Knižní tip: LES SEBEVRAHŮ (recenze knihy)

LES SEBEVRAHŮrecenze knihy
Jeremy Bates – Les sebevrahů

Partička přátel se po letech strávených v Japonsku rozhodne zdolat nejnavštěvovanější horu cizinců, Fudži. Horu na výstup tak náročnou, že se každý z návštěvníků rozhodne pro její zdolání pouze jednou. A tak se na závěr své pracovní stáže partička v čele s milující dvojicí Mel a Ethanem vydají směr nové dobrodružství.

Cestou naberou mladý izraelský pár, který se na rozdíl od nich rozhodl své dobrodružství posunout ještě výše. Spolu se chtějí vydat do temného a drsného lesa Aokigahara, známého spíše jako Les sebevrahů. Každý zná tento prokletý les, a proto se mu velkým obloukem vyhýbá. Ročně zde najde dobrovolně smrt okolo 200 lidí. Proč se rozhodli právě pro tento les, je záhadou. Les sebevrahů je pro místí nejen svoji rozlohou, ale především počtem stále neobjevených mrtvých a rozkládajících těl tabu.

Naše hlavní partička se ani nenaděje a již kráčí po vyznačené cestě skrz temný a osamocený les. Ani jeden si nechce přiznat své obavy nad možností nálezu mrtvých těl, ale les doslova volá o to, aby se vydali dál a dál. Jako kdyby je volal do své náruče. Cestou naráží na osamocené stany, srovnané oblečení do komínků, průkazky totožnosti a průvodce pro sebevrahy. Přesto ale vše kolem vypadá poklidně a nic nenasvědčuje tomu, že již brzy se budou bát o své vlastní životy a jen opravdu málo z nich se navrátí ke svým rodinám.

Co musím autorovi pochválit je jeho smysl pro detailní a opravdu realistický popis sebevražedného lesa. Skoro to znělo, jako by v něm skutečně byl a to vzhledem k jeho existenci je i docela možné. Věřím, že nejen já, ale určitě každý další čtenář měl pocit, jako kdyby byl uprostřed všeho dění. To se málo kterému autorovi povede tak skvěle, jako v této knižní novince.

Bohužel tím ale moje pochvala k samotné knize končí. Vše ostatní bych označila jako jeden velký nudný stereotyp. Když už děj vypadal celkem nadějně, autorův smysl, nebo spíše ne(smysl) pro napětí zazdil čtenářovo očekávání flashbackem do Ethanovi minulosti, která nám bohužel nepřináší žádnou důležitou podstatu děje a naopak mě její existence doslova ničila. No a to až tak, že jsem přemýšlela, zdali se čtením nepřestat. Nechtěla jsem se ale vzdát bez boje. Když se na to zpětně dívám, možná jsem měla a ušetřila bych si tak zklamání, které se schovávalo v rozpletení děje.

Když se vrátím ke knize a zaměřím se na ústřední dvojici Mel a Ethana i zde to není tak slavné. Mel je autorem popsána jako klasická žárlivka, která snad nikomu nemůže přirůst k srdci. Ethan je vzhledem k jejímu chování poměrně ještě klidný a tím pak na mě působil jako normální podpantoflák.

Samotnou zápletku bych označila jako frašku. Je to vlastně několik nudných filmových scénářů ve stylu Hory mají oči zasazených do námi neprozkoumaného Japonska. Pro mě to byla jedna velká, nudná, nelogická směsice, která snad nemohla být ani myšlena vážně. Nebo že by opravdu byla? Pak se řadím ke skeptikům, které si takové frašky raději zhlédnou ve filmu s lepší režii, čtenářským výkonem a hudebním doprovodem.

Opravdu Vás nechci odradit od jejího čtení, to si nemyslete. Na databázi se najdou i tací, kteří udělili knize plný počet hvězdiček. Bohužel já jsem zklamaná čtenářka, která nedostala to, co očekávala a zná opravdu lepší hororové kousky než je Les sebevrahů. Pokud bych měla knihu doporučit, myslím si, že je dělaná na míru milovníkům filmů Hory mají oči, Les sebevrahů a dalším podobným dílkům. Nicméně pokud nad knihou stále váháte, doporučím Vám stejnojmenný film Les sebevrahů, jenž na rozdíl od knižní předlohy uchopil děj z té správné duchařské a tajemné stránky.

 

LES SEBEVRAHŮNázev knihy:             LES SEBEVRAHŮ
Autor:                          Jeremy Bates
Žánr:                            Literatura světová, Horory

Nakladatelstvi:           X.Y.Z.
Datum vydání:            20. 4. 2017
Doporučeno od:         +15 let

EAN:                             9788075056610
Počet stran:                 464 stran
Formát:                        145×205 mm
                                      vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz
eReading.cz
                                      e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

  

NAKLADATELSTVÍ XYZ

NAKLADATELSTVÍ XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.