Knižní tip: Pátá žena

Pátá ženaŠestý díl série případů komisaře Wallandera.

Komisař Wallander stojí proti vrahovi, s jakým se ještě nesetkal.

Při brutálním nočním útoku přijdou v Alžírsku o život čtyři jeptišky a jedna cestovatelka. Zprávy o této nevysvětlitelné tragédii mají o rok později krvavé pokračování ve Švédsku.

Komisař Wallander se plný energie vrací domů z idylické dovolené v Římě. Na kraj Skåne padá podzim a Wallander doufá, že v zimě bude klid. Jenže rutinní pátrání po starém samotářském milovníku ptactva vyústí v děsivý objev. Tělo starého muže je nabodnuto v pasti vytvořené z ostrých bambusových tyčí. Tato vražda byla pečlivě naplánována. A vzápětí zmizí další muž…

Svůj osobní život i plány do budoucna musí Wallander opět odsunout stranou. Nalezené stopy však nikam nevedou a vyšetřování postupuje pomalu vpřed jen díky zarputilé policejní práci. Wallanderovi se před očima postupně objevuje obraz, jaký si nedokázal představit ani v nejčernějším snu. Tentokrát stojí proti vrahovi, s jakým se ještě nesetkal.

 

Kriminální série Henninga Mankella, ve které hraje hlavní roli deprimovaný a zároveň idealistický policejní komisař Kurt Wallander, se stala hitem po celém světě. Bylo prodáno více než třicet milionů výtisků, knihy byly přeloženy do třiačtyřiceti jazyků a vzniklo více než dvacet pět filmových adaptací.

Velkou zásluhu na tom, že se Wallanderův věhlas rozšířil i do Velké Británie a Spojených států, má slavný a cenami ověnčený seriál z produkce BBC, který znají i diváci České televize a v němž hlavní postavu ztvárnil britský shakespearovský herec Kenneth Branagh. Dosud bylo natočeno devět dílů ve třech sériích. Čtvrtou, poslední sérii začala BBC natáčet na podzim 2014.

 

Hodnocení:
Wallander je pro mě srdeční záležitost. Jedna z nejlépe napsaných postav v detektivním žánru. Uvěřitelný, vnitřně rozervaný, svou prací ubíjený komisař tentokrát řeší případ, jehož rozuzlení nepřináší pocit zadostiučinění z nalezení vraha, ale spíše vzbuzuje další otázky a dilemata. Kromě toho složitý vztah s otcem, útěchu nenalézá ani v přítelkyni… Temné, depresivní, přesto velice čtivé. Promyšlený příběh, podmanivá atmosféra, psychologicky propracovaný hrdina… 
Baiba

 

Host
Název knihy:             Pátá žena
Autor:                          Henning Mankell
Přeložila:                    Helena Stiessová

Počet stran:                543, váz.
ISBN:                           978-80-7491-242-9
Rok vydání:                2015 
Nakladatelství:           HOST 

E-shop:                        http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/krimi/pata-zena-999

 

O autorovi:

Henning Mankell (Švédsko, 1948) se narodil ve Stockholmu roku 1948, ale vyrostl v severním Švédsku. Na vysoké škole psal a režíroval divadelní hry. Atmosféra šedesátých let trvale poznamenala jeho skutky i životní názor. Tehdy se zrodil autor Henning Mankell. Roku 1973 vyšla jeho románová prvotina Bergsprängaren (Odstřelovač skal) o dělnickém hnutí ve Švédsku. Jako v celé tvorbě sedmdesátých let se zde věnuje závažným společenským problémům a protagonisty jsou ti „méně šťastní“ lidé.

Mankell působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Jak sám říká: žije jednou nohou ve sněhu, druhou v písku.

 

{source}[[div data-configid=”0/13155618″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.