Středa, 29.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Klubíčko veselých pohádek

Klubíčko veselých pohádekVedle klasických pohádek, které všichni známe z dětství, vznikají také stále nové a nové. Některé jsou podobné těm tradičním, tedy zasazené do doby králů a poddaných, jiné jsou současnější, novodobé. A možná tak bližší dnešním malým čtenářům a posluchačům.

Příkladem takových novodobých je Klubíčko veselých pohádek od Jitky Škápíkové. Knižně vyšly v roce 2011 a nyní je zpracovalo vydavatelství OneHotBook jako audioknihu. Načtené pohádky, ať už jakékoliv, jsou úžasným vynálezem. Je to alternativa k těm televizním nebo také ke čtení rodičů. Já jsem je poslouchala spolu se synem během hry na dece. Ačkoliv je ještě malý, zaujaly ho pěkné, jednoduché znělky, které uvádějí a zakončují každou ze sedmi pohádek, i školené hlasy pracující s intonací a modulací hlasů. A maminku taky! Příběhy jsou legrační a nikterak hloupé. Naopak. Jsou ze života.

Jejich délka je tak akorát, aby děti zvládly udržet pozornost nebo stihly usnout. Trvají i se znělkou okolo deseti minut. Každou z nich namluvil jiný interpret. Jelikož se jedná o skvělé herce, kteří navíc už všichni mají s audioknihami zkušenosti, výsledek skutečně stojí za to. Svůj podíl na tom má i kvalitní režie, kterou obstarala sama autorka.

No a o čem že tyto moderní pohádky jsou a v čem jsou zajímavé? Chytré, vtipné, originální, nesoucí vzory vhodného a žádoucího chování, ale i srdcervoucí konce… tak všechno tohle tyhle báchorky mají! Jsou skvěle napsané. Děti nemají šanci vnímat výchovnou snahu, kterou příběhy nesou. Přitom je tu všudypřítomná a samozřejmá. Automaticky tak je jasné, co je správné.

Například jedna z pohádek je o koťátku jménem Terezka, které honí své odkutálené klubíčko. Vtipné a zároveň poučné prvky:
– při cestě jí oslovují “Ahoj kotě”
– za dobře odvedenou práci je kotěti nabídnuta práce na poloviční úvazek
– uplácí vydělanými dobrotami kdekoho (i policistu!, aby se nedostalo do vězení)

V další z pohádek se objevuje ryba, co špatně vyslovuje a šišlá, tudíž z číše je říše (ačkoliv by se záměna nabízela spíš opačně). Rybičky i další zvířátka či bytosti dostávají lidské/zvířecí vlastnosti:

– ryby nebezpečně vrčely
– (ryby) měly hlad jako vlk

A někdy jsou zde také ne tak úplně vhodné příklady, se kterými se ale můžou děti v životě setkat:

– starý otec myšák je nepracující budižkničemu, a tak chudák starostlivá maminka mnoha myšek jde hledat jídlo
– krádež sýru (jídla) bez dovolení
– obavy z návštěvy kontrolora z hygienického ústavu (díky prokousanému sýru)
– při odhalení problému – snaha nedat na sobě nic znát a ututlat to před kupujícím
– vztekající se chlapeček, který dostal na zadek

No, a protože legrace není nikdy dost, setkáte se na kvokamžik s kosmetickým kurníkem, se slepicí s komplexem z chlupatého krku, která se tak lekla, že by se v ní vajec nedořezal, se strašidlem, co se bojí, s narcistickým větříkem, který na to doplatil, a také se slzou cestovatelkou, která poznala, že být jeden z mnoha není vždy ideální, a že doma je zkrátka doma!

Audioknihu celkově hodnotím velmi kladně. Líbí se mi doprovodné úvodní i závěrečné melodie i výkony jednotlivých herců. I když je tvůrců tolik a každá z pohádek je o něčem jiném, vyprávění působí spojitě a hlasy spolu ladí. Interpreti vyprávějí jednotlivé pohádky hravě a s radostí, hlasem zvládají vyjadřovat emoce a nechybí ani šišlaní či šeptání, když si příběh žádá. Nejvíce se mi líbilo pojmutí hned první části, kterou obstarala Veronika Kubařová. Její mladý hlas a roztomilá tónina se s příběhem skvěle snoubí. Dále už po několikáté smekám před výkonem Hynka Čermáka, který hrál čtvrtý part. Ačkoliv jsem od něj poslouchala už několik knih, tady jsem nějak nepostřehla, že to namluvil on. Z jeho výrazného, až agresivního projevu, se stal klidný, vypravěčský dědeček. Nebo spíš tatínek. Doporučuji všem mladším dětem i jejich rodičům.

Celkové hodnocení: 94 %

 

Anotace:

Víte, kam se kočce Terezce zatoulalo zelené klubíčko, co se stalo, když se myšky pustily do sýra, a kdo bydlí ve škvíře pod vaší postelí? To a mnohé další se dozvíte z rozverných vyprávění, která jsou právě tak dlouhá, aby se po nich dobře usínalo. Příběhy, které čtou herci známí dětem z filmových pohádek, zavedou nejmenší posluchače mezi zvířátka, do vodní říše i větrného království.

Účinkují: Hynek Čermák, Veronika Kubařová, Jiří Dvořák, Matouš Ruml, Igor Bareš, Jana Stryková a Jitka Škápíková

Autor:

Jitka Škápíková (*1967)

Studovala herectví na JAMU v Brně, poté strávila čtyři roky v tehdejším Státním divadle v Brně jako sólistka zpěvohry. Po revoluci se vrátila na akademii, kde ukončila studium herectví a navázala studiem oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. Po promoci nastoupila do Českého rozhlasu v Praze, kde byla až do roku 2010 zaměstnána jako dramaturg a redaktor. Od roku 2011 zaujímá stěžejní část její tvorby režie audioknih pro vydavatelství OneHotBook. Je autorkou několika desítek adaptací i původních her pro děti i dospělé a bezpočtu rozhlasových dokumentů, za které obdržela řadu cen v celostátních i mezinárodních soutěžích. Spolupracuje též s Českou televizí, píše scénáře divadelních inscenací a vydala rovněž několik knih. 

Klubíčko veselých pohádek 

 

Účinkující:

Jiří Dvořák (* 1967)

Narodil se v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v šumperském a brněnském Mahenově divadle. V roce 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, jehož předním členem je dodnes. Na jevišti úspěšně ztvárnil spoustu dramatických postav od Shakespearova Macbetha i Jindřicha IV., Šmerala v Adině až po šarmantního Arthura Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Televizní a filmoví diváci jej znají z filmů Vůně vanilky, Anděl páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže, nebo Sanitka 2. 

Igor Bareš (* 1966) 

Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal postupně členem činohry Mahenova divadla a souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 je na volné noze. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu. 

Jana Stryková (* 1979) 

Vystudovala činoherní herectví na pražské DAMU. První stálé angažmá získala v letech 2003/2004 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, poté byla postupně členkou tří pražských divadel. Od roku 2010 je členkou souboru Divadla na Vinohradech a spolupracuje s řadou dalších scén. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Díte číslo 44) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu a stala se rovněž oblíbenou audioknižní interpretkou. 

Hynek Čermák (* 1973) 

Absolvoval herectví na pražské DAMU v roce 1995. Hrál v řadě českých divadel, mimo jiné v divadle J. K. Tyla v Plzni, Divadelním spolku Kašpar, CD 94, Divadle v Řeznické, Středočeském divadle Kladno, Národním divadle a také v Městských divadlech pražských, kde byl v angažmá celkem dvakrát, poprvé v devadesátých letech (v divadle Rokoko) a pak v letech 2006-2010; momentálně je členem souboru Dejvického divadla. Objevil se také v řadě televizních inscenací či v seriálech jako Zdivočelá země, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Četnické humoresky, Poslední sezona, Okresní přebor, Cirkus Bukowski, Až po uši i ve filmech …a bude hůř, Taková normální rodinka, Kajínek, Nevinnost, Muži v naději, Czech Made Man, Svatá čtveřice, Ve stínu, Něžné vlny, Díra u Hanušovic a dalších. Kromě herectví se Hynek Čermák věnuje i jiným uměleckým profesím, jako například divadelní a filmové režii. 

Matouš Ruml (* 1985) 

Vystudoval hudebně dramatické oddělení Pražské konzervatoře, během studia hostoval v absolventských představeních starších ročníků i v Divadle ABC a ve Stavovském divadle. Od srpna 2008 je členem souboru Městského divadla v Mladé Boleslavi, hostuje ale i na jiných scénách. Televizním divákům je známý především ze seriálu Comeback, na jehož scénáři se podílela rovněž Petra Soukupová. Vystupoval také v pořadu Hřiště 7 a uvádí televizní magazín Za obzorem. Je laureátem Ceny Zuzany Navarové a Thálie pro mladého činoherce za rok 2012.

Veronika Kubařová (* 1987)

Vystudovala herectví na Pražské konzervatoři. Díky absolventskému představení Kytice Jiřího Suchého v Divadle Konzervatoře získala možnost hrát v divadle Semafor. Po absolutoriu se přesunula do Městského divadla v Mladé Boleslavi, v letech 2011 – 2014 byla členkou souboru Městkých divadel pražských Rokoko a ABC, od ledna 2015 působí v Dejvickém divadle, ale hostuje i na dalších scénách. Na stříbrném plátně debutovala ve filmu Rafťáci (2006), následovaly role ve snímcích Nejkrásnější hádanka (2008), Ženy v pokušení (2010), Lidice (2011), Můj vysvlečenej deník (2012) nebo Tři bratři (2014).

 

Název:                  Klubíčko veselých pohádek
Autor:                    Jitka Škápíková
Interpret:               Hynek Čermák, Veronika Kubařová, Jiří Dvořák, Matouš Ruml, Igor                                        Bareš, Jana Stryková a Jitka Škápíková

Délka:                   1 hodin a 18 minut

Katalogové č.:     AK076
EAN:                      8594169480763

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.