Knižní tip: KULKA – Znáš se dobře? (recenze)

Mary Louise Kelly - Kulkarecenze knihy
Mary Louise Kelly – Kulka

Znáte dobře sami sebe a svou rodinu? V této knize se přesvědčíte o tom, že ne všichni svou rodinu znají, i když v ní žijí. Nebo snad nežijí? To je otázka, jíž si hlavní hrdinka láme hlavu v prvních pár kapitolách této neskutečně čtivé a strhující knihy. Hlavní hrdinka Caroline má kolem sebe milující rodinu, tedy aspoň si to myslí. Ohromný zvrat v jejím životě nastává v okamžiku, kdy jde na rentgen kvůli bolavému zápěstí. V tu chvíli se začíná odvíjet napínavý příběh plný nečekaných zvratů, překvapivých odhalení a netradičních postupů vyšetřování.

Kniha, již bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, vyšla v originále (The Bullet) v roce 2015. U nás ji vydává v roce 2016 Knižní klub. Pokud byste si knihu rádi přečetli, můžete si ji pořídit na stránkách bux.cz.
Tato kniha mě zaujala již na první pohled. Kniha patří do mojí oblíbené Edice světový bestseller, na což na obálce upozorňuje zlatá nálepka. Že toto ocenění dostala právem, to vám prozradím již teď. Kromě nálepky mě zaujal také obrázek na přebalu, ale také na deskách knihy. Na přebalu můžeme vidět ženský krk, v němž je zřejmá přítomnost kulky, když knihu „vysvléknete“ z přebalu, na deskách objevíte rentgenový snímek i ten prokazuje přítomnost kulky. Málokdy se stává, že samotný přebal odpovídá názvu a obsahu celé knihy a tady je to více než zřejmé. Ta kulka vás bude provázet téměř od počátku až do samého konce příběhu. Při čtení knihy budete často velice překvapení a zůstane vám rozum stát. Věřte tomu, že se budete i bát a prožijete třeba i lásku. Osobně jsem byla při čtení velice mile překvapená a čtení jsem si užívala plnými doušky.

Příběh mě uchvátil již od samého počátku. Zajímavé je, že autorka vložila celý příběh do úst hlavní hrdinky. Vyprávění je vyvedeno subjektivní ich-formou, avšak i přesto se zde objevuje velké množství dialogů, které zvyšují plynulost četby. Jedná se o román s prvky krimi, můžeme najít i žánr deníkové tvorby, protože téměř každá kapitola je opatřena datem (za velice zajímavý považuji fakt, že autorka nechává příběh odehrávat v roce 2013). Příběh sestává ze sedmi částí, obsahuje 58 kapitol a odehrává se na 336 stranách. Na samém závěru najdete poděkování autorky.

Hlavní hrdinka románu je profesorkou francouzské literatury na Georgtownské univerzitě. V životě jí byla naházena pod nohy spousta klacků, avšak ona o velkém množství z nich vůbec neví. Když začíná pomalu ale jistě odkrývat pravdu o svém dětství, zůstává jí rozum stát, nedokáže pochopit proč. A snaží hledat pravdu. Při své cestě se setkává s mnohými příkořími a mnoho lidí se jí snaží otrávit život. V jejím životě nastává mnoho zvratů, které pozitivně ovlivňují hlavní linii příběhu. Čtenář se nebude za celou dobu ani jednou jedinkrát nudit a bude si četbu užívat. Pokud chcete prožít nezapomenutelné okamžiky, určitě si tuto knihu přečtěte a pomozte Caroline odhalit celou pravdu.

Na to, že je román vepsán do 336 stran, je tak čtivý, že jej zhltnete během pár hodin. Kompozičně je kniha zpracována vcelku složitě, protože se v ní prolíná retrospektiva s chronologií. Vypravěč chvilku vypráví o současném životě hlavní hrdinky a za chvíli se ve vzpomínkách vrací do minulosti, avšak tyto návraty vám nebudou nijak vadit. Většinou doplňují to, co bylo řečeno a co je potřeba upřesnit. Hrdinka je neustále posouvána dopředu a její příběh se plynule s občasným zastavením odvíjí. Dalo by se říci, že retrospektivní linka se snaží o malé pozastavení čtení. Tento skvost si nezaslouží rychločtení. Samotná hrdinka mi byla od počátku až do konce velice sympatická a snadno jsem se do ní dokázala vžít.

Moje reakce na toto dílo je velice pozitivní a považuji je za skvost, jenž by rozhodně neměl chybět pod vánočním stromečkem. Osobně knihu hodnotím krásnými a určitě zaslouženými 100 %. Líbila se mi plynulost četby, nikde jsem se nezadrhovala a neustále jsem byla nucena v četbě pokračovat. Bylo to tak neskutečně strhující, že jsem během chvilky vstřebala hned několik desítek stran. Jazykové prostředky jsou voleny tak, že si připadáte, jak kdyby vám kamarádka u kávy vyprávěla svůj zážitek. Vše je tak neskutečně opravdové, že byste až věřili, že se to opravdu stalo. Při čtení jsem oceňovala to, že vyprávění podněcovalo fantazii. Některé části příběhu se mi samovolně odehrávaly v hlavě a já se až divila. To vám pak běhá mráz po zádech, že byste tomu nevěřili. Do příběhu se začtete velice snadno, hned první řádky příběhu vás osloví. Zpočátku vás autorka bude přesvědčovat, že hlavní protagonistka rozhodně není žádná hrdinka s velkým H, že se jedná o obyčejnou ženu, ale to, co pak vyplývá na povrch vás přesvědčí o pravém opaku.

Začtěte se a přesvědčíte se o tom sami.

 

Mary Louise Kelly - KulkaNázev knihy:                     KULKA
Originální název:              The Bullet
Autor:                                  Mary Louise Kelly
Žánr:                                   Krimi, detektivky, napětí, romány
Rok vydání:                       2016
Počet stran:                       336
Nakladatelství:                  Knižní klub

EAN:                                   9788024254128
ISBN:                                  978-80-242-5412-8

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)