Klidně ten krok udělejte…

recenze knihy Dlouhý krok do tmy 

Píše se rok 1918 a mladé Československo se rodí z euforie, zločinu a krve…

Podivuhodný podzim roku 1918 přináší do severovýchodních Čech překvapující změny, které se dotknou celé země. Mocnářství se chýlí ke svému konci a profesor Masaryk se hlásí ke slovu. Ale v Čechách pořád ještě existuje spousta lidí, kterým se nové pořádky nelíbí a rádi by vrátili staré, dobré časy zpět. Mezi nimi i záhadná postava opředená tajemstvím, kterou nikdo jiný nenazve jinak než „Pán lží“. Tato podivuhodná postava má nejen prsty ve vraždě mladé dívky nalezené v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou, ale také se až moc zajímá o politické dění v zemi. Závodčí Jindřich Kališ se ujímá případu a zdárně mu sekunduje hubatá textilačka (textilní dělnice) Anna Malíková, pro kterou byla mladá oběť nejlepší přítelkyní. Tato nesourodá dvojice se musí potýkat nejen s vyšetřováním vraždy, ale i se spiknutím, které na ně čeká v každém koutě hladem svíraného Podkrkonoší.

Tento historický krimi román je napsán na motivy skutečných událostí.  Zavede nás do nepokojného období, kdy samostatné Československo je ještě v plenkách, 1. světová válka se nezadržitelně blíží ke svému konci a kdy Němci pocítili možnost, jak naplnit sen o Německé říši, jejíž součástí by bylo i české pohraničí.

V zemi vládla nervozita a spousta obyvatel ještě nebyla zcela rozhodnuta, zda se přidat na stranu upadajícího mocnářství, nebo zda hledět vpřed k samostatnému státu. V knize je mnoho historie a nemálo politiky, ale napsáno velmi stravitelnou formou a navíc si autor Tomáš Bandžuch dal tu práci, aby vám v doslovu prozradil, co se opravdu zakládá na skutečných reáliích a co je pouze autorova románová fikce.

Za jeho nejzdařilejší románovou fikci já rozhodně považuji dvojici vyšetřovatelů. Nemohly byste dát dohromady větší podivínskou dvojici, než tento spisovatel. Co může být víc bláznivějšího, než závodčí zvyklý poslouchat rozkazy nadřízených a textilačka, která má pusu prořízlou tak, že by se ani chlap nemusel stydět.

Dlouhý krok do tmy (Mystery Press)„Takže,“ poklepal velitel novopackých četníků znovu prsty o stůl, „nevím, co všechno vám stihla říct tady paní Malíková, která se laskavě ujala role naší spojky…“

Kališ jen protočil oči. V tomhle státě bylo skutečně možné všechno. Třeba i udělat ze socialistické potratářky spojku četnictva.“

Moc se mi líbilo zasazení děje právě do období rozpadu mocnářství. Je to jedna z mála kniha, která je zasazena do tohoto časového údobí a vám, ať chcete anebo ne, se určitě ihned vybaví Jaroslav Hašek a jeho Osudy dobrého vojáka Švejka.  Slova jako závodčí, posluhovačka, C. K. četnictvo vás nenechají na pochybách. Navíc toto kouzlo“ Haškovských časů“ na vás dýchá z každé strany románu.

„Jenže Kališ věděl, že tentokrát to je pravda. Že předdušičkový čas roku 1918 přinese do Českého království divy, o nichž se bude bájit ještě za sto let. Ani k tomu nepotřeboval zvláštní představivost. Vždyť přeci čas, kdy na krajinu padá časný soumrak, jímž se kradou tlupy dezertérů, kdy starostové před četníky vypovídají poslušnost státu, kdy doktor Zahradník vyhlašuje z Prahy samostatný stát a kdy Podkrkonoším kráčí sám Pán lží, aby přivedl k šílenství mladého gymnazistu a uškrtil jeho dívku – takový čas nastává nejvýš jednou za lidský život.“

Kniha se čte velmi dobře, hned na začátku na vás vyskočí zápletka ve formě vraždy a pak už se děj rozjíždí správným směrem a vrcholí na poslední stránce knihy. Vrah je sice odhalen celkem brzy, ale v této knize není vražda zrovna tím nejdůležitějším. Mnohem důležitějším se zde jeví všechny okolnosti, které předcházejí vzniku samostatného státu a vy se tak máte možnost dozvědět i věci, které vám byly doposud utajeny. A z mého pohledu, i když jsem se musela několikrát do knihy maličko nutit, jsem velmi ráda, že jsem se dozvěděla trochu více o zákulisí vzniku Československa.

Autor se nijak zvlášť nezaobírá podrobnějšími popisy postav, přesto se mu je podaří vytvořit tak oživujícím způsobem, že je téměř vidíte před sebou.

Pokud se chcete dozvědět něco více o vzniku Československa a navíc se ještě velmi příjemně pobavit s hubatou textilačkou a závodčím Kališem a také rozplést vraždu s podivuhodným neznámým, je tento historický krimi román určen právě pro vás.

Hodnocení: 90 %

 

Název knihy Dlouhý krok do tmy
AutorTomáš Bandžuch
ŽánrRomány, Literatura česká, Historie
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2018
Počet stran368
ISBN978-80-7588-088-8
  
Nákup knihy http://mysterypress.cz
Nákup e-knihy https://www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)