Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

KL je mým domovem

Mistři slova - Smrt je mým řemeslemrecenze audioknihy
Mistři slova – Smrt je mým řemeslem

Zajímá vás tematika druhé světové války, koncentračních táborů a všeho, co se toho týká? Audiokniha, kterou bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, vám vše naservíruje na stříbrném podnosu.

Příběh si vás získá svou důvěryhodností, přiblíží vám hrůzy dané doby a rozhodně vás nenechá chladnými. Donutí vás přemýšlet nejen o historii a zvěrstvech, jež v ní byla hojně páchána, ale i o současnosti. Člověk by se měl poučit ze svých vlastních chyb, které učinil v minulosti. Často se nám však může zdát, že jsme se moc nepoučili a některé chyby opakujeme. Troufnu si tvrdit, že v některých ohledech by nám mohla tato audiokniha otevřít oči. Audio vás od samého počátku pohltí a nepustí vás do té doby, dokud nezjistíte, jak to vše s hlavním hrdinou dopadlo. Celý román vypráví o životě Rudolfa Langa (ve skutečnosti Rudolfa Hösse), jenž se stal jedním z dozorčích v koncentračním táboře a který se zasloužil o výstavbu Osvětimi a všech legendárních zařízení, jež přinesla smrt několika desítkám milionů Židů i dalším nepohodlným osobám. Ve 44 stopách můžeme sledovat Rudolfovo dětství a dospívání, ale také dobu, kdy se stal členem SS a musel poslouchat svého nadřízeného říšského vůdce, jenž v Merleho díle dostal jméno Himler. Román Smrt je mým řemeslem je jistou otevřenou zpovědí, jež představuje velice realisticky život nacisty.

Audiokniha mě zaujala tím, že patří do série Mistři slova. Když jsem se podívala do nabídky této série, povšimla jsem si, že obsahuje spoustu skvostů jak světové, tak i české literatury. Merleho otevřená zpověď je jedním z nich. Jsem moc ráda, že jsem si tuto audioknihu mohla poslechnout, protože mě zaujala jak po jazykové, tak i po dějepisné stránce. Člověk si při poslechu udělá obrázek a zasune některé střípky do mozaiky, jež zatím není úplná. Než jsem se pustila do samotného poslechu, zaujala mě velice anotace, jež celému románu dala kontext a zarámovala jej. Zároveň musím říci, že jsem se moc těšila na výkon vypravěče, jímž se v tomto případě stal Norbert Lichý, kterého mám coby herce moc ráda. Musím konstatovat, že nakonec jsem byla velice mile překvapena, jak z výkonu narátora, tak i z díla samotného. Vyvolalo ve mně spoustu pocitů, od strachu, smutku a soucitu až po radost a vítězství nad svým vlastním strachem. Nicméně těch negativních pocitů je v knize zakódovaných mnohem více než těch pozitivních. Zpracování audioknihy je bez jediné chybičky. Mohu vám ji všem vřele doporučit. Věřím tomu, že bude mile překvapeni aspoň tak, jako jsem byla já.

Jak jsem již poznamenala v předchozím odstavci, příběhem vás bude provádět hrubší hlas Norberta Lichého. Výběr vypravěče se opravdu povedl, protože celému ději dodal přidanou hodnotu a vy tak budete mít pocit, že osud Rudolfa prožíváte společně. Narátor dokázal příběhu vdechnout život a vy si jej tak užijete přímo dvojnásobně. Při poslechu můžeme pozorovat velice zajímavou práci s hlasem. Je možné postřehnout hrubost, ale i velké zjemnění. Díky tomuto se můžete bez potíží vžít do vyprávění a užít si jej tak téměř na vlastní kůži.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu La mor test mon métier v roce 1952. U nás se o jeho vydání postaralo hned několik nakladatelství počínaje Melantrichem, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Nakladatelství Lidové noviny a konče nakladatelstvím Naše vojsko. Poslední vydání pochází z Našeho vojska a bylo vydáno v roce 2009. Dílo však vyšlo i v audio podobě, a to v roce 2017 v Audiotéce. V případě, že vás recenze zaujme a budete si chtít toto historicky laděné vyprávění poslechnout, můžete si jej pořídit zde. Audioknihou vás provede příjemný hlas Norberta Lichého, kterého můžete dobře znát například z filmů Hlas pro římského krále, Babovřesky, ale také ze seriálů Přístav, Doktor Martin a Vinaři.

Obálka a název: Audiokniha Smrt je mým řemeslem mě zaujala svým názvem, ale i obálkou. Jelikož jsem si nejprve přečetla anotaci díla, hned jsem měla předběžný obrázek o tom, co se bude v příběhu odehrávat a co od něj mohu čekat. Musím říci, že všechna má očekávání se do posledního bodu vyplnila. Název je přímý, není v něm ani stopa metaforičnosti. Obálka audioknihy je vcelku jednoduchá. Je laděna do šedé barvy a na pozadí můžeme vidět obličej narátora. Ihned tedy máme představu o tom, kdo příběhu vdechl život. Dále zde najdeme informaci o vypravěči, díle i jeho autorovi. Pochopitelně nesmí chybět informace o vydavateli a sérii, do níž toto dílo spadá.

Hlas vypravěče: Audiokniha mě naprosto dostala, hlavní zásluhu na tom má Norbert Lichý, jenž dokázal dílu vdechnout život tak, jak by to asi nikdo jiný nedokázal. Užila jsem si chvilky napětí, strachu, ale i radosti. To vše bylo zakódováno ve vypravěčově interpretaci textu. Dle toho, jakým způsobem bylo vyprávění zpracováno, mohu konstatovat s klidným svědomím, že se narátorovi četl román dobře a své nadšení dokázal zúročit a předat je svému posluchačovi. Do děje se tak dostala spousta pocitů a vypravěč si mohl hrát se svým hlasem a modelovat jej dle libosti tak, aby měl určitou vypovídající hodnotu o tom, co se zrovna v příběhu odehrává. Vyprávění sice bylo hodně smutné a naplněné negativními pocity, i přesto jsem si však vyprávění užila plnými doušky. Hlas vypravěče mě dostal do kolen. Není nic, co bych mohla způsobu ztvárnění vytknout.

Rétorická stránka vyprávění je výborná. Neshledala jsem žádné prohřešky proti výslovnosti. Vypravěč se dokázal do svých rolí náležitě vžít a vtisknul jim potřebné charakterové vlastnosti, emoce, a dokonce perfektně vystihl atmosféru, v níž se děj odehrává. Vyzdvihnout musím techniku čtení, které se narátor zhostil opravdu výborně. Vyprávění je plynulé a bezchybné.

Děj audioknihy: Tato audiokniha mě zaujala hned od prvního okamžiku. Z pozice posluchače jsem v něm mohla sledovat osud hlavního hrdiny Rudolfa Langa, jehož životní cesta byla nevyzpytatelná. Osud s ním lomcuje sem a tam a zejména v dětství je náš hlavní hrdina polapen do tenat strachu, ať už ze svého otce, nebo z budoucnosti. Jak se s tím vším Rudolf popere? To vše a ještě mnohem více se dozvíte právě v této audioknize. Jak jsem poznamenala již několikrát, anotace díla má velkou vypovídající hodnotu, a proto od samého začátku budete vědět, do čeho jdete. Domnívám se, že se nedočkáte žádného nemilého překvapení, spíše tomu bude naopak, protože si do ucha pustíte přesně to, co máte rádi. Na audioknize mě hodně překvapila schopnost hlavního hrdiny rozdvojit se. Tím myslím to, že v koncentračním táboře dokáže dělat zvěrstva, jež mu jsou dána rozkazy vůdce Himlera. Doma pak je milujícím otce od 4 dětí. Ideologie nacismu mu však vymyje mozek natolik, že by byl schopen zavraždit svoje vlastní potomky. Příběh mě velice bavil a mile mě překvapil. Jistě si ji ráda v brzké době poslechnu znovu. Věřím tomu, že si audiokniha své příznivce najde a že jich nebude málo.

Posluchači může při poslechu vadit vcelku velké množství německých výrazů. Jedná se o různé rozkazy z úst Rudolfova otce, jeho nadřízených, ale hlavně z úst Himlera. Použité výrazy nejsou nijak náročné, většinou se dá jejich význam bez problémů domyslet. Pokud jste spíše angličtináři a němčinou jste nepolíbeni, mohla by pro vás být tato skutečnost trošku problematickou.

Příběh je odvyprávěn v 44 stopách. Jednotlivé stopy jsou různě dlouhé, nejkratší měla 7:30 minut a nejdelší kolem 28 minut. Jednotlivé části vyprávění jsou od sebe oddělovány hudební znělkou, o níž mohu říci, že je vcelku nevýrazná. Dělení stop na kratší úseky hodnotím velice pozitivně, protože jsem vždy musela zpozornět a vytrhlo mě to z občasné nepozornosti.

Hudební doprovod: Hudba? Nevím, zda se o hudebním doprovodu jako takovém dá mluvit. Doprovod bych spíše označila za nenápadné znělky, které vás nutily napínat uši, ale na druhou stranu přidávaly audioknize na napínavosti a místy až strašidelnosti. Hudba není nikterak rytmická. Můžeme v ní slyšet kroky, rozkazy, výkřiky a spoustu dalších zajímavých zvuků, jež podkreslují atmosféru. Stejně vypadají nejen krátké znělky uprostřed jednotlivých stop, ale také melodie na počátku audioknihy i ta závěrečná. Troufnu si tvrdit, že mi u této audioknihy pořádný melodický podkres ani nechybí, protože by mohl narušit ráz celého příběhu. Ten u této audioknihy hraje prim.

Celkové hodnocení: Osobně audioknihu hodnotím velice pozitivně, protože nám představuje náročné období druhé světové války. Nijak je nezveličuje a snaží se vcelku věrohodně vylíčit všechny hrůzy a zvěrstva, jež tato doba má na svém triku. Audiokniha mě dostala do kolen již na samém počátku. Příběh je opravdu velice silný a donutí člověka zamyslet se. Vyprávění jsem si užívala až do úplného konce. Interpretace románu mě položila na lopatky. Užívala jsem si díky úžasnému výkonu Norberta Lichého skvělý poslech. Odnesla jsem si úžasný a nezapomenutelný posluchačský zážitek. Jsem ráda, že jsem si tuto audioknihu mohla poslechnout, protože příběh neskutečně ožil a bavil mě mnohem více než v papírové podobě. Za skvělé a bezchybné zpracování a vybroušené výkony obou vypravěčů knihu hodnotím krásnými 100 % a k tomu přidávám vřelá doporučení. Audiokniha i její tvůrci si toto vysoké pozitivní hodnocení bez pochyb zaslouží.

Audioknihu mohu vřele doporučit všem,
kteří si rádi přečtou knihy s tematikou druhé světové války a mají silný žaludek.
Věřte tomu, že si tuto audioknihu užijete. Sama vím, že to stojí opravdu za to.

 

 

 

Název audioknihy:      Mistři slova – Smrt je mým řemeslem
Autor:                          Robert Merle
Mistři slova - Smrt je mým řemeslemInterpret:                     Norbert Lichý

Vydavatel:                   Audiotéka

Délka:                         11 hod. 13 min.

Kategorie:                    zahraniční literatura

E-shop:                        http://Audioteka.cz

  

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 3500 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení

 

 Audiotéka

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)