Knižní tip: Pařížský polibek (recenze)

Maggie Ritchie - Pařížský polibekrecenze knihy
Maggie Ritchie – Pařížský polibek

Anotace – Bohémská Paříž konce 19. století… Jessie, toužící stát se sochařkou, dostala příležitost učit se od samotného Augusta Rodina! Otevřel se jí tím nový, podivný i vzrušující svět, a především neuvěřitelná příležitost, v té době naprosto nevídaná.

Záhy poznala novou přítelkyni Camille Claudellovou, která s ní studuje v mistrově ateliéru. Spolu se vášnivě vrhly do zkoumání pařížského polosvěta. Průvodci jim byli nekonvenční umělci jako Toulouse-Lautrec, malířka a modelka Suzanne Valadon, lesbická malířka Rosa Bonheurová či Camillin bratr, básník a dramatik Paul Claudel.
Jessie se stává svědkem vzestupu a pádu skvělé Camille. Ta se během let etablovala jako vynikající sochařka, jejíž dílo se objevilo i na pařížském Salonu. Rozhodně se nevyhřívala na slunci odraženém od Rodina, propadla však zoufalé lásce ke svému učiteli. Jessie sama byla rozpolcena mezi povinností ke svému anglickému snoubenci a pokušením, které představoval svůdný umělecký kolega.

Vztah Camille a Augusta trval mnoho let, jenže sochař odmítal kvůli milence opustit svou životní partnerku. Do hry vstoupily žárlivost, zrada a paranoia. Ztýraná duše a dávné tajemství přivedli Camille až do ústavu choromyslných, kde nakonec prožila třicet let života. 

Hlavní postavy – Jessie, Camille

Román psaný z velké části podle skutečné události, z prostředí provoněné Paříže.

Píše se rok 1884. Mladá angličanka Jessie přijíždí do Paříže, aby zde pracovala jako sochařka. Setkává se se stejně mladou pařížankou Camille, a velmi rychle se s dvou mladých slečen stávají kamarádky. Jessie dokonce u rodiny Camille bydlí, rodiče za ní platí nájem.

Obě jsou učenkyně velmi slavného sochaře Rodina. Posléze se z Camille a Rodina stávají tajní milenci. Jessie stále odolává kouzelnému a okouzlujícímu Georgesovi, který jí nadbíhá, kde může.

Co se týče knihy, chvilinku mi trvalo, než jsem se do ní začetla, ale trvalo to vyloženě jen pár prvních stránek. Pak jsem se do příběhu doslova ponořila a nedokázala se odtrhnout. Na knize se mi velmi líbilo, že se kapitoly střídaly, některé byly z období toho roku 1884, kdy Jessie přijela do Paříže, a některé byly o 40 let později, kdy Jessie našla Camille v sanatoriu na jihu Francie, kde je Camille zavřená údajně pro svou psychickou labilitu.

Postav v knize bylo opravdu hodně, až jsem se v nich po chvilce začala i drobně ztrácet. Nejvíce jsem se zaměřovala samozřejmě na hlavní postavy, Camille a Jessie. Docela mě ale zaujala umělkyně Rosa, a to svým poněkud netypickým chováním. Oblékala se totiž jako muž, a spala s ženami! Přesto že sama byla žena! Na tu dobu velmi netypické, a řekla bych i nemravní chování!

Popravdě mi malilinko vadilo chování slavné Camille, chovala se jako fúrie, odstrkovala od sebe Jessie, svoji nejlepší přítelkyni, a s každý se jen hádala. Ale na druhou stranu mi ji i bylo líto, protože když na povrch ke konci knihy vyšly události, díky kterým se z ní vlastně stal “šílenec”, pochopila jsem, že vlastně já na jejím místě bych se asi chovala stejně.

Kdybych měla shrnout celou knihu, rozhodně ji doporučuji, je plná umění, Paříže i útržky Londýna. Největší znak knihy je ten, že je z větší části psán podle pravdy. Jen některé prvky jsou vymyšlené.

 

Název knihy:                  PAŘÍŽSKÝ POLIBEK
Maggie Ritchie - Pařížský polibekAutorka:                          Maggie Ritchie
Překlad:                          Blanka Petáková

Nakladatelství:               Metafora

Rok vydání:                     2016

Počet stran:                     296
Vazba knihy:                   vázaná

ISBN:                                978-80-7359-499-2
EAN:                                 9788073594992

E-shop:                             kniha http://www.Metafora.cz
                           
                                           e-kniha – www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                www.Databazeknih.cz

  

MetaforaNakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001.

Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů.

Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie.

V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)