Knižní tip: INFERNO (recenze)

InfernoDan Brown se vrací novým thrillerem Inferno, který je pokračováním světových bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol.

Ve svých románech Dan Brown mistrně spojuje nejzajímavější záhady historie umění s po věky fascinujícími symboly a šiframi.

Robert Langdon se ocitá v srdci Itálie, kde studuje mnoha záhadami a tajemstvími opředený rukopis – Danteho Peklo (Inferno). Musí se postavit tváří v tvář soupeři, který ho zavede do světa klasického umění, tajných chodeb a futuristických zbraní. Klíč k nezodpovězeným otázkám je skryt mezi řádky Danteho Inferna a Langdon se opět vrhá do boje s časem, aby odvrátil zkázu, která světu hrozí.

„Nejtemnější místa v pekle
jsou vyhrazena těm,
kdo si v časech mravní krize
zachovávají neutralitu.“ Dante Aligieri, Božská komedie, Inferno

Začít číst knihu od Dana Browna je jako připoutat si dobrovolně železnou kouli k noze. Na knihu musíte neustále myslet a není v lidských silách ji odložit. Všude ji taháte s sebou…

Od Dana Browna jsem četla Anděly a démony a Šifru mistra Leonarda dávno před tím, než se z nich staly kasovní trháky. Knihu Andělé a démoni jsem dokonce přečetla během jediné noci, kdy jsem nebyla s to ji odložit. Pokud bych měla Inferno přirovnat ke svým předchůdkyním, skončila by asi na posledním místě. Nicméně si musíme uvědomit, že u tohoto autora platí rčení: „One man’s ceiling is another man’s floor.“ (Strop jednoho muže je pro jiného podlahou.) Tedy nejslabší Brownova kniha dalece převyšuje vrcholná díla některých autorů a rozhodně za přečtení stojí.

Prvních a posledních sto stránek je neuvěřitelně čtivých a překvapivých. I když už jsem věděla, podle jakého modelu autor píše a podezírala nepodezíratelné, stejně mě nakonec převezl a neuhádla jsem ani Ň. Jen bych trochu ubrala v popisu některých památek. Koho to nebaví, může sem tam větičku přeskočit.

„Až budou všechny končiny světa tak překypovat obyvatelstvem, že se lidé neuživí tam, kde jsou, ale nebudou se ani moci přestěhovat jinam, pak se svět sám očistí.“ Niccoló Machiavelli

Miluju Brownův styl psaní. Naprosto mistrovsky kombinuje historická fakta, zeměpisné reálie a fikci. Až se někdy sama ptám, co všechno je pravda a kde je hranice mezi výplodem jeho fantazie a skutečností. Má úžasný talent použít skutečné hrozby. A jeho předpovědi mě děsí.

Autor už asi tušil, že se bude jeho dílo točit a že hlavní role se zhostí Tom Hanks (jupí!). Ušetřil režisérovi a scénáristům hodně práce a knihu psal, jako film. Vystřihoval záběry, sestavil repliky Tomu Hanksovi přímo na tělo, aby dal vyniknout jeho humoru, vážnosti a pokoře, pro kterou ho všichni milujeme. Při popisu některých scén jsem zapomínala dýchat. Nutně potřebuju jít do kina!

Víc toho asi napsat nemůžu, protože nechci nic prozradit. Rozhodně vám slíbím, že pokud si knihu přečtete, rozhodně se nudit nebudete. A jestli se chystáte na film, přečtěte si knihu povinně, abychom si mohli říct, co je lepší.

Dan Brown vystudoval elitní internátní střední školu Phillips Exeter Academy a r. 1986 absolvoval vysokou školu Amherst College. Nějakou dobu učil angličtinu na Phillips Exeter Academy, než se stal spisovatelem na plný úvazek. Zajímá se o kryptografii. Jeho manželka Blythe je historička umění a malířka.

Tvorba Dana Browna se neustále pohybuje na hraně mezi fikcí a skutečností. Čtenář většinou neví, ve které oblasti se právě nachází a autor hranici záměrně rozmazává. Knihy Dana Browna jsou psány nesmírně čtivým způsobem. Čtenáře prakticky nutí, aby byla kniha přečtena téměř „jedním dechem“. Brown však často využívá a rozmělňuje motivy „vypůjčené“ z děl jiných autorů.

 


InfernoNázev knihy:          INFERNO
Autor:                       Dan BROWN
Překlad:                   Michala Marková, David Petrů

Nakladatelství:       ARGO
Rok vydání:            2016 (1. vydání originálu 2013)
Počet stran:            424 
Vazba:                     Brožovaná

ISBN:                        978-80-257-1954-1
EAN:                         9788025719541

E-shop:                    www.Kosmas.cz

Databáze knih:        www.DatabazeKnih.cz

 


ArgoNakladatelství Argo
vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)