Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Kniha dvou cest

Americká spisovatelka Jodi Picoultová se řadí mezi oblíbené autory mnoha lidí. Její devizou je totiž vypravěčský talent a schopnost zpracovat ožehavá a nevšední témata v čtivé a k přemýšlení nutící příběhy. Aktuálně se představuje s opravdu hutným románem nazvaným Kniha dvou cest, v němž se hlavní hrdinka Dawn musí rozhodnout, zda bude následovat rozum nebo srdce.

Autorka mi dala tentokrát pořádně zabrat. Vystavěla dvě silné linie, které by si vystačily samostatně. „Egyptská“ část, v níž sledujeme Dawn jako mladou studentku archeologie, je propracovaná do nejmenšího detailu, možná až příliš. Jodi Picoultová se neubránila odborným vysvětlovacím statím ohledně hieroglyf a egyptské historie, jste-li zapálenými fanoušky faraonů, užijete si faktografických informací do sytosti.

Druhá linie se zabývá životem Dawn poté, co jí těžce onemocní matka. Dívka přeruší studia, vrací se domů a pod vlivem smutných událostí se sama stává tzv. dulou smrti – provází těžce nemocné pacienty na jejich poslední cestě. Čtenáře čeká mimořádně silné čtení, emočně náročné, stejně jako povolání, které si Dawn vybrala. Tato část by si zasloužila vlastní příběh, natolik je toto téma zajímavé, nevšední, ale hlavně se o něm příliš neví a nemluví. Vlastně ani netuším, zda-li existuje u nás.

Kniha dvou cestDawn jako hlavní hrdinka je velmi rozporuplná, což mnoho čtenářů, kteří nemají rádi šablonovité postavy, určitě přivítá. Jsou chvíle, kdybyste jí nejraději objali, ale pak se zachová tak, že je to tzv. „na pár facek“. S jejím nejdůležitějším životním rozhodnutím jsem se nemohla ztotožnit a ještě po dočtení nad ním přemýšlím. (A není to nakonec to, co si autorka přála? Aby čtenářem cloumala široká škála emocí?)

Jodi Picoultové se musí nechat, jedno. Umí naprosto dokonale přiblížit reálie, v nichž se příběh odehrává. Horký a lepkavý vzduch v rozpálených káhirských ulicích cítí nejen Dawn, ale i čtenář, jemuž autorka svými barvitými popisy zprostředkovává téměř vizuální zážitek. Emočně náročné jsou zase pasáže, v nichž se Dawn setkává s klienty a pomáhá jim projít poslední etapou života

Trochu filozofický, na emoce zaměřený román o tom, jak nás formují rozhodnutí, která v životě učiníme. Jsou vždy správná? Co kdybychom dostali možnost je změnit, vypadalo by všechno jinak? Přestože osobně nepovažuji Knihu dvou cest za to nejlepší, co Jodi Picoultová napsala, mými favority nadále zůstávají počiny Vypravěčka a Čas odejít, určitě si své příznivce najde, zejména milovníci starého Egypta si v tomto případě přijdou na své.

Název knihy Kniha dvou cest
AutorJodi Picoultová
Žánrspolečenský román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2023
Počet stran488
ISBN978-80-249-4999-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)