Knižní tip: Amnézie

AmnézieANOTACE
Jedné studené londýnské noci je z Temže vytažen detektiv oddělení vražd Vincent Ruiz. V noze má kulku a v paměti mu zeje obří propast.Nevzpomíná si ani na střelbu, ani na to, jak se ocitl v řece. Jediným vodítkem je fotografie nalezená v jeho kapse. Je na ní Mickey Carlyleová, sedmiletá dívka, pohřešovaná už celé tři roky… Co když to ale policie celé špatně pochopila? Ruizovou jedinou nadějí, jak celou záhadu vyřešit, je vydat se po svých vlastních stopách a rozpomenout se, co se tu noc vlastně stalo. Pomoci mu může jediný muž – psycholog Joe O’Loughlin. U románu Amnézie nestačíte otáčet stránky. A zvraty v ději jsou smrtonosné.

DĚJ
Jaké to asi je, když zapomenete část vlastního života. Spíše bych měla říci, tu nejhorší noc vašeho života. Mnozí z nás by možná dali cokoliv za to, aby zapomněli. Vincent Ruiz ale mezi takové lidi nepatří. Probudil se v nemocnici po 8 dnech v kómatu se střelnou ránou na noze a ustřeleným prsteníčkem. Potřebuje si vzpomenout. Na jeho znovuobjevení paměti závisí život malé holčičky Mickey.

Mickey zmizela před třemi lety cestou z domu za svoji kamarádkou. Zmizela v pětipatrovém domě s jedenácti byty. Dole na ni čekala Sára, ke které nikdy nedošla. Jak mohla zmizet nikdo nechápe. Policie ale musí někoho obvinit. Howard je prozatím nenásilný diagnostikovaný pedofil. Sám se přiznává k tomu, že malou Mickey fotil a často ho také navštěvovala. Detektivové u Howarda nachází zkrvavený ručník a spodní část dětských bikin, které patří jí.

Přestože se Howard nikdy nepřiznal byla malá Mickey považovaná za mrtvou. Policie případ uzavřela a už ho nikdy neměla v plánu otevřít. Matka malé Mickey, Rachel, se obrátila na Ruize se žádostí o výkupné, které přišlo po celých třech letech. Ruiz se snaží své kolegy přesvědčit, že Mickey je možná stále živá. Na vlastní pěst spolu s Rachel jdou předat výkupné, při kterém je Ruiz postřelen…

V tomto momentu nastupuje jeho nejbližší přítel Joseph O’Loughlin, klinický psycholog, který je jediný, kdo dokáže vrátit Ruizovi jeho paměť ať se děje co se děje. Společně se vydávají na cestu plnou nebezpečí, která má přinést alespoň střípky z oné osudné noci.

Teď je vše pouze na jejich vyšetřování. Ruiz si není jistý, zda-li malá Mickey je skutečně živá. V hlavě se mu vynoří několik možných scénářů.

1. Mickey zemřela před třemi lety, zavraždil ji Howard.
2. Mickey zemřela před třemi lety a někdo se snaží využít situace.
3. Mickey žije a výkupné čekalo na propuštění komplice z vězení.
4. Mickey žije a matka ji schovává před vlastním otcem.
5. Mickey byla před třemi lety propuštěna svými únosci a až pak ji zabil Howard.

NEBO????

HODNOCENÍ
Stejně jako u první knihy u mě převažuje hlavně nadšení. I když nebudu lhát, ze začátku jsem se obávala, že mě kniha nebude bavit. Přeci jen první kniha od Robothama byla prostě pecka. Takže velice vysoká laťka.

Amnézie je dílem, který by měl předcházet právě knize Řekni lituji. Amnézie je u nás v ČR dílem druhým kdežto Řekni lituji je už rovnou dílem šestým. Díly mezi nimi u nás bohužel nejsou. Trochu nepochopitelné že?
V mém případě jsem mohla porovnávat jednotlivé epizody, které zapříčiňují chování hlavních hrdinů v dalších dílech. Vincent Ruiz se pro mě okamžitě stal hrdinou, který pro záchranu zmizelého děvčete ohrožuje své vlastní zdraví. Jen díky svému až životu ohrožujícímu chování se dokáže dostat až k ruské mafii, která ho nenechá jen tak odejít.

Naopak Joseph O’Loughlin se ukáže jako milující manžel a otec svých dvou dětí. Chvíli jsem doufala, že právě v tomto dílu nám autor ukáže únos jeho vlastní dcery, který zapříčinil jeho rozvod. Ale nestalo se tak. Myslím, že je to popsáno v těch u nás nevydaných dílech. Tak nebo tak už tady má jeho manželka svatou trpělivost s jeho prací a odhodláním.

Kniha tedy byla opět velkým přínosem kvalitní četby. Robotham píše knihy, které přestože přesahují hranici 400 stránek, nenudíte se ani trochu. Čtete a čtete a čtete až zjišťujete, že jste vlastně skoro u konce.

Velké plus této knize dávám za vyřešení celého případu zmizelé Mickey. Stejně jako u Řekni lituji se Vám ukáže scénář, který je depresivní jako blázen a najednou zjišťujete, že je ještě horší a ve finále je rozuzlení úplně jinak.

Za mě tedy 5 z 5.

 


AmnézieNázev knihy:     AMNÉZIE
Autor:                  Michael Robotham
Překlad:              Alexandr Neuman

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4388
Rok vydání:       2016
Počet stran:       440

ISBN:                  978-80-243-6965-5
EAN:                   9788024369655

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.