Pondělí, 5.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidímeCelých deset let pracoval americký spisovatel Anthony Doerr na knize JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME. Okamžitě po prvním vydání (květen 2014) však román spustil obrovskou lavinu zájmu nejen literárních kritiků, ale i čtenářů. Dlouhých 58 týdnů vydržel bez problémů na vrcholu žebříčku The New York Times a stal se jednou z deseti nejprodávanějších knih roku vůbec.

Kniha JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME byla nominována na cenu National Book Award, získala medaili Andrewa Carnegieho za beletrii a mnohá další ocenění. Nejvýznamnější – Pulitzerova cena – jí bylo uděleno letos v dubnu.

Po celém světě si příběh Marie-Laury a Wernera pořídilo téměř dva miliony lidí, a to včetně amerického prezidenta Obamy.

Nyní nastal čas, aby se s románem JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME seznámil i český čtenář. Vyšla 15. září u nakladatelství MOBA a z originálu ALL THE LIGHT WE CANNOT SEE jej přeložil Jakub Kalina.

 

 

 

 

JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME, Anthony Doerr 
Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství? V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje ho věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo.
Blíží se chvíle osudového setkání…

O úspěchu titulu jsme přesvědčeni,“ říká Lukáš Kratochvíl z nakladatelství MOBA, které knihu exkluzivně získalo pro Českou republiku. „V zahraničí je to bestseller, takových prodejů zdaleka nedosahují ani mnohé populární thrillery či erotické romány, tedy ryze plánovaná komerční literatura. Za sebe, soukromě, musím přiznat, že jsem knihou absolutně nadšen, je to nádherný lidský příběh z doby druhé světové války. Souběžně popisuje události odehrávající se v rodině slepé francouzské dívky a mladého německého vojáka,“ doplňuje.

Dvaačtyřicetiletý spisovatel Anthony Doerr je jedním z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti. První povídky vydal knižně v roce 2002 pod názvem The Shell Collector. Následoval román About Grace, povídky Memory Wall a paměti Four Seasons in Rome. V roce 2007 jej literární magazín Granta zařadil mezi 21 nejvýznamnějších mladých amerických spisovatelů. Získal mnohá ocenění, např. prestižní americké a světové ceny The Story Prize či Sunday Times EFG Short Story Award.

 

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.