Knižní tip: Čáry života (recenze)

Veronica Roth - Čáry životarecenze knihy
Veronica Roth – Čáry života

Dobrý voják neodloží zbraň ani u stolu s přáteli.

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?

Marně přemýšlím, odkud mám začít. Asi trochu obšírněji. Veronica Roth je pro mě jedna z nejlepších autorek – tou zůstává i po přečtení Čar života. Její série Divergence se mnou zametla. Rozbila mi srdce na milion malých kousíčků a do dnešního dne, i když už je to hodně dlouho po čtení této série, nemůžu zapomenout na Tobiase, alias Čtyřku.

Její nová kniha, kterou vám zde představuji, se odehrává opět mimo náš svět, kdy vše je jiné, zvláštní. Už při prvních stránkách jsem chvílemi měla co dělat, abych se zorientovala. Ze startu se na mě vyvalila vlna plná cizích slov, které jsem místy s problémy přečetla, natož abych si je zapamatovala. Když se k tomu přidaly mlčenky a proud, byla jsem v lese.

I když autorka umí báječně popsat všechno, o čem píše, její popisný talent je nesporně skvělý, tak přes to kvantum informací, které byly potřeba si zapamatovat, mi v hlavě dělal guláš.

Když jsem se jakž takž sžila jak s hrdiny, tak prostředím, stále mi svým způsobem, chyběl děj. Jsem u autorky zvyklá na pořádnou akci, kdy přestávám dýchat a tady k nedostatku kyslíku nedošlo. Tím ale v žádném případě nemyslím, že je to nudné. To určitě ne! Jen je evidentně vidět, že si autorka připravuje půdu pro další díl. Opatrně našlapuje, vše vysvětluje, seznamuje nás se vším, co je dle jejího názoru nutné znát, abychom se na druhý díl s chutí vrhli.

Tolikrát si představoval, že se s ní znovu setká. Přemýšlel o tom, co by jí řekl, co by udělal, jak by se cítil. Ale teď místo toho všeho cítil spíš vztek.

Velmi jsem se na tuto knihu těšila, dá se říct, že jsem nemohla dospat a proto jsem trochu zklamaná. Tak, že mé hodnocení není pět hvězd, ale jen čtyři. A hlavně z toho důvodu, že na mě tam bylo prostě hodně „cizích“ slov, které jsem musela svým způsobem vstřebat. Například i teď, po přečtení nevím, jak napsat, natož vyslovit město, ze kterého pocházel Akos. Jediné, co si vybavím je, že začínalo písmenem T. 

Je škoda, že jsem si s příběhem nesedla tak, jak jsem si představovala. Holt, Divergence bude navždy na prvním místě. Každopádně se ale těším na další díl. I když neskáču x metrů vysoko, přesto mě děj začal bavit a jsem zvědavá, kam se bude v pokračování ubírat. Protože věřím, že pořádná akce na sebe nenechá dlouho čekat.
Jak asi cítíte i z této recenze, pořádně nevím, co si o knize myslet. Měla v sobě něco, co mě nutilo číst dál, dokud nebyl konec, ale příběh měl i své chvilky, kdy jsem přemýšlela, co to jako je? a jestli to neodložit. Nakonec jsem ráda, že jsem dočetla, přece jen autorčin styl vyprávění, popisů a hlavně její představivost je pastvou pro oko.

Určitě knihu doporučuji všem fanouškům fantasy žánrům, povinně pro fanoušky Veronicy a velmi se mi líbí, že čtení bude bavit i kluky, i holky. Není to zaměřeno jen na jedno pohlaví, i když z valné části je to vyprávěno právě dívkou, přesto si i kluci přijdou na své.

 

 

 

Název knihy:              ČÁRY ŽIVOTA
Autor:                           Veronica Roth
Žánr:                            Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Veronica Roth - Čáry života
Nakladatelstvi:           COOBOO
Datum vydání:            17. 1. 2017
Doporučeno od:         +14 let

EAN:                             9788075442673
Počet stran:                 424
Formát:                        145 x 205 mm
                                      vázaná s lam. potahem

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz                                
                                      e-kniha – www.ereading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

  


CooBooCooBoo
je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading. 

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)