Knižní tip: Multikulti pindy jedný český mindy (recenze)

Multikulti pindy jedný český mindyExistují lidé, kteří mají dobrodružství v krvi. Tací, kteří milují změny, rádi poznávají nové lidi a nebojí se cizích kultur. Pokud, ještě navíc, mají pozorovací talent, smysl pro humor a ovládají umění psaní, často vydávají knihy, ve kterých líčí své nevšední zážitky z cest. Taková je i autorka knihy Multikulti – pindy jedný český mindy.

Česká prozaička, cestovatelka a překladatelka z Angličtiny, Iva Pekárková, původně studentka mikrobiologie a virologie na přírodovědecké fakultě, se poprvé dlouhodobě usadila v zahraničí v roce 1983, kdy emigrovala do Ameriky. Živila se kdečím, například jako newyorská taxikářka. Po 14 letech, se vrátila do Prahy, kde pracovala jako novinářka. Střední Evropa ale nebyla nejvhodnějším místem k životu, pro Ivina nigérijského přítele. V roce 2005 tak proběhl další přesun, tentokrát do Londýna.

A právě stěhování a následné patálie, prožívané v zemi studeného deště a teplého čaje, tvoří hlavní téma její nejnovější knihy. V humorných historkách, týkajících se především soužití s lidmi různých kultur, jazyků, barev pleti atp., vyniká autorčin smysl pro ironii. S humorem sobe vlastním, dokáže Iva Pekárková popsat i závažnější témata, jako např. problematiku přistěhovalství (především problém s velkým množstvím východoevropských občanů v Anglii), soužití s romskou menšinou, problém kriminality, nebo využívání přistěhovalců, jak levné pracovní síly. Autorka se nezalekla ani tématu náboženství, otázky fungování sociálních služeb v Anglii, a smyslu Evropské unie.

Iva Pekárková publikovala své literární práce již od 80. let. Vydávala odborné články i humorné knihy, ve kterých se často snažila o osvětu, v oblasti multikulturních vztahů. Od roku 2008 je také úspěšnou bloggerkou. Kniha Multikulti – pindy jedný český mindy, je soubor autorčiných článků z blogu. Což samo o sobě nevadí, pokud ovšem text projde korekturou. V knize se často objevují textové odkazy pro pokračování textu, stejně, jako tomu bývá na blozích, což v tištěné knize nepůsobí dobře. Informace, v jednotlivých kapitolách, se často opakují, což dává tušit, že do textu nebylo nijak zasahováno.

I přes tyto drobné nedostatky, je novinka Ivy Pekárkové dobré čtení, které vás pobaví, poučí, někdy překvapí, a někdy i trochu pohorší. My Středoevropané, jsme zhýčkaní, máme rádi své pohodlí a, ani za nic, bychom se nevzdali svých jistot. Lidé, kteří sebrali odvahu a vydali se hledat štěstí (nebo vydělat peníze, nebo obojí) do cizí země, často i na jiný kontinent, museli všechny své jistoty zanechat doma. Nežili si pohodlně a často ani bezpečně. Přesto vznikala pevná přátelství, někdy dokonce i šťastné, partnerské svazky. Sama autorka je důkazem toho, že na barvě pleti a domovské kultuře, až tolik nezáleží.

Aby nedošlo k omylu, kniha není agitkou multikulturalismu. Autorka knihy nestaví zájmy cizinců nad práva domácích obyvatel. Kniha je tvořena spíše osobními postřehy a zážitky, okořeněnými troškou humoru a špetkou poznání. Její čtení, bude bavit čtenáře, kteří se zajímají o cizí kultury. Stejně, jako ty ostatní. Ideální, lehké čtení pro kohokoli, kdo má rád pragmatismus a autentické postřehy z reálného života a chce se nenásilnou formou dozvědět, jak funguje svět, za hranicemi jeho země.

Ještě malý dodatek k názvu knihy. Multikulti – pindy jedný český mindy je název, o kterém si sama autorka nebyla jistá, zda se na obálce knihy skutečně objeví. Jak napsala na svém blogu, podnět, k tomuto originálnímu názvu, jí zavdal jeden ze čtenářů, jejího blogu. Dotyčný „fanoušek“ okomentoval jeden z jejích článků následovně: „tohle jsou jen multikulti pindy ňáký blbý český mindy“. Prý toho nešlo nevyužít. Ano, taková je Iva Pekárková. A výzva pro vás na závěr: pokud jí na její blog napíšete opravdu květnatou, zajímavou nadávku (ehm vlastně komentář), objevíte se v její knize! No, toho nelze nevyužít. 🙂

Hodnocení knihy: 80 % 

 

Název:                               Multikulti pindy jedný český mindy
Autor:                                 Iva Pekárková
Multikulti pindy jedný český mindyVydavatel/výrobce:          Mladá fronta
Rok vydání:                       2016

Počet stran:                       384
Vazba:                                pevná bez přebalu matná
Rozměry:                           130 x 200 mm

EAN:                                    9788020442093
ISBN:                                   978-80-204-4209-3

E-shop:                               kniha  www.Kniha.cz

                                             e-kniha www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 

Mladá fronta
Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta
je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.