Knižní tip: PO PRÁCI LEGRACI (recenze)

Jakub Šofar, Jan Nejedlý - Po práci legracirecenze knihy
Jakub Šofar, Jan Nejedlý – Po práci legraci

Socialismus, jak sami autoři v knize uvádějí, byl bezesporu tragickou kapitolou tuzemské historie, avšak i skvělou kapitolou tuzemského lidového humoru, jenž vznikal v podstatě spontánně, jako jediná možná reakce na veřejné dění a nedostatek (všeho druhu).

Kniha s podtitulem Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu od autorů Jana Nejedlého a Jakuba Šofara obsahuje velmi sofistikovanou předmluvu a jímavý doslov. Obě části čtenáře uvedou do doby, zmíní souvislosti a situace, na které se možná už trochu zapomnělo (nebo je mladší čtenáři nezažili), a naladí nás tak na „vůně, pachy, zvuky, energie a emoce doby“.

Hlavním obsahem publikace je však abecední přehled různých vtipů, slovních hříček a přetextovaných písniček, které doprovázejí reklamní „shoty“ nesmrtelného pana Vajíčka, a v celém rozsahu je také lexikon doplněn o drobné černobílé ilustrace; v závěru je pak mnoho plnobarevných příloh s popisky.

 

Jakub Šofar, Jan Nejedlý - Po práci legraci

 

Kniha je krásná v tom, že vás skutečně vezme zpět v čase, a vy díky tomu pochopíte mnohá trápení tehdejších obyvatel, případně jejich totální rezignaci na veřejný, politický život. Uvidíte, z čeho a proč si lidé dělali legraci, jaké tehdejší osobnosti byly terčem posměchu a proč a jaké, povětšinou nuceně dobrovolné akce, byly zesměšňovány, nebo jak si Čechoslováci představovali rozdíl jejich bytí oproti životu cizinců na východě (v SSSR) i na západě (v Americe).

Jakub Šofar, Jan Nejedlý - Po práci legraciTedy dozvíte se například, že zpěvák Michal David pochází z cirkusové rodiny (což leccos vysvětluje), komu se říkalo ANYŇÁK nebo kdo byla tzv. Milá holka, že existují tři druhy lásky: závratná (za vraty), zákeřná (za keřem) a nepochopitelná (láska k Sovětskému svazu), a jakým odporným způsobem se již v té době snažili ruští trenéři zvýšit výkonost svých atletek (uváděli je řízeně do jiného stavu, jelikož v prvních měsících prý výkonost žen stoupá, a poté samozřejmě musely absolvovat potrat…)

Já sama jsem socialismus nezažila. Nemám v sobě tedy k této době žádné negativní emoce. Vlastně naopak celkem ráda sleduji agitační seriály typu Žena za pultem nebo Chlapci a chlapi. Líbí se mi právě možnost sledovat tehdejší oblečení, účesy, obaly potravin či vybavení domácnosti (ačkoliv si uvědomuji, že ne všechno odpovídá realitě, jako například plné regály apod.). Prostě mám pro ty poklidné dobové seriály o ničem nějakou slabost, a co se týče knih, doslova s oblibou sbírám podobné sebrané paměti, jako je právě tato kniha (nebo Retro ČS 1 a 2, popřípadě novinka Pionýři a roboti). Myslím ale, že svou lehkostí a jednoduchostí zpracování kniha s názvem Po práci legraci uchvátí široké spektrum čtenářů, zvlášť když je RETRO teď tak v módě (dokazuje to i prodloužená retro výstavy v Tančícím domě nebo obdobná výstava v novém Národním muzeu v Praze, kde jsem samozřejmě byla a moc jsem si to užila!).

95 %

 Jakub Šofar, Jan Nejedlý - Po práci legraci

 

Název knihy:              PO PRÁCI LEGRACI
Jakub Šofar, Jan Nejedlý - Po práci legraciAutor:                           Jan Nejedlý, Jakub Šofar
Žánr:                            humor

Nakladatelstvi:           Biz books
Datum vydání:            7. 11. 2016
Doporučeno od:         +15 let

EAN:                             9788026505433
Počet stran:                 200
Formát:                        205 x 205 mm
                                      měkké desky z kartonu

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz                                
                                      
                                      e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.DatabazeKnih.cz

 

Jakub Šofar, Jan Nejedlý - Po práci legraci   

 


Nakladatelství BizBooks
Nakladatelství BizBooks
přináší svým čtenářům knihy, které se zabývají aktuálními tématy, novými trendy v oblasti osobního a kariérního růstu, financí, byznysu a úspěchu v podnikání. Tyto knihy jsou zaměřeny především na studenty, manažery, top management společností a lidi s touhou po sebevzdělávání.

Knižní tituly tematicky pokrývají oblasti osobního rozvoje, obchodních a manažerských dovedností, prodeje a marketingu, financí a investování, personalistiky, účetnictví a daňové problematiky i obecné ekonomie.

Cílem nakladatelství je přinášet čtenářsky zajímavá témata v souladu s moderními trendy, zvyšovat konkurenceschopnost čtenářů na pracovním trhu a předávat kvalitní informace v oblasti investování peněz a úspěšného podnikání.

Nakladatelství BizBooks spolupracuje s předními českými odborníky, podnikateli a manažery a také s vysokými školami ekonomického zaměření. Naleznete u nás knihy Ivana Pilného, Miroslava Foreta či Davida Grubera. Portfolio knižních titulů je obohaceno o zahraniční bestsellery renomovaných autorů, jako Myšlenkové mapy Toniho Buzana či úspěšný titul Guerilla marketing.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading. 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.