Knižní tip: KDO JINÉMU JÁMU KOPÁ (recenze knihy)

Kdo jinému jámu kopárecenze knihy
Marie Rejfová – Kdo jinému jámu kopá

Před nedávnem jsem přečetla kratičkou novelku od české autorky Marie RejfovéKdo má pod čepicí. Bylo to jakési lákadlo pro budoucí čtenáře této nadějné spisovatelky. Na pouhých 40 stránkách se nám představí Josefina Divíšková učitelka výtvarné školy coby novodobá česká slečna Marplová.

Z novely jsem byla doslova unesená a s napětím očekávala další knihu z pera Rejfové. Kdo jinému jámu kopá na nás vykoukla na konci minulého měsíce a ptáčci kolem mě štěbetali, že další díl na sebe nenechá dlouho čekat. Mystery Press mi slíbili notnou dávku humoru v tomto dílku a jestli tomu opravdu tak bylo, se dozvíte dál.

Josefina již s úsměvem vzpomíná na události minulého roku a nyní si užívá letní prázdniny a odpočívá po náročném roce. Chycení vraha po boku šarmantního detektivka Tvrdíka a následně jejich milostné vzplanutí by dalo zabrat každému normálnímu člověku a Josefina není výjimkou. Jak rychle se ale Tvrdík ukázal tak rychle i zmizel. Osud tomu chtěl ale jinak a nepotrvá dlouho, kdy se jejich cesty opět zkříží.

Učitelská dámská sebranka se rozhodla vyšlápnout na pěší túru navzdory horkému a suchému počasí. Josefina po boku své sestry Miroslavy tráví sice nerada svůj volný čas, ale co je na tom se více přiblížit i s dalším učitelským kolektivem. Vše se dobře vyvíjelo, dokud se lesem nerozlehl křik jejich kolegyně Bětky. Ta celá zkoprnělá nalezla tělo Aleny Výborné, další jejich kolegyně, s právě se rýsující otlačeninou kolem krku. Byla mrtvá.

A zde dochází další setkání tvrdohlavé Josefiny s Tvrdíkem, a že nebude jejich poslední, bylo již od začátku jasné. Josefina se za pomocí své zvědavosti několikrát dostane do nebezpečných situací, při kterých ji jde doslova o život. Josefina je ale tvrdá žena a nenechá se odlákat od zajímavého případu, kterému přichází čím dál více na kloub. Vyšetřování ji bohužel často přerušuje POLICIE ČR. Ona ale zase všemu přijde na kloub jako posledně!

Marie Rejfová rozjíždí sérii Josefiny Divíškové tím nejlepším možným způsobem. Hlavní hrdinka je často nejen v anotaci, ale také v knize samotné nesčetněkrát přirovnávána k britské postarší ženě, slečně Marplové. Tyto dvě národnostně odlišné ženy spojuje jedno. Vraždy. Obě se naprosto zvláštním způsobem objevují přímo tam, kde je objevena mrtvola. Jdou do práce a bum, mrtvola. Rozhodnou se pro zdravotní procházku a zase mrtvola. Nechci přemýšlet nad tím, co by se stalo, kdyby se tyto dvě ženy setkaly. To by policisté nestíhali vyšetřovat.

Stejně jako slečna Marplová i hlavní hrdinka knihy je všímavá, vlezlá a upovídaná. Stejně jako hrdinku od Agathy Christie tak i od Marie Rejfové jsem si zamilovala. Nejen pro její odvahu a povahu, ale i také pro povolání učitelky, které ji svým způsobem ovlivnilo v jejím chování. Neznám totiž učitelku, která by nebyla alespoň částečně tvrdohlavá, no vím to z vlastních zkušeností.

Svižně napsaný text Vám utíká díky středně dlouhým větám a přestože zde najdeme poměrně velký počet kapitol, knihu nemůžete jen tak odložit. Josefina Vás prostě bude bavit. Pokud si myslíte, že je kniha plná českých vtipů, kameňáků, nenechte se zmýlit.

Kdybych měla vyzdvihnout to nejhlavnější z celé knihy, tak je to autorčin osobitý styl psaní. Jednoduchý a přesto efektivní. Úžasná slovní zásoba a hra se slovy Vám vytvoří na tváři úsměv od ucha k uchu i během vyšetřování vraždy. No a přesto kniha na mě nepůsobila vůbec kýčovitě. Samotná zápletka i přes její jednoduchost má hlavu a patu. Vše do sebe krásně zapadá a zde se vyplatilo to, co říkám u některých knih poměrně často. V jednoduchosti je prostě krása. Hlavně v české tvorbě.

Co musím na závěr ještě zmínit je jednání hlavních aktérů. Nic nebylo přehrávané a já jim věřila každičké vypuštěné slovo z úst. Ve skutečnosti se chovali tak reálně, že by to klidně mohli být vaši skuteční sousedé.

Že jde opravdu o skvěle napsanou knihu, dokazuje také skutečnost, že jsem ji přečetla opravdu rychle. Stránku za stránkou, písmeno za písmenem. Ani ne za pár hodinek nebylo vlastně co číst. Pokud máte chuť na detektivní story, u které si zároveň odpočinete a zasmějete, je tato kniha to pravé ořechové. Máte-li chuť na příjemnou a trochu chaotickou hrdinku, která se až příliš často dostává do křížku s mrtvolami, tak neváhejte už ani minutu.

 

Název knihy:              KDO JINÉMU JÁMU KOPÁ
Kdo jinému jámu kopáAutor:                           Marie Rejfová
Žánr:                             romány, detektivky

Nakladatelstvi:            MYSTERY Press
ISBN:                             978-80-88096-67-2
Počet stran:                  272 stran
Formát:                          vázaná s přebalem, 145×205 mm

E-shop:                         kniha – www.MysteryPress.cz

                                       e-kniha – www.PalmKnihy.cz  

Databáze knih:            www.DatabazeKnih.cz

 

Mystery Press

 

 

Nakladatelství Mystery PressNakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi. 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.