Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip – Patřičná čítanka

Knižní tip - Patřičná čítankaVydavatelka Eva Kaiserová (Nakladatelství Jonathan Livingston) a autor Martin Patřičný (Výtvarník-dřevař a autor knih) oznamují, že 15. května 2014 spatřila světlo světa Patřičná čítanka.

Vedení láskou ke knihám vydávají ruku v ruce dílo mimořádné, mimo řadu, mimo řád. Knihu pro toho, kdo má rád knihy, pro toho, kdo čte rád…
…protože číst znamená jít po cestě k porozumění sobě i světu okolo. Ale zároveň se skvěle bavit, smát a pustit k sobě i něco smutku.

Čítanka Martina Patřičného je čtením o knihách. Pomocník, který vám pomůže proplout peřejemi literatury a neuvíznout na mělčině. Je subjektivním rádcem, vtipným glosátorem. Pokud trpíte nejistotou, v knihkupectví tápete od regálu k regálu, nevíte, pro kterou z knih se rozhodnout, tedy raději prchnete pryč, Patřičná čítanka vám napoví, kudy se vydat a co si domů odnést. Autorovy poznámky k dílům, které by neměly zůstat v opomění pomáhají otevřít oči, inspirují k četbě i vytvoření si vlastního “čtenářského deníku”. Dobře se proplouvá řekou s dobrým lodivodem, dobře se pluje literaturou s vtipným glosátorem. Patřičná čítanka je vtipná kniha o čtení a knihách, je skutečně taková, jak slibuje její název.

Martin Patřičný je krásně umanutý šílenec. Miluje knihy, dřevo a ženy. Pořadím si asi ani sám není jistý. Všechny tyto tři múzy procházejí jeho výtvarným dílem i knihami. Čítanku psal několik let. Jde vlastně o jeho celoživotní čtenářský deník, v němž nás zve do svých knižních vzpomínek. S obrovskou vášní vypráví o pevné součásti svého života – o knihách, které stojí za to vzít do ruky a do hlavy nejen podruhé, ale víckrát… Které je dobré, vlastně nutné mít v knihovně.

Pár slov Čítance na cestu:
Dana Kalinová (ředitelka veletrhu Svět knihy)
… Vnímání četby a působení čtenářské fantazie je subjektivním prožitkem, je však milé se o tyto prožitky podělit či se pokusit je přiblížit tomu druhému. A to se, myslím, této zajímavě pojaté knize – deníku jistě podaří. Věřím, že se její autor bude se svými čtenáři setkávat i osobně, kniha přímo vybízí k diskuzi nad uváděnými úryvky. Přeji ji do vínku hodně nostalgických čtenářů.

Petr Bílek (šéfredaktor Literárních novin)
(Patřičný…) Znepokojen odklonem zejména mladší generace od pravidelné a soustředěné četby, pustil se autor do projektu, jehož cílem je přitažlivě upoutat lidi a otevřít jim dosud jen pootevřené a mnohdy dokonce úplně zavřené dveře do světa literatury. Na základě svých bohatých čtenářských dobrodružství rozkrývá hustou síť vzájemných autorských a motivických vazeb a zrcadlení, přičemž se mu daří rozvinout před čtenářem mapu, která vede do netušených vzrušujících krajin. Čím více cest s ním projdete, tím víc nových možností objevíte. Rozhodující je nechat se přemluvit k tomu, abyste začali. Kniha jako iniciace, kniha jako návod, kniha jako hrst lahůdek…

Bedřich Ludvík (dramaturg České televize, písničkář, režisér)
Na můj vkus je Martinův literární vkus až moc Patřičný a jeho soudy až moc tradiční. Jeho výběr, jeho postřehy, jeho žebříčky, jeho soudy se s mými takřka v ničem neshodují. Ale co může být krásnějšího, než mít za kamaráda takové zvíře, takový originál, takového bizona jako je zavilý Martin Patřičný.
Myslím, že svou posedlostí vstoupil už dávno do české literatury. Vidím ho stát někde mezi Haškovým Švejkem a Hrabalovým Pepinem. Stojí mezi nimi a poučuje je: “Nevím, jak dnešní omladina, která čte knihy o Kundě a poslouchá Monology vaginy bude pohlížet na vybrané ukázky – ostatně mužský svět před viagrou a po ní se prý liší- nicméně já ještě málem pamatuji svět před antikoncepcí…” Švejk s Pepinem na něj nejdřív úžasle hledí a pak ho jeden z nich (hádejte, který?) kopne do zadku.
S láskou k největšímu z pyjerotů – Bedřich Ludvík

Ukázka knihy je k dispozici zde.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.