Knižní tip: DENÍK SRÁČE (recenze)

neznámý autor - Deník sráčerecenze knihy
neznámý autor – Deník sráče

Nejzranitelnější částí každého muže je jeho vlastní ego. Stačí jedna špatná zkušenost a máte co do činění se Zorrem mstitelem. Každý další pokus o sblížení se stane neslučitelným se životem. Možná proto, náš hlavní hrdina, utápí své ponížení v litrech alkoholu, neraduje se z kariérních úspěchů a rád týrá ženy.

Netýrá je fyzicky, to není jeho styl. Rodilý Ir, jehož identitu se nedozvíte, vydělává slušné peníze v reklamní agentuře, je v nejlepších letech, přesto ale prochází velkou vnitřní krizí. Z té se snaží vypsat deníkem, který, podle jeho slov, stejně nikdy nikdo nevydá.

Témata, kterými se náš hrdina v knize zabývá, jsou typická, pro dnešní mladou generaci. Máme zasvětit svůj život práci, na úkor svých zálib a tužeb? Měli bychom si co nejdříve pořídit děti a hypotéky, abychom se stali zlatým dolem svého zaměstnavatele? Kde zbývá prostor pro náš osobní růst?

Tyto, a mnohé další otázky, jsou v knize lehce upozaděny, na úkor hlavního motivu, kterým je autorova údajná nenávist k ženám. Umí je okouzlit, a když mu uvěří, začne je ponižovat. Užívá si pocit nadvlády a moci. V podstatě se chová jako dítě, kterému vzali hračku.

Nebo je za tím něco víc? I on, bezcitný alkoholik, touží po skutečných citech. Když se náhle objeví Aisling, jeho pětiletá abstinence od alkoholu i od žen, přichází vniveč. Vlastní vinou zapomene na to, že i ženy mají svou hrdost a v citových hrách, jsou šikovnější, než muži.

Deník sráče je nevídaně otevřená zpověď mladého muže dnešní generace. Čekejte naprostou upřímnost, necenzurovaný jazyk, sexuální narážky a občas nějakou tu nechutnost.

Nenechte se odradit první kapitolou, která působí, jakoby byla psána s cílem odradit všechny ženské čtenářky. Když vytrváte a neodsoudíte autorův styl hned na začátku, dočkáte se zajímavého deníkového vyprávění o dnešním životě, o hodnotách, o prázdnotě života bez blízkosti, o falši v bezvýznamných rozhovorech s kolegy či sousedy. Jistě vám to bude povědomé, každý prožíváme své prázdné dny.

Čtení Deníku sráče pro vás bude nevšedním zážitkem a možná i velkým překvapením. Takováto otevřenost, živočišnost a ignorace aktuálních trendů, aby vše bylo zalito pozitivnem, v dnešní literatuře chybí.

Kniha poprvé vyšla v Amsterdamu v roce 2006. New York Magazine ji hned označil za bestseller, v oblasti nezávislé literatury. O popularitě knihy svědčí i fakt, že se až do roku 2016, držela mezi TOP 20 nejprodávanějšími knihami na Amazonu a iTunes.

V březnu letošního roku vychází volné pokračování nazvané Chameleon in a Candy Store, ve kterém náš hrdina povýší své milostné umění na vyšší level. Bude svádět ženy online. Kniha prozatím vyjde v angličtině, doufejme, že se časem dočkáme i české verze. 

 

Název knihy:          DENÍK SRÁČE
neznámý autor - Deník sráčeAutor:                       neznámý autor

Nakladatelství:        LEDA
Rok vydání:             2016
Počet stran:             196
Vazba:                      vázaná s přebalem
ISBN:                        978-80-7335-454-1
EAN:                         9788073354541

E-shop:                    kniha – www.leda.cz

                                   e-kniha – www.palmknihy.cz

Databáze knih:       www.databazeknih.cz

 

Nakladatelství LEDA

Nakladatelství LEDA vydává slovníky a učebnice celkem pro 28 jazyků světa.

V roce 2007 rozšířilo nabídku o literaturu beletristickou a naučnou. 

Více na www.leda.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

    Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.