Čtvrtek, 23.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Horečka nad ránem (recenze)

horecka-nad-ranemrecenze knihy
Péter Gárdos – Horečka nad ránem

„Přijď tedy zlehka, nevinně,
to místo, které dýchá ledem,
s úsměvem najdi v nitru mém
a zahřej je svým teplým dechem,
tu bolest, kterou v sobě nosím,
na srdci proměň v krůpěj rosy.“

Autor této knihy je filmový režisér, který se rozhodl příběh svého otce dát na papír. Když jsem si zjišťovala informace, do jaké míry se kniha zakládá na pravdě, došla jsem k závěru, že je téměř pravdivá.

Spisovatel totiž v tomto díle použil dopisy, které si schovávala jeho matka a po smrti otce mu je předala. Určité úryvky korespondence mezi Miklósem a Lili můžete najít v textu. Téměř každý třetí odstavec je oddělen částí dopisu, jenž svým způsobem posouvá děj dále.

Začíná to tak, že Miklós je převezen po válce do Švédska, kde se léčí z nemoci, která mu nedává dobré vyhlídky do budoucna. Podle primáře, maximálně 6 či 7 měsíců. Miklós si ale přesto usmyslí, že na truc zubaté si najde přítelkyni, lásku. Napíše úplně stejný dopis stosedmnácti ženám, které jsou Maďarky a také se nacházejí ve Švédsku, jen s tím rozdílem, že vždy změní titulní oslovení a čeká, která se chytne a napíše. Lili se rozhodla napsat. Jejich konverzace ze začátku probíhá přes dopisy, poté se přidávají i telefonní hovory.

Mezi vší tou korespondencí se také řeší poválečná situace a mimo jiné zde probíhají i přátelství na nemocniční půdě. Miklós má kamaráda Harryho, který je mezi námi brutálně drsný týpek a Lili má také své kamarádky, jenž ze začátku stojí při ní. Ale znáte to, závist je v každém z nás.

Kniha je napsána lehce, ovšem místy jsem měla pocit, jako by autor přeskakoval ani sám nevěděl kam. Příběh je to milý, dokonce kouzelný, zajímavý tím, jak někdo dokáže z nuly vykřesat stoprocentní úspěch. Jednoduše jít si za tím, co chci a nevzdávat se. Vždy je naděje, která umírá jako poslední. Nenechat se srazit na kolena a bojovat. Takový mi Miklós přišel. Mnoho lidí by se v jeho situaci zhroutilo a jen čekalo na nevyhnutelné, ale on se rozhodl užít si maximum, co ještě dokáže vytěžit. A v tom to bylo kouzelné počtení.

Když si to vezmu celkově, tak i přes úžasný příběh mi její zpracování trochu pokulhává, nevím, čím to je, možná tím, že některé úryvky dopisů byly rušivé, možná tím, že děj nešel moc do hloubky. Měla jsem chvilkami pocit, že čtu pouze odrážky a autor se neuměl rozepsat tak, aby to vytvořilo celistvý příběh. Na druhou stranu, omlouvám jej tím, že je to filmový režisér, tudíž je zvyklý psát tímto stylem.

Mám ráda knihy s válečnou tématikou, zajímá mě, co se dělo v průběhu nebo po válce, většinou mě to srazí na kolena, ale tato kniha, která má v sobě naději a lásku, ta mě nesrazila, naopak mě nakopla. K tomu, abych věřila, že některým se povedlo vrátit se zpět k normálnímu životu. Nebo aspoň částečně.

Doporučuji knihu každému, kdo má rád knihy s válečnou, poválečnou tématikou, kdo se nebojí něčeho nového. Sem tam sladká romantika, sem tam kruté žerty osudu. Vyberte si. A užijte si čtení.

 

horecka-nad-ranemNázev knihy:              Horečka nad ránem
Autor:                           Péter Gárdos
Žánr:                             Literatura světová, Romány, Historie

Nakladatelstvi:            PLUS
Datum vydání:            31. 10. 2016
Doporučeno od:         +15 let

EAN:                             9788025905913
Počet stran:                 184
Formát:                         120 x 185 mm
                                       vázaná s lam. potahem a přebalem

E-shop:                         kniha – http://knihy.cpress.cz
ereading-logo
                                       e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:     http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

  

Plus
Nakladatelství PLUS
 se zaměřuje na kvalitní literaturu různých žánrů od humoristických románů po krimi. Významná díla světové literatury přináší v edici Pestrá řada soudobé prózy, klasická díla z žánru strašidelné povídky přináší v edici Pandaemonium. Vydává i českou prózu, věnuje se též objevné literatuře non-fiction a komiksům. Mezi vydávaná spisovatelská esa patří J. K. Rowlingová, D. Eggers, Martin a Kingley Amisové, Penelope Fitzgeraldová, H. P. Lovecraft.

  

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.  

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)