Keltský festival Lughnasad poprvé týdenní

Dobrovolníci a členové neziskové organizace Boii již zahájili přípravy na 13. ročník tradičního mezinárodního festivalu keltské kultury Lughnasad v Nasavrkách. V letošním roce si ovšem připravili jednu zásadní novinku – festival bude probíhat celý jeden týden, konkrétně v termínu 20. – 27. července 2019.

Letos připravujeme zcela nový koncept festivalu,“ říká Anna Frantalová ze spolku Boii. „V době Keltů představoval Lughnasad jeden z nejvýznamnějších svátků vůbec, oslavy trvaly celý týden a byly velmi pestré. Proto jsme se i my rozhodli akci výrazně rozšířit a zprostředkovat tak návštěvníkům ještě více zážitků,“ dodává Frantalová.

Během týdenních oslav si přijdou na své zejména rodiny s dětmi, milovníci historie a řemesel. Od soboty 20. 7. se v Zemi Keltů (nový název pro Keltský archeoskanzen Nasavrky a související aktivity) postupně představí mistři řemeslníci – návštěvníci tak uvidí kovářskou dílnu, kovolitce, keltské pekaře, hrnčíře, dráteníky a mnoho dalších. Pestrý program doplní také tradiční sklizeň obilí a výroba slaměné bohyně, hry a soutěže pro malé i velké, živá zvířata a související doprovodné aktivity.

Celé oslavy pak vyvrcholí v pátek a v sobotu, kdy se Země Keltů promění v jeden velký starověký svět, ve kterém nebudou chybět vládci, otroci, irské tanečnice a další. Prozradíme, že odvážnější festivaloví návštěvníci se dokonce budou moci stát součástí keltského života…!

Zlatým hřebem celého programu budou samozřejmě dva velké koncerty – v pátek a v sobotu večer (tedy 26. a 27. 7.). Ač kapely zůstávají prozatím v utajení, je jisté, že po oba večery přijedou zahraniční hosté, kteří patří k tomu nejlepšímu ve svém žánru.

Myšlenka týdenního festivalu je velkou novinkou. Věříme, že si díky tomu Lughnasad maximálně užijí jak rodiny s dětmi, tak ostatní, například milovníci hudby a každý si v programu přijde na své,“ doplňuje na závěr Anna Frantalová.

 

Lughnasad 2019

 

Podrobnější informace k festivalu budeme postupně uveřejňovat a doporučujeme také sledovat oficiální webové stránky akce www.lughnasad.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz