Knižní tip: MĚSTO SCHODŮ (recenze)

Robert Jackson Bennett - Město schodůrecenze knihy
Robert Jackson Bennett – Město schodů

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě.

Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti.

Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová.
Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika.

„V Bulikově? Sakra, vždyť se z těch nejhorších sraček vyhrabal teprve před deseti, patnácti lety. Když jsem přijela, vypadal nejspíš úplně stejně, jako když ho Kaj zabral. Lidi pořád ještě srali do kbelíků. Nedovedu si představit, jak by mohl představovat hrozbu.“

Už dlouho jsem s knihou nebojovala tak, jak tomu bylo s Městem schodů. Velmi jsem se na čtení těšila a byla jsem pak docela zaražená z několika věcí. Četla jsem ji týden, to je na mě opravdu dlouhá doba. Prvních cca 180 stran jsem četla 5 dní. Zbytek jsem zhltla za den a půl. Kniha mě neskutečně uspávala. Během prvních 250 stránek jsem při pokusu o začtení 5x usnula.

Kdybych na Město schodů neslyšela jen samou chválu, asi bych nevytrvala a příběh odložila. Což by byla ohromná škoda. Příběh sám o sobě je vynikající, propracovaný a skvěle pracuje s fantazií. A co víc, má 3 silné ženské hrdinky a parádního hromotluka.

„Shara v plamenech vidí tvář: pokrývají ji puchýře a praskliny. Je to ten kluk. Hoří, jako by ho polili petrolejem. Plameny mu vnikají do úst a dolů do krku. Shara vidí, jak se mu vaří jazyk.“

Co mi tedy vadilo? Šílené názvosloví, božstvo a zázraky na každém kroku (chtělo by to někde tabulku nebo vysvětlení, ke kterému by se člověk mohl vracet – četla jsem e-knihu, tam je člověk přímo vhozen do vody) a ještě na straně 55 jsem se nevyznala v kultuře a božstvech a nechápala jsem, oč běží. Ze všeho nejvíc mě ale znechutil hned první odstavec, který obsahuje ve třech větách slova: tedy, to, toho, tento, tak a ta. Skutečně? Po překladateli text nikdo neočesal? Tohle se Hostu normálně nestává a nevím, proč šel s kvalitou dolů. Snad se jednalo o výjimku. I první kapitola je součástí knihy. Ukazovacích zájmen a plevelných slov bylo v knize jako hub po dešti a přepadávaly mě ze zálohy, i když jsem se snažila je nevnímat.

Pak mě ale zaujal příběh samotný a já jsem přestala „odvaděče“ pozornosti vnímat. Byla chyba ke knize přistupovat jako k dystopii. Musela jsem k ní začít přistupovat jako k detektivce, odehrávající se v neznámém světě, který čeká na objevení. Navíc fakt, že hrdinka není náctiletá, ale pětatřicetiletá žena, byl maximálně osvěžující. A poté, co jsem se KONEČNĚ vyznala v magii (neboli zázracích), začala jsem si čtení užívat. Haleluja.
Před připraveností a promyšleností autora smekám. Stejně tak se mi líbí, že vytvořil silné ženské charaktery mnohdy s peprným jazykem. A Sigrud je prostě největší kabrňák. Celkově mám z knihy dobrý pocit. Konec jsem určitě nečekala a směřování celého děje mě překvapilo. Stejně tak rozuzlení. Na další díl, na který se hned vrhám, se vyloženě těším. Tentokrát už snad budu vědět, o co kráčí, a nebudu se trápit.

Knihu doporučuji milovníkům fantasy a nadšencům. Stejně tak milovníkům detektivek. Pokud byste si připadali na začátku ztracení, vytrvejte, jinak byste se ošidili o skvělý zážitek.

„Božstva stvořila mnoho pekel, ale všechna blednou ve srovnání s těmi, která si lidé stvořili sami.“

 

Robert Jackson Bennett (1984) je oceňovaným americkým autorem science fantasy. Narodil se v Louisianě a vyrostl v Texasu, v současnosti žije s manželkou a synem v texaském Austinu. Je dvojnásobným držitelem ceny Shirley Jackson Award, a to za prvotinu Mr. Shivers (2010) a knihu American Elsewhere (2013). Za román The Company Man (2011) získal ocenění Edgar Award v kategorii nejlepší kniha vydaná v paperbacku.

 


Robert Jackson Bennett - Město schodůNázev knihy:         Město schodů
Autor:                      Robert Jackson Bennett

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2015
Počet stran:           510

ISBN:                       978-80-7491-482-9
EAN:                        9788074914829

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)