM ZENKL & Europick (USA/CZ)

Radim Zenkl je světově proslulý český muzikant žíjící od roku 1988 v USA, vítěz soutěže US National Mandolin Championship, jeden z nejlepších světových hráčů na mandolínu. Patří mezi současné průkopníky hry na tento nástroj. V USA je po něm pojmenován nový styl hry na mandolínu – tzv. ‘zenkl style’. Společně se svou doprovodnou skupinou Europick, kterou založil v roce 2005, hraje nejen irský folk, ale i bluegrass nebo jazz.

CARRANTUOHILL (PL)

Jedna z nejlepších polských skupin hrající irskou a keltskou hudbu. Skupina hraqje již více než 30 let a vystoupila na více než 2 500 koncertech v Polsku a po celém světě. Vydali 14 desek, na kterých spolupracovali s nejvýznamnějšími polskými umělci. Mezi nejvýznamnějšími okamžiky kariéry Carrantuohillu patřilo: vystoupení v Claremont McKenna College v USA (Kalifornie) na osobní pozvání nositele Nobelovy ceny, básníka Czesława Miłosze.

SLIOTAR (IRL)

Unikátní a fenomenální skupina z Dublinu, hvězdná stálice Keltské noci, která zdobí KN bez přerušení již 17 let.

 

Keltská noc Plumlov logo

 

dále v programu KN 2019:

TOMÁŠ KOČKO a Orchestr držitel prestižní ceny Anděl v kategorii world music.

SELFISH MURPHY (HUN/RO) divoká skupina z Drákulova kraje -Transylvánie

IRISH ROSE (SK) – nejlepší skupina irské tradiční hudby na Slovensku

a další špičkové kapely: BRAN,  VINTAGE WINE,  DELORAINE, KELT GRASS BAND,  HAPPY TO MEET, CURLIES,  WOLFARIAN,  DÁLACH.

Irský tanec na KN 2019:    ERIU (PL)  a  DÉMÁIRT (CZ)

doprovodné programy:

keltské boje (ADOREA), keltská řemesla (LATENART) , ohňové show,

keltská spiritualita (druid LUNWER a Erika B.) , dobré jídlo, pivo, medovina.

 

Keltská noc Plumlov plakát

 

Kdo má rád irskou a keltskou hudbu, irský tanec, pravou keltskou zábavu,
přijďte s námi prožít krásný keltský víkend do Plumlova.

 

www.keltska-noc.cz
Facebook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz